Wpis z mikrobloga

Przygotowałem w #maszprawo opracowanie o ciemnych stronach Tarczy Antykryzysowej. Przykłady? W mediach rząd mówił o przesunięciu rozliczenia PIT na 30 maja. Bzdura. Zamiast tego wprowadził w ustawie dorozumiane przyznanie się do popełnienia wykroczenia skarbowego.

Jak to zrobił? Otóż jak popełnia się przestępstwo / wykroczenie skarbowe, to pod pewnymi warunkami można złożyć tzw. czynny żal i skarbówka nas wtedy nie ściga. Jest to nic innego jak przyznanie się do czynu zabronionego, opisanie go i uiszczenie zaległego podatku.

W nowych przepisach napisali, że jeśli złoży się PIT po 30 kwietnia (termin rozliczenia się z fiskusem), ale przed 1 czerwca, to co prawda popełniłeś czyn zabroniony, ale nie musisz już pisać czynnego żalu. (°°

Szczegóły w artykule. Zrobiłem znalezisko i zwracam się z prośba o wykop.

Inny przykład? W tarczy przewidziano, że od 01.01.2021 r. ZUS trzeba zawiadamiać o każdej umowie o dzieło, którą się zawarło jako zlecający. O każdej. Zrobiono to po to, żeby na szerszą skalę można było prowadzić kontrole takich umów, kwestionować ich charakter i dążyć do ich oskładkowania.

Kolejna sprawa. Urzędy narzucają swoją interpretację przepisów i to w taki sposób, że nie da się jej kwestionować. Na podstawie art. 15zzd ustawy COVID-19 można otrzymać pożyczkę. Napisano ten przepis tak, że również osoba samozatrudniona mogłaby się o tę pożyczkę starać. Tymczasem wniosek na stronie praca.gov.pl uniemożliwia wpisanie zerowego stanu zatrudnienia.

Więcej przykładów opisuję w artykule. Jeśli znacie podobne przykłady może warto je zebrać i przygotować jeszcze szersze opracowanie na ten temat. Mogę się tym zająć.

Jeśli ktoś chce być wołany do kolejnego artykułu niech plusuje komentarz.

Wołam też #prawo i #koronawirus

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych. Tag #maszprawo jest tagiem autorskim. Jeśli masz pytanie do mnie wołaj mnie @LaudatorLibertatis lub użyj tagu #prawo, w przypadku chęci otrzymania pomocy od szerszego grona wykopowych prawników.
-------------
Listę wszystkich moich wpisów pod tagiem #maszprawo znajdziesz tutaj.
  • 86
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bigger: żart? To już przestało być śmieszne co oni robią dawno temu, to są już zagrywki wredne i otwarta wrogość oraz maltretowanie. Przed kamerami cieszą się jak to nie pomagają a za kulisami i w gąszczu 192939 stron bzdur dowalają np. obowiązek zgłaszania umów o dzieło, czyli wykorzystują okazję żeby jeszcze D-----Ć przedsiębiorcom. 24 nowe obowiązki biurokratyczne? Jak to ma pomóc? Nie ma. To jest kopanie leżącego i już. Co
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: z tym PIT w państwie kartonowym jest inny problem. Ten czynny żal i te inne bzdury to pół biedy. Jak masz podatek do zapłaty to w państwie z dykty po 30.04 będą się naliczać odsetki, więc jak ich nie chcesz płacić to i tak w tej parodii państwa najlepiej złożyć PIT do 30 kwietnia.
  • Odpowiedz
@MarianKolasa: Nie sprawdzałem nowego rozporządzenia, nie potrafię odpowiedzieć. Odnośnie siebie uznałem, że jakby co to nie przyjmuję mandatu bo uważam, że na takim poziomie (rozporządzenia) ograniczenie celu przemieszczania się można próbować kwestionować.
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: Może teraz coś poprawili 3 dni temu niemożna było ani przecinka ani kropki ani nic, tylko liczby całkowite :) jak dzwoniliśmy mówili że wiedzą o tym, zgłaszali to ale nie wiadomo kiedy coś z tym zrobią.
  • Odpowiedz
@CapaldiTheDoctor: Jak najbardziej odnoszę takie wrażenie. Nie śledzę procesów legislacyjnych nawet małej części aktów prawnych, ale teraz powszechne jest puszczanie projektów rządowych jako projektów poselskich. Wtedy ścieżka jest krótsza i taki projekt aktu nie zostanie dostatecznie zweryfikowany przez różne podmioty po drodze (państwowe i prywatne w ramach konsultacji). Jak wygląda sytuacja u legislatorów sejmowych nie wiem, ale ja przy obecnej władzy, jakbym miał tylko możliwość to szukałbym innej roboty bo
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: To co przede wszystkim moja uwagę zwróciło to Art.31zo 2. Jak się poszuka głębiej to w mojej opinii dochodzi się do wniosku, że osoby, które aktualnie korzystają z tzw Ulgi Na Start mogą by wykluczone z ze zwolnienia ze składek ZUS. Czemu? Czytam art.31zo 2 ustawy tarczy antykryzysowej -> czytam art.8 ust.6 ustawy o ubezpieczeniach społecznych tam pojawia się wyjątek z ust. 6a tej samej ustawy -> w ust.6a
  • Odpowiedz
Tam wymog 15k przychodu. Przeciez to kpina jest jawna


@bigger: bo to tylko i wyłącznie dla elektoratu, czyli debili. Dla przedsiębiorcy taki przychód to jest nic, szczególnie jeśli kogoś zatrudnia, ale typowy wyborca PiS powie "no przecież 15 tysięcy miesięcznie to nikt uczciwie tyle nie zarobi, jak ktoś ma więcej, to nie potrzebuje pomocy". Elektorat przekonany, pora na CS-a.
  • Odpowiedz
@Stalowa_Figura: Jedna infolinia mówi że Ulga na start podpada, inna mówi, że nie ;-)
@Drogomir: Jak ktoś kogoś zatrudnia to nie ma limitu przychodu. Limit 15k jest tylko dla samozatrudnionych.
@LaudatorLibertatis: Ogólnie racja, b----l jest niesamowity z przepisami. Co do jednorazowej pożyczki - podobno w tarczy 2.0 ma być literalnie napisane, że umorzenie pożyczki będzie też dla samozatrudnionych, jeśli przez 3 miesiące utrzymają działalność.
  • Odpowiedz