Dzień dobry.

Czas na cotygodniowe zestawienie najciekawszych rzeczy związanych z IT i siecią, które znalazłem w Internecie.

1. BGP hijack
RIPE zbudowało narzędzie do wykrywania w czasie rzeczywistym BGP prefix hijack. Dane do systemu są dostarczane z innych projektów RIPE np.: RIS

https://labs.ripe.net/Members/vasileios_kotronis/artemis-an-open-source-tool-for-detecting-bgp-hijacking-in-real-time

2. Pa pa #python 2
Z początkiem stycznia 2020 roku kończy się wsparcie dla Python 2. Czas, o ile ktoś tego nie zrobił, na "przesiadkę" na Python 3.

https://www.python.org/doc/sunset-python-2/
Showroutepl - Dzień dobry.

Czas na cotygodniowe zestawienie najciekawszych rzeczy ...

źródło: comment_apsPeXRpaLpCysjlf0taIiRuwL7R2gCh.jpg

Pobierz
Mireczki przymierzam się do routera na nowe mieszkanie, będą jakieś smartswitche, lapek po wifi do tego stacjonarka + jakies #!$%@? po lanie zmieszczę się w tych 4 portach raczej. Planowałem jakiegoś archera ale widzę, że bardzo tutaj chwalicie tego mikrotik hap ac2. Jako że jestem into servery etc to spodobał mi się ten pomysł, jedynie nasuwa mi się jedno pytanie. Tam nie ma żadnych zewnętrznych anten. To dobrze działa? oO.
Dzięki za
@barto125: hehe to juz bym wolal serwer sobie postawic i AP za 60zl porozstawiac :P. Mieszkanie 46 m ale w piwnicy bede mial sterownik do pieca po wifi, na strych ze sygnał dojdzie ( 2p wyzej) to się nie łudzę.
Padł mi funbox od orange, szukam czegoś w zamian. Większość polecanych routerów (jak R6220,RT-AC58U nie ma wbudowanego modemu, możecie polecić coś z nim?
Zależałoby mi, żeby po prostu nie był gorszy w żadnym aspekcie od funboxa xD Mieszkam w domu, starsze budownictwo.
Budżet to bym strzelił tak z 300 złoty. Używek się nie boję.
Na allegro są [JAKIEŚ](https://allegro.pl/kategoria/urzadzenia-sieciowe-routery-wifi-i-access-pointy-257731?bmatch=baseline-cl-dict41di-eyesa-bp-ele-1-4-0904&wbudowany-modem=DSL&stan=używaneℴ=pd) ale nie znając się na tym to mogę sobie je pooglądać wg
#internet #sieci #siecikomputerowe #nintendo #nintendoswitch

Mam problem, a mianowicie aplikacja youtube na konsoli nintendo switch powoduje zrywanie całego Wi-Fi. W pewnym momencie sygnał się traci i zrywa na wszystkich urządzeniach (na moim telefonie widnieje wtedy ikona Wi-Fi z wykrzyknikiem zamiast strzałek downloadu/uploadu). Czasami jestem w stanie obejrzeć kilka minut filmiku, a czasami wywala już po kilku sekundach wideo.

PS To pytanie kieruje bardziej w kierunku posiadaczy konsoli. Czy zdarza się Wam zaciąć
co bedzie najlepszym rozwiązaniem dla osoby, która dostanie smartfona i internetu będzie używała tylko z niego? nie tylko w domu, ale też poza. założmy najbardziej pesymistyczną opcję, np. że cały dzień będzie oglądać filmy w nawyższej dostępnej jakości.

ta oferta za 300zł na rok z Orange? https://biuroprasowe.orange.pl/blog/az-1-tb-danych-nielimitowane-rozmowy-i-smsy-na-caly-rok/
ktoś ją ma? na co się wydaje to 300zł? bo nielimitowane rozmowy chyba oznaczają, że są za darmo? czy to aktywować komuś z innego konta?
Jest sobie Qnap1 i Qnap2. Qnap1 pracuje jako master a Qnap2 jest serwerem backupu dla Qnap1. Synchronizacja ustawiona poprzez rsync i dziala to bardzo ladnie. Problem zaczyna sie gdy probuje zmapowac udzialy (SMB) z Qnap1 na kompie z W10. Niestety nie udaje sie. Natomiast zmapowanie udzialow z Qnap2 dziala bez problemu. Wniosek, ze wina nie tkwi w kompie z W10. Zeskanowalem Fingiem wszystkie hosty z tej podsieci idostalem takie informacje. Qnap1 ma
szukajdodajzaloguj - Jest sobie Qnap1 i Qnap2. Qnap1 pracuje jako master a Qnap2 jest...

źródło: comment_BeHqQ7H9VIzL2mmFHIYxpnvjaNOPjlc3.jpg

Pobierz
@termometr: Mireczki potrzebuję do mojego NetiaSpot, który jest na parterze podpiąć kablem drugi router (TP-Link Archer C7), który stanie na piętrze. Zarówno na parterze jak i na piętrze będą urządzenia podłączone zarówno po LAN'ie jak i po WiFi. Mam 3 pytania:

1. Czy to zadziała?
2. Czy mogę ustawić jedną sieć WiFi z dwóch routerów, tak, aby urządzenie automatycznie wybierało do połączenia router z mocniejszym sygnałem?
3. Jak to wszystko skonfigurować?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@na_rowerze_samochodem_360: urządzenia niestety same się nie będą przełączać, może laptopy z jakąś bardziej zaawansowaną karta wifi maja opcje roamingu ale takie smartfony, tablety już nie. Jeśli tylko będą łapać sygnał do AP1 (i będą połączone) mimo że do AP2 maja bliżej to będą połączone z AP1
mircy, ktoś umie w #juniper?
mam taki routerek z interfejsem www i potrzebuję go ustawić tak, żeby routował statycznie pomiędzy eth0/0 i chyba bgroup0 (albo z jakimś interfejsem w tej grupie, np. eth0/2 (w sumie, to nie wiem, po co jest zdefiniowana ta grupa). adresacja, dla przykładu eth0/0 10.1.0.0/24, bgroup0 10.2.0.0/24...
ktoś może mi hasłowo powiedzieć, co mam wyklikać w ustawieniach? to mój pierwszy kontakt z jp i w ogóle nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PotwornyKogut: tak myślałem. SSG działają na nierozwijanym już ScreenOS, aktualne Junipery pracują pod kontrolą JunOS. Sugeruje kilka rzeczy:
1. Zaopatrzyć się w konwerter USB->RS232, najlepiej na chipie FTDI + kabel konsolowy CISCO lub przelotkę Juniper - oba będą działać.
2. Podłącz się przez PuTTy po SSH lub konsoli, jeżeli zrealizujesz pkt 1 i konfiguruj pudło komendami w command line
3. Pogoogluj po sieci pod hasłami: netscreen basic configuration, SSG zones config,
Planuję poprowadzić światłowód z pierwszego piętra domu do garażu i zrobić uplink na 10GB. Switche mam Aruby/HP. Samo przeprowadzenie światłowodu to nie aż tak duży problem (mam tam już 2x cat5e) ale problemem jest fakt że muszę go ciągnąć bez zarobionych końcówek. Więc tak: planuję poprowadzić 20m kabla bez końcówek i liczyć na fakt że jak operator będzie podłączał u mnie FTTP (a będzie ) to mi zarobią przy okazji LC. Jeśli
@chris_travels: rozejrzyj się czy nie ma jakiejś firmy montującej albo utrzymujacej sieci światłowodowe i sprubuj zagadać najlepiej montera a nie bezpośredbio firmę to może Ci to zrobi za jakąś symboliczną opłatą albo za flaszkę. Jeśli duże miasto to będzie łatwiej ale i na wsi czy w miasteczkach może się uda. Z ciekawości jakie miasto? Możesz też jakieś szybkozłączki sprawdzić.
Dzięki wszystkim za komentarze. Właśnie dziś się dogadałem z monterem który ma fuchę koło mnie i zrobi mi porządny patch panel w dwóch miejscach i normalnie zespawa jak należy :-) więc 4 żyły, 2 patch panele, jakieś pigtails i będzie zrobione. Pomoże mi go też przeciągnąć
#komputery #informatyka #siecikomputerowe #sieci #activedirectory

Mirki potrzebuje wdrożyć program do monitorowania i zarządzania siecią. Szukam jakiegoś oprogramowania do kompleksowego zarządzania (coś zamiast domeny, której nie ma wdrożonej -potrzebuje jakąś namiastkę). Może ktoś coś polecić?
Znam statlooka(uplooka), Axence (poza budżetem), ITmanager. Z tego co wyszukałem i nie znam to DameWare. Zależy mi na zdalnych połączeniach, zarządzanie kontami.
@Init0: Dać radę to da, ale jak pisałem na początku, szukam czegoś bardziej zaawansowanego. Alternatywy już znam i po prostu pytam czy są jakieś inne nie znane mi rozwiązania. A tematy typu zabbix kompletnie odpadają. Szkoda czasu i fatygi przy takiej skali i mając jakiś tam budżet na takie rozwiązania. Chciałbym mieć "wszystko" w jednym sofcie, nie rozbijać na dwa czy trzy.
Elo #programowanie #siecikomputerowe
Chcę napisać aplikację server-less p2p w #java i nawet nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać. Jak nawiązywać połączenie, jak przesyłać dane, potrzebuję jakichś materiałów na ten temat, może słów kluczowych którymi mogę czegoś poszukać. Bawiłem się już z UDP w javie w sieci lokalnej i ogarniam jak nawiązać takie połączenie więc temat nie jest całkiem obcy.
@SiarkoWodor: to napisz chociaż z jakiej infry korzystasz? GCP, Amazon, Azure?
W każdej z nich masz dobre tutoriale jeśli chodzi o serverless :)
Ps. Najpierw opanuj podstawy, potem mikroserwisy, bo możliwe, że serverless nigdy nie dotkiesz.
Mam problem z połączeniem pomiędzy antenami #ubiquiti NanoBeam. Problem polega na tym, że jedna z dwóch anten połączonych ze sobą "gubi" połączenie sieciowe - w odczycie ustawień znika kabel LAN. Tak jakby nie był podłączony. Dzieje się to losowo.
Znika połączenie kablowe.

Z domu nr 1 mogę wejść na anteny 10.10, 10.11, ale nie można wejść na 10.12 , 10.13
Z domu nr 2 mogę wejść na anteny 10.12 , 10.13, ale
@GratisLPG bez problemów można zagwarantować że 10g pójdzie, od tego są standardy, które cały tor musi spełniać.
Pomiar warto wykonać, sam kiedyś robiłem takie przy niecałych 200 gniazdkach i kilka trzeba było poprawiać bo nie spełniały norm dla cat 6a. Zwykle zarobienie jeszcze raz pomagało. Ale sprzęt wtedy dostałem od dostawcy kabli na tą inwestycję