Wpis z mikrobloga

Cześć,

Zainstalowałem dziś Ubuntu po długiej, nieudanej walce z instalacją Archa. Myślałem, że to koniec moich problemów z Linuxem, ale jednak nie -
A więc co jakiś czas (czasami 5 minut po uruchomieniu, a czasami dopiero kilka godzin), czy to przy uruchomieniu aplikacji czy zwykłym korzystaniu z systemu całkowicie się zawiesza. Kursor się rusza, albo też się zawiesza, jest obraz, nie ma reakcji na skróty klawiszowe, ani na nic innego. Pomaga dopiero ,,twardy" reset laptopa. Do tego kiedy próbuje wyłączyć laptopa albo zresetować system przez terminal albo przez menu również system się zawiesza i znowu pomaga tylko twardy reset. Czasami też losowo przestają działać porty USB bez żadnego komunikatu ze strony systemu, mimo, że fizycznie są sprawne, a na Windowsie problem nigdy nie wystąpił.
Obok mam Windowsa w trybie dual boot, tam problem nie występuje.
Co zrobiłem:
Reinstalacja Ubuntu x3, inny obraz systemu + inny nośnik - nic się nie zmieniło, używałem Rufusa i unetbootin
Sprawdzenie dysku HDD na którym zainstalowany jest Ubuntu - SMART i skan powierzchni wyszły ok
Sprawdzenie RAM przez memtest86 - ok
Sprawdzenie GPU przez FurMark - stabilny
Pobranie ręcznie najnowszych aktualizacji Ubuntu - nic się nie zmieniło

Dodatkowo na Debianie i starszym Ubuntu - 17.10 problem też występuje/występował.
OS: Ubuntu 18.04 LTS + GNOME desktop
GPU: GTX 1050M 4GB DDR5, ale domyślnie Ubuntu pracuje na Intel HD Graphics 630
Procesor: Intel Core i5-7300HQ
RAM: 8GB DDR4-2100Mhz

Wie ktoś jak rozwiązać ten problem? :>

#linux #roklinuxa #ubuntu #debian #it #informatyka #kiciochpyta
  • 14
@fervi: Pewnie jak kupię drugiego laptopa to na jednym będę miał tylko Linuxa, a na drugim tylko Windowsa, ale póki co potrzebuje obu systemów. A zmiana na Xubuntu nic nie da, bo też jest Debian-based i też będą problemy.
@Glassman: Pierwsze primo - dmesg z momentu zwiechy (przejdź do terminala ctrl+alt+f1, duś do skutku) i zrób zrzut logów. Kiedyś, dawno temu też miałem podobne jazdy. Jakieś flagi w bootloaderze pomogły. Ale to już dawno dawno temu było.
Co do dystrybucji to powtarzam się do znudzenia - openSUSE Leap 15, dwa-trzy dodatkowe repozytoria z potrzebnymi programami + nowszy kernel i zapominasz, kiedy ostatnio instalowałeś system.
GNOME desktop


@Glassman: Podejrzewam, że tu jest pies pogrzebany. Stabilność i optymalizacja gnome 3 jest wręcz legendarna już ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do xubuntu, możesz sprawdzić. Bo jeśli faktycznie to wina gnome to rozwiążą ci się wszystkie problemy z automatu. Gnome ma masę bugów. Znam to osobiście bo różowa miała na laptopie, aż się nie #!$%@?ła w końcu i go nie #!$%@?ła. Miała w zasadzie chyba
Może to głupie, ale zależy mi na pozostaniu przy GNOME, bo po prostu lepiej wygląda niż XFCE.


@Glassman: No tego ci nie odbiorę. Chociaż według mnie to kwestia ustawień. Chodzi tylko o to byś się upewnił czy wszystkie twoje problemy z systemiem nie wynikają z gnome. Mam dla ciebie kompromis, możesz przetestować budgie desktop. Dosyć wyraźnie korzysta z gnome3 a jednocześnie najważniejsze komponenty ma przepisane od zera i jest dużo stabilniejsze/nie
Pobierz Kryspin013 - > Może to głupie, ale zależy mi na pozostaniu przy GNOME, bo po prostu l...
źródło: comment_32E4ppxvJ8avWxveJoPHiCXutSIxH6xe.jpg
@Glassman: jak instalowałeś ubuntu to zaznaczyłeś opcje zeby pobierał sterowniki podczas instalacji? Ja Yo odznaczylem, zaktualizowałem stery nvidii ręcznie, przestawiłem zeby używał gtxa a nie intel hd i nie mam problemów (a wcześniej tez sie zwieszał).
@Glassman: mam tego samego laptopa i ten sam problem. Zauważyłem, że występuje on wtedy gdy uruchomie laptopa na baterii, a później podłącze ładowarkę i uruchomie coś wymagającego, np. virtualke