Wpis z mikrobloga

  • 1138
Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje brytyjskie obywatelstwo?

-prawo do życia/pozostania w UK bez żadnych ograniczeń - nie muszę się martwić o ciągle zmieniające się prawo imigracyjne, różnego rodzaju SS czy PSS
-prawo do korzystania ze świadczeń/usług typu: NHS, emerytura, studia itd bez ograniczeń
-zero ograniczeń jeśli chodzi o pracę - żadne pokazywanie pozwoleń na pracę, wiz, SS czy PSS
-niektóre stanowiska/pozycje są dostępne tylko dla obywateli brytyjskich (stanowiska rządowe, MI5 itd)
-prawo do głosowania w każdych wyborach
-sprawniejsze przejście przez kontrolę po przylocie do UK (podejrzewam że po Brexicie będzie osobna kolejka dla British nationals)
-wjazd bezwizowy do Australii, Kanady, Nowej Zelandii itd
-automatyczne brytyjskie obywatelstwo dla moich dzieci bez potrzeby pokazywania dowodów na pobyt/pracę 5 lat przed ich urodzeniem
-nie wspominając o lepszym (?) traktowaniu przez innych, gdy wiedzą, że jesteś Brytyjczykiem np za granicą

P.S. Polskie również mam, nie musiałam się zrzekac.

#wielkabrytania #londyn #emigracja #obywatelstwo #chwalesie
Euthymol - Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje bryty...

źródło: comment_nEzSLjxT1uAVx29Xfo5aaOn4Ya9dl2rw.jpg

Pobierz
  • 450
  • Odpowiedz
@Euthymol: No i nie zapominajmy o jakże pięknym prawie panującym w Wielkiej Brytanii, gdzie wolność słowa nie istnieje i można iść do pierdla, plus dostać rekord kryminalny za jedną głupotę napisaną na Twitterze, bo jednej osobie się to nie podobało.

Co jak co, ale do WB bym nie wyjechał, tworzy się tam ładna rzeczywistość Orwellowska.
  • Odpowiedz
@Euthymol: może trochę głupie pytanie, ale dlaczego masz 2 obywatelstwa? Znaczy słyszałem, że ponoć po skończeniu 18 roku życia, należy wybrać polskie lub inne obywatelstwo, bo "nie można mieć 2", jak to wygląda jednak w praktyce?
PS fajno i gratulacja! :)
  • Odpowiedz
@Euthymol: to nie jest tak ze dostęp do NHS do końca życia bedziesz mieć za darmo. Nawet mając brytyjski paszport, jeśli kiedykolwiek wyjedziesz poza UK na ponad 10 lat, musisz uważać aby wracać do kraju chociażby na pare miesięcy co kolejne 2 lata.

W szpitalu gdzie pracuje mamy dużo takich spraw gdzie starsi obywatele UK chcąc wrócić do kraju po 20 letnim pobycie w Tajlandii itd. ale nie maja żadnych
  • Odpowiedz
Gratuluję bardzo. Chociaż śmieszy mnie argument "lepsze traktowanie przez innych za granicą" chyba tylko 1 raz się spotkałem z czymś takim (Pani w sklepie w Holandii trochę chamsko się spojrzała po zobaczeniu polskiego dowodu) ale generalnie poznałem sporo ludzi na wyjazdach za granicą, z kilkoma dalej się kumpluje, utrzymuje kontakt. Dlatego mega dziwny dla mnie benefit z posiadania obywatelstwa UK.
  • Odpowiedz
  • 1
@adekad tak. Pisałam wcześniej w komentarzach. Przejrzeć fejsa, mejle, popytać rodzinę, przejrzeć zdjęcia, złożyć o Subject Access Request
  • Odpowiedz