Wpis z mikrobloga

#mikrokoksy siedzę w tagu od dłuższego czasu i jedno z pytań które pojawia się tutaj cały czas odnośnie treningu na #silownia to:

"Jakim planem mam zacząć trenować? Stronglits czy Starting Strength? FBW Sakera?":

Co więcej:
" Co zrobić gdy plan przestanie działać? Resetowałem/am ciężar już x razy i dalej nie progresuję! Wyciskanie leżąc i OHP stanęło w miejscu, a ciąg i siad dalej idą do przodu, co robić? Czy mogę redukować na tym programie?"

Chciałbym stworzyć dla Was dwa programy treningowe które zaadresują te problemy. Jeden da początkujących, drugi dla osób które ukończyły progresję liniową i będzie bezpośrednim rozwinięciem pierwszego. Robocze nazwy to #fbwdlamirka i #fbwdlamikrokoksa

Dodatkowo, chciałbym dzięki tej inicjatywie przybliżyć Wam koncept autoregulacji w treningu siłowym, gdyż jest to w dalszym ciągu rzadko poruszany temat.

Plany będą nadawać się dla każdego kto chce:
- być silniejszy
- być WIĘKSZY
- zadbać o swoje zdrowie
- zrzucić trochę sadła

Zanim rozpocznę chciałbym wiedzieć jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Poniżej jest również ankieta która pozwoli mi określić jak duża jest grupa docelowa.

#mikrokoksy #mikrokoksydeals #zdrowie #trening #sport #hobby #ciekawostki dla zasięgu :D #dieta #chudnijzwykopem
#trenujzrozumemigodnoscia

Jak długo trenujesz?

  • dopiero zaczynam 33.4% (248)
  • mniej niż 6 miesięcy 15.6% (116)
  • mniej niż 1 rok 14.1% (105)
  • mniej niż 3 lata 19.0% (141)
  • powyżej 3 lat 17.9% (133)

Oddanych głosów: 743

  • 55
@masz_ty_rozum_i_godnosc: @urak666:
Inicjatywa super, chociaż uważam, że głównym problemem początkujących jest - zwłaszcza ostatnio dzielenie włosa na czworo zanim zabiorą się za cokolwiek, lub odwrotnie - totalna ignorancja. Jeżeli plan będzie dobry to zadziała tak samo jak SL, fbw czy inne. Na tym etapie nie ma magii, jest etyka pracy i stopniowe nabywanie świadomości, albo przez edukację, albo naukę na własnych błędach.

Jaką autoregulacje chcecie wdrożyć? opartą o RPE?
@bdm_bq: No i warto dodać, że plany dla początkujących dlatego są takie proste, żeby można było z łatwością przychodzić na trening i się nie zastanawiać nad niczym w celu wyrobienia nawyków. Czasami zbyt duża ilość rzeczy do upilnowania typu dieta, cyferki w treningu potrafią przytłoczyć i w efekcie jest jedno wielkie gówno. Lepiej zaczynać powoli.
@masz_ty_rozum_i_godnosc: Ja to wolałbym, żebyś wdrożył jakiś cykl "zapytaj trójboisty" coś na zasadzie Bryce'a Krawczyka, tylko jescze bardziej lamerskie. Jakieś podstawowe zasady zaliczania bojów, co poprawić jeśli odrywamy dupę pzy BP, jak dopasować wysokość ławki itp...
@bywalo_lepiej: nie jeżeli robisz to prawidłowo. Często widzę jak ludzie rolują całe ciało pół godziny i tracą czas.
Rozciągasz się po treningu, a rolujesz tylko te mięśnie, z którymi masz problem, a później je aktywujesz.
@bywalo_lepiej: Zadaj sobie pytanie po co się rolujesz i rozciągasz. Jeśli oczekujesz poprawy wyniku na siłowni to... raczej nie (statyczne rozciąganie przed treningiem może nawet pogorszyć wynik). Jeśli sprawia, że masz lepsze samopoczucie to dlaczego by nie.

rolujesz tylko te mięśnie, z którymi masz problem, a później je aktywujesz.

@piaskun87: Co to znaczy, że twoje mięśnie są nieaktywne? Jeśli nie jeździsz na wózku to wszystko jest z nimi ok i
@bywalo_lepiej: Ale mobilność jest specyficzna do ruchu, który wykonujesz. Chcesz zrobić szpagat to ćwicz robienie szpagatu. Chcąc wykonać przysiad wystarczy, że zaczniesz go poprawnie wykonywać. Nie potrzebujesz do tego rollera.
@urak666: Moje życie to nie tylko przysiad czy MC. Wiem na czym polegają moje problemy, i na czym powinienem się skupić. Wiem, które mięśnie mi niedomagają i na nich się skupiam. Nie rozumiem dlaczego starasz się mi udowodnić, że to co robię jest mi niepotrzebne. Przez mój stosunkowo krótki staż treningowy i obserwacje innych ludzi nauczyłem się, że jedyny uniwersalny plan oraz rozwiązanie nie istnieje. Każdy ma inny cel i predespozycje.
@bywalo_lepiej: Gdzie napisałem, że celem treningu jest przysiad, czy MC? Piszę tylko, że na niedomagające mięśnie, jak sam je nazywasz, roller nic ci nie da. Każdy może robić to co chce, pozostaje jedynie kwestia tego co jest optymalne do obranych celów i czy lubimy przeznaczać czas na rzeczy, które nie są konieczne.
@urak666: W moim przypadku przez niedomagające mięśnie mam na myśli np.: pospinane, nie rozciągnięte dwugłowe uda. Kładę na nie większy nacisk podczas rozciągania i po treningu roluje. Od pewnego czasu czuję znaczną poprawę z tą grupą mięśni więc wnioskuję, że to co robię ma sens i działa. Więc czas, który na to poświęcam uważam za dobrze spożytkowany. Samo rolowanie przynosi mi ulgę i lepiej się po tym czuję. A to, że
@urak666: Ale ja Ciebie nie pytałem, tylko napisałem, że jeśli uważasz, że możesz mi poradzić coś efektywniejszego to napisz. Ja nic od Ciebie nie chcę, to co robię działa dobrze. Dzięki za rozmowę. Miłego dnia :)