Wpis z mikrobloga

  • 1138
Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje brytyjskie obywatelstwo?

-prawo do życia/pozostania w UK bez żadnych ograniczeń - nie muszę się martwić o ciągle zmieniające się prawo imigracyjne, różnego rodzaju SS czy PSS
-prawo do korzystania ze świadczeń/usług typu: NHS, emerytura, studia itd bez ograniczeń
-zero ograniczeń jeśli chodzi o pracę - żadne pokazywanie pozwoleń na pracę, wiz, SS czy PSS
-niektóre stanowiska/pozycje są dostępne tylko dla obywateli brytyjskich (stanowiska rządowe, MI5 itd)
-prawo do głosowania w każdych wyborach
-sprawniejsze przejście przez kontrolę po przylocie do UK (podejrzewam że po Brexicie będzie osobna kolejka dla British nationals)
-wjazd bezwizowy do Australii, Kanady, Nowej Zelandii itd
-automatyczne brytyjskie obywatelstwo dla moich dzieci bez potrzeby pokazywania dowodów na pobyt/pracę 5 lat przed ich urodzeniem
-nie wspominając o lepszym (?) traktowaniu przez innych, gdy wiedzą, że jesteś Brytyjczykiem np za granicą

P.S. Polskie również mam, nie musiałam się zrzekac.

#wielkabrytania #londyn #emigracja #obywatelstwo #chwalesie
Euthymol - Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje bryty...

źródło: comment_nEzSLjxT1uAVx29Xfo5aaOn4Ya9dl2rw.jpg

Pobierz
  • 450
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Krul_Marcineusz_Pierfszy: a z kim wykryłeś, że piszesz o sobie w liczbie mnogiej ? Objawy schizofrenii ? Tobie zarzucam biało rycerstwo, bo nie do Ciebie pisałem i nie Twojej odpowiedzi na moje pytanie oczekiwałem. Przekaz swoim kolegą w głowie, że coś nie ogarnęliście.
  • Odpowiedz
@Tywin_Lannister: widzisz, mam coś do powiedzenia poparte doświadczeniem, a ty mozesz sobie tylko wklejać głupie memy amatorze teoretyku.


@Masteriks: jejku, jakim ty musisz być sfrustrowanym i napiętym człowiekiem, aż mi cię jakoś po ludzku szkoda.

Życzę ci wszystkiego dobrego (nieironicznie). Więcej uśmiechu i radości, to może nie będziesz musiał dowartościowywać się na wykop.pl
  • Odpowiedz
@Masteriks: mnie to tylko #!$%@? w Polsce, że normalnej, myślącej, dbającej o zdrowie i kierującej się dobrem swoich najbliższych osobie żyje się tu po prostu źle. Szczególnie jak się widzi i słyszy przypadki straszliwej arogancji władzy publicznej względem obywatela i pogardy dla jego dobrego bytowania, vide ostatnie podpalenia składowisk śmieci, cholera jedna wie ile to toksyn się przedostało do powietrza, a potem za parenaście lat wszyscy będą się dziwić skąd
  • Odpowiedz
@Euthymol: Si, tak to ktoś napisał, że trzeba niby wybrać, bo nie można dwóch, ale w tym temacie jestem kompletnie zielony, bo mnie w ogóle nie dotyczy
  • Odpowiedz
@ewolucja_gimbozoa: Też mi się to nie podoba, bardzo.
Będąc teraz obiektywnym uwierz mi, że żyje w międzynarodowym środowisku i każdy od Czech po Hiszpanie mówi to samo.
Każdy ma u siebie podobne afery.
W tym momencie chciałbyś to zmienić i problemy w Polsce wyolbrzymiasz, a na zachodzie skupiasz się na samych plusach.
Podatki wszedzie w Europie są drakońskie( polska skarbówka przy hiszpańskiej to misiaczki), temat rzeka.
Większość Polaków co wyjeżdza np. do UK nie integruje sie, a więc nie ogląda tv i nie rozmawia z lokalsami o takich sprawach bo ich to
  • Odpowiedz
@Euthymol: Gratulację i powodzenia w UK,właśnie szukałem sobie informacji o brytyjskich paszportach i trafiłem prosto na ten ciekawy wpis.No właśnie a co chodzi z tą kwestią studiów o których napisałaś,w sensie że mając obywatelstwo brytyjskie nie musisz płacić za studia czy są jakieś udogodnienia?Akurat mnie to bardzo zaciekawiło po ostatniej wizycie na Wyspach.
  • Odpowiedz
@Euthymol: Szkoda że w Polsce mamy takie lipne prawo. Chcesz być obywatelem brytyjskim ? Proszę bardzo ale musisz się zrzec polskiego. Nie ma ciągnięcia dwóch srok za ogon.
  • Odpowiedz
@Euthymol: Po ilu latach mozna - 5? Pozatym ciekawostka - mozna dostac security clearance jak sie jest ok 5 lat, I tak w UK mozna pracowac dla rzadu I nie jest to jakos trudne (nie to co w PL gdzie tylko po znajomosciach). Sam mam kilku kolegow pracujacych dla MOD itp - pozdrawiam z UK!
  • Odpowiedz
@Euthymol: -nie wspominając o lepszym (?) traktowaniu przez innych, gdy wiedzą, że jesteś Brytyjczykiem np za granicą Akcent ci sie zmienil po dostaniu paszportu czy kazdemu pokazujesz paszprt zeby cie lepiej traktowal? Po za wyborami to reszte daji ci Settled status, a to co ty napisalas to stek bzdur. Ale grunt ze poczulas sie lepiej
  • Odpowiedz
@Euthymol: gratuluje! W obecnym swiecie kazdy madry powinien miec dwa obywatelstwa i tyle samo jezykow oprocz swojego w jednym palcu. Ci co tu krytykuja « zdradzilas kraj » to dzieci albo ciemnogrod. Ja czekam jeszcze troche na francuskie.
  • Odpowiedz
UK dąży do systemu jak w USA czy Australii. Czyli jestes młody wpadaj na work and travel a potem wyjedz... Turystyka ? No problem. Lecz praca tylko dla tych z kwalifikacjami.

To jest abstrakcja jak mieliśmy (m.in. my Polacy) tutaj dobrze przed Brexitem. Praca bez papierów, wiz etc Ale najlepsze to biznes. Przyjeżdżasz tutaj i możesz otworzyć co chcesz. Produkujesz w Polsce, możesz to tutaj przywieść, sprzedawać etc.

Zrób tak z USA?
  • Odpowiedz