@open-alpha: Sorki nie doczytałem sieci. Jeżeli chodzi o podstawy to najlepszym rozwiązaniem jest chyba przestudiowanie materiału z ccna książka lub jakiś kurs np udemy. Jest tego dość sporo.
  • Odpowiedz
#bash #linux #devops #sysadmin

mam kilkadziesiąt identyfikatorów oraz skrypt. Potrzebuję odpalić ten skrypt gdzie przełącznikiem będą te kolejne identyfikatory:

./skrypt 1
./skrypt 921
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Będzie działać ubuntu z GUI na takiej konfiguracji? To jest terminal.

Specyfikacja techniczna:

Procesor: VIA Eden X2 U4200 2 rdzenie!
Taktowanie procesora: 1,0 GHz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hej,

Mam dwa pytania:
1. W jaki krótki i zwięzły sposób sprawdzić czy dwa pliki są identyczne(w sumie raczej wystarczyłoby sprawdzić czy oba pliki mają ten sam rozmiar)

2. Jak skopiować za pomocą skryptu plik, który należy do roota na innym komputerze, skoro mam jedynie dostęp przez ssh do konta administratora na tym komputerze.
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Heja #linux #manjaro problem podczas uruchamiania z dysku. System działa normalnie dopiero kiedy jako first boot wybiorę dysk ssd na którym jest win10 i wtedy postawić się menu do wygrania który system chcę uruchomić. Dodam że windows i manjaro są zainstalowane na fizycznie oddzielnych dyskach...
kubeczek140 - Heja #linux #manjaro problem podczas uruchamiania z dysku. System dział...

źródło: comment_1594752179pQtC1Re58fsrVSG59WR7kk.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#elektronika #bash #linux #windows
Zakupiłem miernik Orno z rs485 (profibus). Mam ichni program, który po kliknięciu zwraca pomiar interesującej mnie rzeczy.
Chcę napisać program, który będzie odpytywał miernik i zapisywał dane do pliku (chcę wykresy rysować).
Jak się do tego zabrać?
Zasadniczo na ten moment jedynie zastanawiam się jak wysłać zapytanie i otrzytmać odpowiedź jednorazowo (bash). Fajnie by było, jakby się obeszło bez C/Pythona,
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Fostrzyk: Nie wiem czy to ten. Szukasz opisów rejestrów w dokumentacji, zwykle jest podobnie w obrębie producenta https://github.com/gituser-rk/orno-modbus-mqtt/blob/master/Register%20description%20OR-WE-514%26OR-WE-515.pdf
w tym repo jest też gotowiec w pythonie z adresami i funkcjami.
teraz z basha najprościej jak chce ci sie meczyc xD
konfigurujesz port stty, do niego wysyłasz hexy "echo -e \x00...", dbasz o crc itp, i czytasz serial port cat-em i parsujesz wyjście jakimś od czy tam w czystym bashu.
Ogólnie
  • Odpowiedz
Jeżeli chcecie używać linux to nie kupujcie płyty głównej Gigabyte, większość z nich ma źle zaimplementowane ACPI i się wysypuje. Mi się udało uruchomić dopiero po zmianie płyty na ASUS
#linux #pcmasterrace
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@turboziom: podobne problemy z ACPI sa z laptopami HP. Crashuje się zarządzanie energią, hibernacja, usypianie.. Stery grafiki zintegrowanej w HP też spierdzielone (matryca 16:9, a rozdzielczości zahardkodowane z 4:3). Wszystko pisane pod windowsa i tylko na windowsie działa.

Przerobiłem w każdym razie 3 różne laptopy Dell i wszystko śmiga jak talala, out of the box, jakby co.
  • Odpowiedz
W jaki sposób ustawić persistent tunel IP in IP na RHEL 8 / CentOS 8? No już chyba bardziej tego się chyba utrudnić nie dało...

#linux #centos #rhel
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirasy pytanie,
Mam dość ambitne zadanie.

mam host o adresie np 192.168.1.1 na nim jest zainstalowana usługa która odpowiada na porcie 1234.
mam host/serwer Centos 7 na adresie zewnętrznym.
Nie mam żadnego routera po drodze więc ten Centos byłby routerem.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

A przekierowania między sieciami z filtrem URL requestów i podmianą portów to raczej Reverse-Proxy np na apache lub nginx.


@dict: Przeciezon nic nie mowi o URLach. Chce proste przekierowanie portów i iptables mu wystarczy.
  • Odpowiedz
Czy linux mint 19.3 na stronie głównej jest tą samą niezmienianą wersją od samego początku jej wydania czy jest uzupełniana o pewne aktualizacje?
Pytam bo chcę zrobić sobie reinstalkę a mam LM 19.3 na pendrive z marca.

#linux #linuxmint
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hej,

Jakie CI polecacie do Gitea?
Powinno być prosty w instalacji i konfiguracji.
Jenkins odpada bo też zależy mi na lekkości a java niestety taka nie jest.

#linux #gitea #git
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux #mint
Mam pytanie dotyczące nadchodzącej aktualizacji Minta do wersji 20. otóż czytałem że od tej wersji bedą blokowane pakiety SNAP.
Czyli na mój mały rozumek nie będzie można już instalować żadnych programów działających pod snapem? A co z tymi które mi do tej pory działają? Np Odio? Ja bez takiego multi-radia nie przeżyję? Mam instalować Wine i ściągać i uruchamiać wersję windzianą? No to sie nie godzi.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Spokojnie, to nie Windows.

The team notes that Linux Mint users will be able to install snapd manually if they want to, and that the release notes will offer instructions on how to do that.
  • Odpowiedz
@Wiskoler_double: Z tego co rozumiem, to Mint blokuje tylko instalację snapów pod przykrywką apt.

Jeśli masz już snapy, to wszystko powinno działać jak należy.

W wersji 20 możesz zainstalować samodzielnie snapd, nikt tego nie blokuje.

Tak jak wcześniej napisałem było to raczej podyktowane tym, że w Ubuntu instalacja Chromium za pomocą apt install chromium-browser instalowała pakiet snap co jest niedorzeczne.
  • Odpowiedz
@qarmin: ciekawe narzędzie, ja od paru miesięcy eksperymentuję z manjaro (na bazie archa), gdzie najnowszy kernel masz po paru dniach od releasu po prostu w pakietach

[hitherto@laptop ~]$ uname -a
Linux laptop 5.7.0-3-MANJARO #1 SMP PREEMPT Wed Jun 3 03:15:33 UTC 2020 x86_64 GNU/Linux

Minusem jest oczywiście rolling release czyli aktualizujesz wszystko a nie pojedyncze pakiety bo inaczej się rozsypuje.
  • Odpowiedz
#linux #grafika #grafikakomputerowa
Mirki, czy ktoś z was używał sane/xsane do skanowania na linuxie? Jestem prawie pewien, że jakość jest dużo gorsza niż na oryginalnych sterownikach na windowsie. Da się coś z tym zrobić? Nie wiem czy to istotne, ale model skanera to Canon LiDE 60
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@6502: Osobiście preferuję simple-scan :P Oczywiście zapewne przez sane idzie, ale coś prostego do skanowania potrzebne

Upewnij się, że masz najwyższą możliwą jakość skanowania w programie włączoną, bo nie zawsze jest (bo zwykle nie jest potrzebna)
  • Odpowiedz
Trzeba przyznać że ładnie się dzieje powoli z tymi nowszymi chipami od Qualcomma.
Snapdragony z serii 63x powoli dodawane są do Kernela 5.8
835/845/855/865 siedzą albo będą powoli wprowadzane.
8916/8953 są aktualnie mainline-owane przez community a niedługo może 8956/8976 dołączą z inicjatywy gości od sony.
Chyba seria 7xx jedynie nie ruszana.
W międzyczasie mediatek.........
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach