Wpis z mikrobloga

Wytlumaczcie mi skad u Polakow taki dobrobyt?

Niby srednia 3,5k, a mediana 2k - a jednak co 4 auto za > 50k, sluby za > 60k, ceny mieszkan za 8k/metr...
To ja zarabiam ~7k i uwazam ze nie stac mnie na nic z powyzszego.
Oczywiscie wiem, ze z takimi zarobkami moglbym wziac kredyt spokojnie na 300k, ale przez 'stac mnie' rozumiem rowniez madrosc i kalkulacje - tzn nie kupuje drogiego auta jesli pierw nie mam gdzie mieszkac, nie robie slubu w zamku zeby wydac 50k za 1 noc chlania wujkow Januszy itd bo to zwyczajnie glupie i sa wazniejsze wydatki.

Skad wiec u nas taki dobrobyt? Skad ludzie zarabiajac polowe mniej ode mnie maja na to kase?

#pytanie #polska #pieniadze #pracbaza #zarobki
  • 99
  • Odpowiedz
@marcooo80: sa to glownie spadki i pomoc rodzicow. Pozwolcie ze omowie kilka przykladow z mojego zycia:

Przecietny czlowiek ktory skonczyl gowno studia idzie do WWA i zarabia 3-4k brutto. Bardziej ogarnieci zarabiaja 5-7k ale to szczyt. Jest elita oczywiscie ktora zarabia jeszcze wiecej ale nie ma nic.

Ludzie ktorzy zarabiaja 3-4 i 5-7 zatrzymuja sie czesto na tej plaszczyznie bo nie potrzebuja wiecej a to z tego wzgledu ze maja ogromne
  • Odpowiedz
@yellowpig: dużo, za dużo, ale ich sprawa. Pewnie liczą, że zamieszkacie razem z nimi na tzw starość. Ja wybudowałem dom 90m2 na działce na którą było mnie stać za gotówkę. Kredyt wziąłem na 20lat, spialem dupę i spłaciłem po 8.
Dziś wciąż zarabiam nieźle ale poczucie niesamowitej wolności daje mi fakt, że w każdej sekundzie mogę jebnac wszystkim i sortować warzywa w Lidlu( ͡° ͜ʖ ͡°) bez
  • Odpowiedz
@KrolWlosowzNosa wiem że budują go dla niej. Ja na czyjeś prezenty nie liczę, spróbuję coś sam osiągnąć. Tak, wolność w formie braku zobowiązań dla banków jest super :) sam tak żyje i doceniam to. Ale nie wiem czy dam radę całe życie bez jakiegoś kredytu...
  • Odpowiedz
@marcooo80: 90% nowych aut kupowanych w Polsce nabywane jest przez firmy, a te z kolei korzystaja z różnych form finansowania.
Bardzo wielu ludzi działa na samozatrudnieniu, najem długoterminowy samochodu klasy premium nie wychodzi wówczas aż tak drogo. Dodatkowo - weź pod uwagę, że srednia i mediane zarobkow podales dla calego kraju, a cene mieszkania i aut dla dużego miasta. Średnia w Warszawie to 6000 brutto.
  • Odpowiedz
  • 2
@yellowpig: a co tu tłumaczyć?

Każdy ma inne obciążenia i wydatki w domowym budżecie, więc patrzenie na wysokość pensji jest bez sensu. Ponadto jest kwestia kosztów eksploatacji, które w przypadku tańszych aut szybko mogą przekroczyć koszty zakupu.

No i na koniec - (prawie)każdy podchodzi do auta na swój sposób i ma unikatowe wymagania, więc ramy finansowe muszą być płynne.
  • Odpowiedz
@marcooo80 mam przykład od siebie z rodziny.
2 braci, jeden na swoim (hehe wynajętym) z zarobkami 7k na rękę/miesiąc, drugi u rodziców 2.5k/rękę i 2x500 plus.

Zgadnij który ma lepsze auto?
Ten który odkłada 100k na działkę i 300k na dom czy ten który siedzi u teścia j bawi się na socjalu?
  • Odpowiedz
@marcooo80 obserwuje swoich rówieśników, około 30 ;) większość żyje z gigantycznym kredytem hipotecznym i tych ludzi nie stać na fajne fury, większość w granicy 15 letnich saabow alko skod ;) część która wyróżnia się lepszymi samochodami, mieszkania albo domy dostało w spadku lub od rodziców :) są też pojedyncze przypadki osób które dobre samochody i domy zawdzięczają ciężkiej pracy ale tez w kredycie i leasingu ;)
  • Odpowiedz
@DobrzeNaoliwioneLozysko więc jak to w inny sposób obliczysz na jakie Cie stać? Samochód jest tylko narzędziem i ja nie mam zamiaru siedzieć tygodnia i myśleć, kalkulowac na co mnie stać. Kupuje popularna markę zeby był dostęp do części i w miarę tani i tyle.
  • Odpowiedz
@yellowpig bingo. Wygrałeś talon. Ja ze swoją odkładamy miesięcznie około 17k na miesiąc i nie wiem kiedy będę mógł sobie tak na prawdę pozwolić na dom i działkę. Cały czas myślę o kredycie żeby to szybciej załatwić ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Barte wiesz w kwotach 4 a 8 i 15 a 30 jest trochę różnica. Za 4 to kupisz auto które tylko jeździ i nie ma się czego po nim spodziewać. Na pewno za 15 kupisz samochód na dłuższy czas niż ten za 4k. Zresztą to temat rzeka, bo co marka to inna awaryjność i inne głupoty. Ten za 30 może się częściej psuć niż ten za 4 co ma prostą budowę.
  • Odpowiedz