Wpis z mikrobloga

  • 1138
Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje brytyjskie obywatelstwo?

-prawo do życia/pozostania w UK bez żadnych ograniczeń - nie muszę się martwić o ciągle zmieniające się prawo imigracyjne, różnego rodzaju SS czy PSS
-prawo do korzystania ze świadczeń/usług typu: NHS, emerytura, studia itd bez ograniczeń
-zero ograniczeń jeśli chodzi o pracę - żadne pokazywanie pozwoleń na pracę, wiz, SS czy PSS
-niektóre stanowiska/pozycje są dostępne tylko dla obywateli brytyjskich (stanowiska rządowe, MI5 itd)
-prawo do głosowania w każdych wyborach
-sprawniejsze przejście przez kontrolę po przylocie do UK (podejrzewam że po Brexicie będzie osobna kolejka dla British nationals)
-wjazd bezwizowy do Australii, Kanady, Nowej Zelandii itd
-automatyczne brytyjskie obywatelstwo dla moich dzieci bez potrzeby pokazywania dowodów na pobyt/pracę 5 lat przed ich urodzeniem
-nie wspominając o lepszym (?) traktowaniu przez innych, gdy wiedzą, że jesteś Brytyjczykiem np za granicą

P.S. Polskie również mam, nie musiałam się zrzekac.

#wielkabrytania #londyn #emigracja #obywatelstwo #chwalesie
Euthymol - Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje bryty...

źródło: comment_nEzSLjxT1uAVx29Xfo5aaOn4Ya9dl2rw.jpg

Pobierz
  • 450
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

w dniu składania aplikacji do HO musiałeś być FIZYCZNIE w UK 5 lat wstecz.


@Euthymol: bez wyjazdów? Czy jak?

Ona myśli,że dostanie paszport i będzie brytyjska jak rodzina królewska.


@DumnyzbyciaPolakiem: Rodzina królewska ma korzenie niemieckie.
  • Odpowiedz
  • 0
@tptak HO ma wymóg podczas składania aplikacji o obywatelstwo, żeby być fizycznie w kraju 5 lat przed złożeniem aplikacji. Jeśli np byłeś zagranicą 10 stycznia 2014, to nie możesz złożyć aplikacji 10 stycznia 2019, bo będzie ona odrzucona. Zobacz w guide do aplikacji
  • Odpowiedz
@Euthymol: Czytam teraz wszystkie komentarze i nie mogę tego pojąć... jacy ludzie są okropni. Nie przejmuj się tymi głupotami, najważniejsze że Ty sie dobrze czujesz z tym co zrobilas, nie ważne jakie korzyści to przynosi, jeśli masz dzięki temu lepsze samopoczucie, to to jest najważniejsze :) Poza tym jestem przekonany że sporo osób pisze w taki sposób bo są małymi zazdrośnikami ^^
  • Odpowiedz
@Euthymol: Czy to jest zarzutka XD? Ogólnie brytyjski paszport spoko sprawa ale absolutnie żaden z tych argumentów nie ma sensu. Szczególnie ten o MI5 XDDD
  • Odpowiedz
@gwaltochron: ale obecnie brytyjski paszport mi nic nie poprawi w sytuacji, więc nie jest to coś, co muszę mieć już teraz od razu. I mam niestety inne zobowiązania, by się na nich skupić, a nie testy i to, czy moja aplikacja może przejdzie, a może nie i trzeba będzie jeszcze raz płacić. XD Ogarnę, co trzeba, i za kilka miesięcy, jak będzie czas na pracę na pełen etat, to wtedy
  • Odpowiedz
@Euthymol: w sytuacji przed-brexitowej, nieco ułatwione wizy turystyczne (w kwestii USA to akurat się teraz mocno zmieniło) i pewność co do emerytur były jedynymi wyraźnymi zaletami obywatelstwa. Obecnie jednak jeżeli ktoś obawia się brexitu i wiąże przyszłość z UK, faktycznie powinien mocno rozważyć obywatelstwo.

Zastanawia mnie jednak jedno, zwykle korzyści wiążą się z pewnymi obowiązkami. Ja widzę pewne ryzyko - UK po wyjściu z Unii może pójść w model amerykański
  • Odpowiedz
@Euthymol:

The residence requirements which someone applying under section 6(1) of the British Nationality Act 1981are that the applicant was:
in the UK at the beginning of the period of 5 years ending with the date of the application
not absent from the UK for more than either:
o450 days in
  • Odpowiedz