Kupiłem kiedyś w biedrze muchołówkę amerykańską. Przeżyła sezon i teraz idzie spać na zimę.

Mam w kiepskiej doniczce kilka roślinek które nie mają szans się swobodnie rozwinąć. Kiedy najlepiej byłoby je poprzesadzać? Zimą jak będą spały, czy na wiosnę jak będą odżywać przed sezonem?
Jakie podłoże dać? Szukać czegoś specjalnego? Czy to będzie jakaś ściema żeby wyciągnąć kasę?

#roslinyowadozerne #rosliny
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Kiedy najlepiej byłoby je poprzesadzać? Zimą jak będą spały, czy na wiosnę jak będą odżywać przed sezonem?


@kartofel: Na wiosnę.

Jakie podłoże dać? Szukać czegoś specjalnego? Czy to będzie jakaś ściema żeby wyciągnąć kasę?

Jakie rośliny?
  • Odpowiedz
@kartofel: Tak, szukaj czegoś specjalnego. To nie chwyt marketingowy. Potrzebujesz kwaśnego torfu (bez dodatków nawozów). Opcjonalnie możesz zmieszać takie podłoże z perlitem. Kwaśny torf jest tani ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Ostatnim rzutem ścięłam jeszcze kilka kwiatów Queen Elizabeth, odmiany wyhodowanej w roku koronacji królowej... Pociesza oko.

Róże odkryłam słoma i póki co nie kopczykowalam, zaraz znów ma być 10C. Mam nadzieję, że to wystarczy żeby przetrwały ten listopadowy atak zimy.

Begonie zdechły w kilka godzin na mrozie. Pelargonie i kufee przedwczoraj schowałem na zimowanie.

#ogrod #ogrodnictwo #kwiaty #rosliny #ciemnyogrodek #zima
c.....e - Ostatnim rzutem ścięłam jeszcze kilka kwiatów Queen Elizabeth, odmiany wyho...

źródło: comment_16688903294QIveA6j9lFfS6ZL73Jd4C.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ciemnienie

Z tego co na różach wypróbowałam od 2 lat to przy ostatnich zimach kopczykowanie zbędne, lepsza słoma i okrycie przy większym chłodzie gałązkami z iglastych. Sąsiadka kopczykowala i potem miała problem w połowie marca jak już ciepłej się robiło, połowę nowych pędów straciła.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Kupiłem sałatę w doniczce i bazylię w doniczce, żeby mieć je świeże, ale ledwie tydzień minął, podlewam to, a mi to zdycha. W bazylii liście czarnieją na bokach, a sałata wiotczeje. Why ?xd

Mam inne standardowe dekoracyjne roślinki, a te się trzymają.

#gotujzwykopem #rosliny #ogrodnictwo
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Krunhy: bo te trzeba przesadzić, one mają za małe doniczki i są przeznaczone na jednorazowe zużycie i wyrzucenie. Trzeba to dobrze nawodnić, do większej doniczki i się utrzyma
  • Odpowiedz
@Krunhy: Bo za mało żresz( ͡° ͜ʖ ͡°). Sałata w doniczce to ściema, chyba, że przesadzasz co chwilę. Obrywana bazylia w zwykłej doniczce z lidla mi kiedyś przetrwała pół roku.
  • Odpowiedz
#ogrodnictwo #rosliny
Mirki, mam na balkonie truskawki, poziomki, szczypiorek, borowke itd. Wszystko w doniczkach
Owijam je zawsze fizelina. Moje pytanie - czy jak je owine to dalej powinenem je czasami podlac nawet w zimie, czy juz wywalone i jak owiniete to dopiero na wiosne jak odwine to podlac?
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@93michu93: Oczywiście, że należy podlewać, bez wody padną jeszcze prędzej. Nie słuchaj głupich rad, wszystkie rośliny w donicach zimą należy podlewać. Oczywiście z rozsądkiem ale należy utrzymywać wilgoć, jeśli tylko temperatury utrzymują się na plusie
  • Odpowiedz
To jest moja Polyscias Fabian. Ma jakieś 130cm, stoi w kącie, ma dostęp do światła poprzez duże okna z naprzeciwka od strony południowo-wschodniej. Przez całe lat puszcza liście, nawet teraz rosną ale tak samo jak w zimę zaczynam obserwować żółknięcie liści i później opadają. Wyrywkowo jeden u góry, jeden na dole, za tydzień gdzieś na innej gałązce jeden itp.. wydaje mi się to normalne bo chyba klimat się zmienił, troszkę zimniej w
Kaolin28 - To jest moja Polyscias Fabian. Ma jakieś 130cm, stoi w kącie, ma dostęp do...

źródło: comment_1668721425aH4PpM1xcrZB58vJVp0aOb.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ma być -5, dzisiaj i -7 jutro.
Mam młode roślinki posadzone w tym roku: laurowiśnia, głogownik, kiścień, ogniki, leszczyna. Trzeba czymś to opattulic dzisiaj, czy na spokojnie, jeszcze czas?

Nie mam białej agrowlokniny. Jakaś szmata, prześcieradło stare? Mogę też dużymi wiadrami poprzykrywac dla ochrony przed wiatrem

#ogrodnictwo #rosliny
bgjm - Ma być -5, dzisiaj i -7 jutro.
Mam młode roślinki posadzone w tym roku: lauro...

źródło: comment_1668699239fbERodF795QfOTUUGAvOzZ.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Timmy_Turner: Też walczę z ziemiórką, dostałem bardzo zaniedbanego skrzydłokwiata w którym aż roiło się od robactwa. przesadziłem do innej doniczki i wymieniłem ziemię. Do ziemi dodałem po dwie pałeczki "Pałeczki specjalne O guano i mikoryza" - pomogło doraźnie, ale nie do końca. Stosuję również te żółte lepy na latające robactwo, przy każdej doniczce mam taki jeden, wyłapuje dość sporą część latającego badziewia. A ostatnio znalazłem na alledrogo taki środek "OPRYSK
  • Odpowiedz
  • 7
Ukorzeniarka, a w środku: dioscorea discolor, monstera dubia, 4 odmiany peperomii, ogryzek monstery deliciosy, rhaphidophora tetrasperma, ogryzek filodendron scandens i dwa żołędzie ( ͡º ͜ʖ͡º)

Jak żołędzie wykiełkują to będzie bonsai, podobno kiełkują bez stratyfikacji więc sprawdzam.

#zieloneidahoo #botanika #rosliny #roslinydoniczkowe #domowyogrod #uprawiajzwykopem
Idahoo - Ukorzeniarka, a w środku: dioscorea discolor, monstera dubia, 4 odmiany pepe...

źródło: comment_1668537699VSA2jJ2FqhrgJKkG7rnYw1.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 15
Zamontowałem sobie wczoraj półkę nad komodą w sypialni, bo mi się rośliny przestały mieścić ( ͡º ͜ʖ͡º)

Półka z deski sosnowej, z podłogi domu moich dziadków. Na szczęście nie była impregnowana, tylko malowana grubymi warstwami farby olejnej - zdzierałem to dwa dni szlifierką. Te wsporniki są do wymiany, jak tylko znajdę takie, które mi się spodobają.

Jutro dojdzie jeszcze oświetlenie, bo niestety okno w sypialni jest na północny zachód
Idahoo - Zamontowałem sobie wczoraj półkę nad komodą w sypialni, bo mi się rośliny pr...

źródło: comment_16685360647YzGyYqAtIhKjTFSlkaLnb.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Idahoo

Te wsporniki na 85 kg przewidziane, więc dały by radę. Tylko z równym nawierceniem deski może być problem jak ona lita. Kumpel na czym takim ma siedziska w wglebniku zrobione. To tylko propozycja była. ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
No to czas na trzecie i zarazem ostatnie #rozdajo zestawu ostrych papryczek #chilizgobim

W niedzielę zrobiłem ostatni zbiór papryczek w tym roku. Z racji bardzo ciepłej jesieni wyszedł on dużo później niż standardowo co pozwoliło na dojrzenie wielu papryczek, o które obawiałem się, że zostaną zielone do przymrozków. O dziwo udało się i niedojrzałych zielonych papryczek mam wyjątkowo mało (zdjęcie będzie w komentarzach).

Zerwałem wszystko do zera, a
gobi12 - No to czas na trzecie i zarazem ostatnie #rozdajo zestawu ostrych papryczek ...

źródło: comment_16685169578SKnYALgZ3lIxGNkkraF9g.jpg

Pobierz
  • 68
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach