Mili Państwo, po internecie rozchodzi się informacja, że w Teksasie doszło do blackoutu, bo zamarzły wiatraki.
Nie jest to jednak prawda.

Faktycznie, w Teksasie - ze względu na potężną falę mrozów - doszło do rozległego zaniku zasilania, w wyniku którego ok. 2 miliony gospodarstw domowych nie ma dostępu do energii elektrycznej.

Jednakże spośród ok. 30 GW mocy, które wypadły z tamtejszego systemu, ok. 26 GW to elektrownie cieplne (głównie gazowe). Nie mogły pracować, gdyż
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@przemyslaw-priemek: no ja właśnie widzę coś zupełnie odwrotnego, internet rzucił się na te oblodzone wiatraki, a właśnie skala problemu w przypadku Teksasu jest dużo szersza.

Pełne informacje widzę jedynie na portalach branżowych i pojedyncze tak jak tutaj.
  • Odpowiedz
@przemyslaw-priemek: wiem, ale wpis OPa odnosi się do narracji z internetu, która raczej skupia się na wiatrakach. Tak więc prostując to z założenia musiał umniejszyć roli wad tych wiatraków wskazując te inne problemy które też miały miejsce ;)

Jak dla mnie to dobrze że mamy taką zimę - wszyscy przyzwyczaili się do ciepłych zim, ale od czasu do czasu możemy oberwać zimą mocniej niż ktokolwiek się spodziewa. Planując OZE trzeba
  • Odpowiedz
Wykop, twoje codzienne zroslo fejk niusow. Prawie 2k wykopow pod bzdurami o Szwecji i brakach w energii, bo lobbysci weglowi przerzucili sie na energetyke jadrowa i w tym kierunku sla pieniadze.

https://www.wykop.pl/link/5944727/szwecja-zima-po-przedwczesnym-wylaczeniu-reaktorow-jadrowych-brakuje-energii/

Oryginalny wpis z fb Przemyslaw Stepien
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4335420363220398&id=100002574307782
WiktorekS - Wykop, twoje codzienne zroslo fejk niusow. Prawie 2k wykopow pod bzdurami...

źródło: comment_161290219971tuKSnYsIr9rIj7WnbgQh.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak to jest z tą nadprodukcją energii... PV założone 20 listopada, dzisiaj przyszło rozliczenie 20.11.2020-31.12.2020. Oddane do sieci 53kwh, pobrane 170kwh, wiadomo zima, mała produkcja. Do zapłaty 95zl. Czy jeżeli do 20.11.2021 będę miał nadwyżkę produkcyjną to tą fakturę którą dzisiaj opłacę będzie traktowana jako nadpłata? Czy jak to działa.
#fotowoltaika #elektryka #pv #oze
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zależy jak często będziesz mieć rozliczenie. Jeśli na koniec lutego (dwa miesiące) to sorki. trzeba będzie płacić.
Ale ten rok tylko :) bo nadwyżkę wyprodukowaną latem odbierzesz w lutym przyszłego roku :) (o ile Ci wystarczy)
  • Odpowiedz
Mirki i mirabelki – zmieniamy reguły gry w #fotowoltaika!

Jak zapewne wiecie, nadwyżki energii wyprodukowanej przez instalację zostają wysłane do sieci elektrycznej, skąd następnie prosument może sobie je odebrać – ale tylko w 80%. 20% zostaje „w elektrowni”.

Ale wchodzimy my, cali na pomarańczowo, i zmieniamy ten stan rzeczy.
ColumbusEnergy - Mirki i mirabelki – zmieniamy reguły gry w #fotowoltaika!

Jak zap...

źródło: comment_1612794042gUASWd7yU6dZyf3089QnPE.jpg

Pobierz
  • 34
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ColumbusEnergy: XD przecież wasza żenująca firma ma najwyższe stawki montazu w calej Polsce, a moze nawet Europie. W zyciu nikomu sie nie oplaci korzystanie z waszych uslug, nawet z tą smieszną promocyjką z 50 gwiazdkami i wylaczeniami.
  • Odpowiedz
@ColumbusEnergy: odpowiecie na te pytania? cytuję:
@graf_zero

Co ze zużyciem w godzinach szczytu? Mogę ze stratą rozliczać ze swojej produkcji, czy muszę płacić?

Czy w jakikolwiek sposób mogę swoje szczytowe zużyie kompensować produkcją PV? Czy za to zużycie
  • Odpowiedz
@konrado12 @77023 @mendium
Przecież ten artykuł i wykres stworzył Pan Mielczarski- wieczny wojownik atomu, więc zawsze stara się pokazać atom z jak najmniej korzystnej strony. Po drugie dane są sprzed... 10 lat! Od tamtej pory ceny emisji CO2 tak poszybowały w górę, że te tabelki można sobie w d.... wsadzić. Po drugie odajcie mi prosze, skąd on wziął kwotę ponad 500zł/MWh? Let me guess- z szacowanych cen w Olkiluoto/Flamanville? Tam
  • Odpowiedz
Za jakieś 10-15 lat odpady radioaktywne z elektrowni atomowych moglibyśmy wysyłać rakietami w kosmos. Wtedy to w ogóle była by najmniej zanieczyszczająca środowisko metoda pozyskiwania energii.

#atom #oze #ekologia
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Havun: w przypadku eksportu z kuli ziemskiej radioaktywnych pierwiastków, to na ludzi raczej tylko pozytywny wpływ.
Ilość masy jaką jesteśmy w stanie wystrzelić jest zbyt mala, aby ziemia nawet poczuła to pierdnięcie.
@sebek_r: tez się zastanawiałem jakie są przeciw wywalania tego syfu w kosmos.
  • Odpowiedz