Wpis z mikrobloga

Mirki, mam problem i chciałem się do Was zwrócić o pomoc.
31 marca grając na orliku prawdopodobnie zerwałem więzadła i uszkodziłem łękotkę - lekarz tak mówi, ale dla pewności mam jeszcze zrobić rezonans. Ja wiem tyle, że wyciągnął mi ponad 50ml krwi, staw jest niestabilny i nie mogę go zgiąć.

Lekarz powiedział, żebym kupił ortezę z zegarem (napisał J.039). Wydaje mi się też, że mówił coś o długiej ortezie, bo taka przyda mi się też po operacji. Jednak byłem w sklepach ortopedycznych, poczytałem trochę i zacząłem mieć wątpliwości - tyle tego jest. Możecie coś doradzić? Wystarczy jedna przed i po operacji, czy raczej celować w dwie?

Tak najbardziej to namieszała mi pani w sklepie (wiem, że to głupie). Ale pokazała mi ortezę Breg Z13. Mówiła, że jest lepsza, bo trzyma też kolano przy skrętach. Ta długa o której mówił lekarz niby tego nie robi.

A poza tym... czym się różni orteza jednoszynowa od dwuszynowej?

#acl #kolano #rehabilitacja
#ortopedia #ortezy
  • 9
  • Odpowiedz
@ManDZiO:

A poza tym... czym się różni orteza jednoszynowa od dwuszynowej?


strzelam w ciemno, ale może, np., ilością szyn? xd

Spokojnie stary, orteza to nie prom kosmiczny, ani cię nie wyleczy, ani za ciebie chodzić nie będzie. Zasadniczo ma cię chronić przed "puszczeniem" stawu i przypadkowym przeprostem, tą funkcję spełni jednoszynowa jak i dwuszynowa.

Polecam wziąć taką, żeby była ok już pod operację, czyli zasadniczo 2 szynową cztero-punktową. Bo bardziej rozchodzi
Dr_Killjoy - @ManDZiO: 

 A poza tym... czym się różni orteza jednoszynowa od dwuszy...

źródło: comment_osZWclBPgWfxX6rkfCfZ7SCwrumynJLM.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Dr_Killjoy: Dzięki za odpowiedź. Dużo mi rozjaśniłeś, bo nie wiedziałem, czy traktować to jako coś w czym będę już chodził/uprawiał sport, czy tylko tymczasowy element.
Natomiast jeśli chodzi o jednoszynową i dwuszynową - już widzę. Patrzyłem na nie i w obu typach widziałem dwie szyny po bokach, stąd moje pytanie. Ale już wiem, że w jednoszynowych, boczne szyny są połączone na sztywno.

A co sądzisz o tym: DonJoy FullForce Rozumiem, że
  • Odpowiedz
@ManDZiO: ja zainwestowałem w taką: MEDI M.4s comfort.
Lubię sport, więc jakbym się porwał na narty to w tej ortezie będę mógł to zrobić. Przed moim urazem grałem w jednej amatorskiej lidze w piłkę nożną i widziałem nawet gościa, który grał w tej ortezie. Właśnie upływa mi drugi tydzień od rekonstrukcji i jestem z niej zadowolony. Nie mam otarć. Mogę nawet powiedzieć, że jest wygodna.

Szybko rób rekonstrukcję i wracaj
  • Odpowiedz
@radziu_11: fajny design, ja mam Otto Bock Genu Arexa 50K13. Nie wiem czy jest taka wygodna jak Twoja, ale daje radę:)

Mógłbyś napisać trochę więcej o rekonstrukcji? To prawda, że pobierają kawałek mięśnia czworogłowego i nim zastępują więzadła? Faktycznie przez tydzień boli tak, że żadne leki nie pomagają?

A jak wygląda powrót do sprawności? Po jakim czasie od rekonstrukcji zacząłeś chodzić dalej niż do ubikacji?

Dzięki za odpowiedź!
  • Odpowiedz
@ManDZiO: już pierwszego dnia po operacji chodziłem o kulach lekko obciążając stopę. Byłem w szoku jak kazali mi chodzić po schodach!

Drugiego dnia dostałem zestaw ćwiczeń który obejmował różne warianty chodzenia o kulach.

Po tygodniu mogłem się poruszać już na tyle że spędziłem dzień w ogrodzie i pojechałem z żoną na zakupy.

Właśnie mija równo drugi tydzień od operacji i wróciłem do pracy (zdalnie przed komputerem) i nie czuje specjalnego dyskomfortu.
  • Odpowiedz