Wpis z mikrobloga

  • 1138
Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje brytyjskie obywatelstwo?

-prawo do życia/pozostania w UK bez żadnych ograniczeń - nie muszę się martwić o ciągle zmieniające się prawo imigracyjne, różnego rodzaju SS czy PSS
-prawo do korzystania ze świadczeń/usług typu: NHS, emerytura, studia itd bez ograniczeń
-zero ograniczeń jeśli chodzi o pracę - żadne pokazywanie pozwoleń na pracę, wiz, SS czy PSS
-niektóre stanowiska/pozycje są dostępne tylko dla obywateli brytyjskich (stanowiska rządowe, MI5 itd)
-prawo do głosowania w każdych wyborach
-sprawniejsze przejście przez kontrolę po przylocie do UK (podejrzewam że po Brexicie będzie osobna kolejka dla British nationals)
-wjazd bezwizowy do Australii, Kanady, Nowej Zelandii itd
-automatyczne brytyjskie obywatelstwo dla moich dzieci bez potrzeby pokazywania dowodów na pobyt/pracę 5 lat przed ich urodzeniem
-nie wspominając o lepszym (?) traktowaniu przez innych, gdy wiedzą, że jesteś Brytyjczykiem np za granicą

P.S. Polskie również mam, nie musiałam się zrzekac.

#wielkabrytania #londyn #emigracja #obywatelstwo #chwalesie
Euthymol - Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje bryty...

źródło: comment_nEzSLjxT1uAVx29Xfo5aaOn4Ya9dl2rw.jpg

Pobierz
  • 450
  • Odpowiedz
@Euthymol: dzisiaj wolne od rozkładania towaru na półkach? ;)

A tak serio - jaka branża?
I pytanie, którego chyba nikt nie zadał... Jakie obywatelstwo kolejne?

Swoją drogą ciekawe jak będzie po brexicie - pewnie będą rozdawać obywatelstwo dla tych z fachem w ręku jak prawko w czipsach.
  • Odpowiedz
@kwiatosz nie zdążyłem edytować, oczywiście chodziło o polskie dokumenty, czyli paszport i dowód osobisty. Pierwsze słyszę, że "jak się przyznasz" - za to normalnie masz konsekwencje, jak będziesz próbował ukrywać obywatelstwo.
  • Odpowiedz
@kurlapejter: jak jest z dostępem do służby zdrowia w UK ? Na moje paszport zawsze daje opcje żeby w przyszłosci z niej móc skorzystać. Np. zachorujesz w Polsce, mówią Ci ze kolejka jest taka... przylatujesz tutaj, znów się tutaj meldujesz (tzn płacisz jakiś lokalny podatek, pokazujesz ze tutaj mieszkasz...) i idziesz normalnie do lekarza i prosisz o leczenie...
Tak samo emerytura brytyjska bez łaski.

Wiec czy takowy 1700 funta to
  • Odpowiedz
@gwaltochron obecnie pracuję tylko na pół etatu, bo inne zobowiązania, a nie chcę ruszać oszczędności na coś, co nie jest konieczne, więc muszę poczekać c:
I, wiesz, z reguły nawet jak ludzie mają tę niską pensję, to nie mogą wziąć całej i od razu wydać na jakąś niekonieczną jedną rzecz. Jedzonko, mieszkanie i internet też trzeba opłacić. Nie będziemy mirkować spod mostu. XD
  • Odpowiedz
@maciundo a jak ma być? Jak pracujesz na legalu i masz dokumenty typu NIN to normalnie, bez problemów (oczywiście kolejki też są)

Na brytyjską emeryturę nie potrzebujesz paszportu.
  • Odpowiedz
@unluckysoap: Poprostu uważam że 1700 funtów to jest mało nawet jak na polskie standardy w chwili obecnej.. Wszystko tak drastycznie podrożało że no nie ukrywajmy, aby żyć na jakimś godnym standardzie to fajnie mieć te 10 tyś na ręke. Poza tym, nawet gdy zarabiamy dużo mniej, to te 1700 funtów to nie jest nieosiągalna suma, rozumiem gdybys chciał zrobić kurs na pilota samolotu i musialbys wydać 150 tyś zł ,
  • Odpowiedz