Wpis z mikrobloga

Wytlumaczcie mi skad u Polakow taki dobrobyt?

Niby srednia 3,5k, a mediana 2k - a jednak co 4 auto za > 50k, sluby za > 60k, ceny mieszkan za 8k/metr...
To ja zarabiam ~7k i uwazam ze nie stac mnie na nic z powyzszego.
Oczywiscie wiem, ze z takimi zarobkami moglbym wziac kredyt spokojnie na 300k, ale przez 'stac mnie' rozumiem rowniez madrosc i kalkulacje - tzn nie kupuje drogiego auta jesli pierw nie mam gdzie mieszkac, nie robie slubu w zamku zeby wydac 50k za 1 noc chlania wujkow Januszy itd bo to zwyczajnie glupie i sa wazniejsze wydatki.

Skad wiec u nas taki dobrobyt? Skad ludzie zarabiajac polowe mniej ode mnie maja na to kase?

#pytanie #polska #pieniadze #pracbaza #zarobki
  • 99
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@marcooo80: żona 2,5k, mąż 3,5k, dwójka dzieci 1k to masz 7k co miesiąc. Rata za mieszkanie 1,5k, auto 1k, życie 1,5k-2k to masz 4-4,5k, więc jak bardziej kumaci to jeszcze odłożą. Chyba że meble na kredyt i wakacje to wtedy nie odłożą, ale jakoś się kręci od pierwszego do pierwszego.
  • Odpowiedz
@marcooo80: Czytałem ostatnio jakiś reportaż o zadłużeniach polaków, nie pamiętam jakie były zestawienia w procentach ale mnóstwo ludzi zadłuża się na potęgę. Prócz pożyczania pieniędzy teraz jest modne branie wszystkiego na "raty" i to nie rzeczy niezbędnych ale właśnie telefonów czy telewizorów.

Ale co śmieszne ludzie nie biorą telewizora na raty ze względu na to że nie mają tylko biorą drugi i trzeci byle by był ogromny i nowy tak
  • Odpowiedz
@marcooo80:

i to jest dla mnie wlasnie mindfuck - niby wiekszosc zarabia mniej, a jednak stac ich na jedzenie, dzieci, samochod, mieszkanie, wakacje, telefon, telewizor itd - a mnie imho na nic nie stac xDD


do użytkownika portalu wykop dochodzi do świadomości że jest coś takiego jak majątek a nie tylko comiesięczne przychody z aktywności zwanej pracą xD
  • Odpowiedz
@marcooo80: owszem z pracy twojej albo twoich przodków. Tak jak napisałem wcześniej - ludzie mieli 30 lat na 'dorobienie się' a Ty się dziwisz jak 6 latek. Zamiast kupować co 2 lata nowy TV to te pieniądze odkładaj, inwestuj i za 10 lat też się czegoś 'dorobisz' i pomożesz dzieciom.
  • Odpowiedz
@marcooo80: różnie to bywa, tak jak pisali powyżej, kredyty, pomoc od rodziców, jakieś dodatkowe dochody na boku, poza tym wydaje mi się, że te śluby za >60k i auta za >50k nie są regułą, takie przypadki po prostu zapamiętujesz i tyle. Mieszkania 8k/metr, ale większość jednak ma na kredyt albo wynajmuje
  • Odpowiedz
@marcooo80: Zależy w jakim mieście mieszkasz. Za stałe 7k miesięcznie bez dziec idzie spokojnie odłożyć w perspektywie czasu na fajne auto i mieszkanie. Wszystko zależy od psychy i to jak się nastawisz do życia.

Najczęściej wygląda to tak że ludzie kupili sobie kiedyś auto i co jakiś czas kupowali lespze. Czyli nie wydali od razu 50k na fure tylko najpierw pozwolili sobie za taka za 10k, potem 15, 30 itd.
  • Odpowiedz
Jak zarabiasz 7k to kredyt na mieszkanie warto wziąć nawet na wynajem lol bierzesz chatę i wynajmujesz za te siano płacisz ratę kredytu i po 20latach twój dzieciak ma mieszkanie /// oczywiście sposób jak masz gdzie mieszkać ale myślę ze przy tych zarobkach to bys mogl bez problemu tak zrobic
  • Odpowiedz
Oczywiscie wiem, ze z takimi zarobkami moglbym wziac kredyt spokojnie na 300k, ale przez 'stac mnie' rozumiem rowniez madrosc i kalkulacje


@marcooo80: Po co zadajesz pytanie umieszczając w treści odpowiedź xD
  • Odpowiedz
Jak zarabiasz 7k to kredyt na mieszkanie warto wziąć nawet na wynajem lol bierzesz chatę i wynajmujesz za te siano płacisz ratę


@Devilos: Zastanawiam się ile jeszcze lat będzie powielana ta bzdura.
  • Odpowiedz
@marcooo80 ludzi nie stać w większości przypadków na to co kupują. To różni bogatych ludzi od tych co żyją na pokaz. Np biznesmen Lech Kaniuk kupił samochód za milion dopiero gdy sprzedał swoją firmę za 120 milionów. A co robi zwykły Polak? Zarabia 5k miesięcznie a ma samochód za 30k lub nawet droższy. No teraz pomysł sobie jaka jest różnica między tymi ludźmi. Ludzie żyją ponad stan. Instagramy i inne gówna
  • Odpowiedz