Hej, ktoś wie czy mogę podłączyć 2 monitory zewnętrze do laptopa thinkpad e590 na ubuntu? I jeśli tak, to co do tego potrzebuje ? Mam jedno wyjście HDMI, 2x USB 3.0, 1x USB 2.0 , 1x USB-C (używam do ładowania, więc odpada).
#hardware #linux #ubuntu #monitory
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jest jakaś książka o adminowaniu systemami z wprowadzeniem od zera, ewentualnie od jakiegoś konkretnego levelu? Ewentualnie jakieś skrypty, kurs darmowy? Ktoś się orientuje?
#linux #sysadmin #devops
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bzam: są na rutrakerze tutoriale video z Sander van vugh z linuxem dobrze uczy.
Taka porada do certa.

nmcli wykute na blache
automouter + połączenie z ldpem
lvm (szelkie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bzam: nie wiem czy masz jakieś doświadczenie czy nie, ale jesteś na początku drogi w ogóle to polecam książkę Unix and Linux System administration handbook. Jest to kobyla, ale przechodzi przez wszystkie rzeczy których admin powinien być świadomy - sieci, storage, hardware, trochę cloud i DevOps, ale ogólnie sporo mięsa jeśli chodzi o typowe linuxowe usługi
  • Odpowiedz
Czy jest na #ubuntu albo innym #linux odpowiednik Dolby Digital Plus? Próbowałem różnych presetów do pulseaudio i nie były nawet blisko do tego jak z dolby właśnie.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirunie, jest jakiś obraz systemu, który poprowadzi mnie za rączkę z instalacją samby? Próbowałem z NextCloudPi, ale miałem problem z ustawieniem uprawnień, po zrobieniu samby przestał mi działać nextcloud xD ogólnie najlepiej jak było by to na raspbianie bo chce dostawić sobie jeszcze router open VPN na raspAP.
#raspberrypi #debian #linux
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zapomniałem napisać, próbowałem wrzucić obraz openmediavault w wersji 4, ale nie coś mi nie zabootował, SSH też nie działało
  • Odpowiedz
@Porygon: openmediavault pracuje jako serwer, konfiguruje się (niemal) wszystko przez przez wystawioną lokalnie stronę internetową. Jest samba, nfs, obsługuje różne systemy plików. Ogólnie spoko rzecz. Nextclouda też można postawić, najlepiej przez dockera, tylko trzeba w nginx skonfigurować dostęp.
  • Odpowiedz
Mirki, pamiętam że pod jakąś dystrybucją linuxa dało się otwierać pliki z poziomu konsoli po wpisaniu ls i kliknięciu nazwy pliku myszką. Wiecie może jak się to nazywa? Bo nigdzie nie mogę tego znaleźć. Ewentualnie jak to włączyć. Używam #archlinux, #kde i programu konsole.
#linux #pytanie
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ulq_: Tak oscp starałem się wykorzystać okres pandemii na przejście kursu i teraz czekam na egzamin. Jeżeli będzie większa oglądalność to będę kontynuował i możliwe że zrobię o materiały tym czym się zajmuje: administracja linuxami głównie red hat(rhcsa, rhce, troubleshooting, hardening, satellite), vcenter/vmware, aws materiału mam w głowie sporo, gorzej z czasem:D
  • Odpowiedz
@norther: Szczerze mówiąc to bardziej do mnie przemawiają te pozostałe tematy, niż walkthrough z HTB, wydaje mi się ze po prostu jest ich juz bardzo duzo na YouTube. No ale mimo wszystko, powodzenia z OSCP, ja aktualnie robie CySa, chętnie podejdę do OSCP w przyszłości, jak mój przyszły pracodawca będzie chciał za niego zapłacić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz

Systemd, openrc, coś innego?

  • Linuksiarze to podludzie 28.1% (9)
  • Rozumiem co hejtuję i systemd musi odejść 25.0% (8)
  • Mów do mnie brzydko i binarnie, suko 31.3% (10)
  • 69 best alternatives to systemd as of 2020 15.6% (5)

Oddanych głosów: 32

  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@rakujp: dla mnie Windows jest drugim systemem operacyjnym. Na co dzień korzystam z linucha. Mam więcej wolnej przestrzeni w pamięci ram i nawet Firefox przy wielu zakladkach radzi sobie lepiej.

Photoshop może w Wine nie działa idealnie, ale też mam wrażenie że stabilniej działa pracy wielu warstwach w wysokiej rozdzielczości niż w windowsie. A mam okrojoną windę 10 i zabiera 2,6gb zaraz po starcie systemu.

I mam tu na myśli
  • Odpowiedz
#debian #linux #raspberrypi

Restart samby kończy się porażką:

Jul 16 10:17:29 apollo systemd[1]: Starting Samba SMB Daemon...
Jul 16 10:17:29 apollo smbd[711]: /usr/sbin/smbd: error while loading shared libraries: libtevent.so.0: cannot open shared obj
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kryspin013: jeden mi działa już wiele lat non stop jednak nie zapisuje w zasadzie nic na karcie. Natomiast ten z sambą - myślałem, że da radę a tu już 2 karta w tym tygodniu. No paranoja jakaś.
  • Odpowiedz
Przyszłość jest taka, że PCty będą jak routery i wszystko będzie przez sieć działało (w końcu mamy te SmartTV i może robić za monitor) XD
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3712479.html
RemoteFX przeszło do mainstreamu, więc dzisiaj każdy dzieciak może mieć w miarę sensowną emulację GPU, zaś patrząc na to co potrafi docker i #linux, to pewnie i do gier się nadadzą za chwilę.
Gdyby do tego maleństwa wpakować GTXa 1050 i oszczędnego Xeona
majsterV2 - Przyszłość jest taka, że PCty będą jak routery i wszystko będzie przez si...

źródło: comment_1594850644Hj6jhBBEvMP7x1iQv6twZn.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fervi: Zaś deweloperzy robią dymy o urazy, kolor skóry i to co kto lubi w miejsca intymne XD
Pietrek Kogucik to prorok kierunku rozwoju tej durnej cywilizacji.
majsterV2 - @fervi: Zaś deweloperzy robią dymy o urazy, kolor skóry i to co kto lubi ...
  • Odpowiedz
Z ciekawości zainstalowałem sobie #ubuntu #linux w wersji 20. Do tego virtualbxa a na nim windows developer z visual studio 2019, a na wolne chwile dodałem steam i football managera, vlc i fs-uae.
I jestem pod wrażeniem, że to wszystko działa i nie mam się do czego przyczepić. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Chlopiec_z_drewna: Ja też byłem przeciwnikiem Ubuntu. Korzystałem z Manjaro i Debiana na zmiane. Zainstalowałem 20 i jak nigdy w dystrybucjach, które testowałem wszystko działa. Nawet Gnome zaczął mi się podobać, bo działa naprawdę szybko do tego co było.
  • Odpowiedz
@brakslow:

Deprecated since version 3.6: pyvenv was the recommended tool for creating virtual environments for Python 3.3 and 3.4, and is deprecated in Python 3.6.

Changed in version 3.5: The use of venv is now recommended for creating virtual environments.
  • Odpowiedz
ANKIETA Czy to jest dobry pomysł abym wziął na raty / kredyt nowego iPhone SE 2gen. 2200 PLN i MacBook Air 2020 5000 PLN ? Tyle się mówi o inflacji, niepewnej sytuacji na świecie i w ogóle... Mogę odłożyć 1000 PLN co miesiąc na to. Robotę mam pewną i na pewno wypłacalną. Doradźcie coś.

A, i jeszcze prosiłbym o nie proponowanie Android / Windows bo zależy mi na #security i
Ptaszek99 - ANKIETA Czy to jest dobry pomysł abym wziął na raty / kredyt nowego iPhon...

źródło: comment_1594823787S4b7bM882wtDqdJUC4iicO.jpg

Pobierz

Więc?

  • Weź 38.4% (56)
  • Nawet się w to nie pchaj chłopie 61.6% (90)

Oddanych głosów: 146

  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wołam *20* osób na podstawie algorytmu devopsiarza: wołanie za plusy dla 2 ostatnich materiałów lub plusy dla minimum 3 z 4 ostatnich materiałów. Jeśli plusowałeś/aś tylko 2 ostatnie materiały - nie plusuj posta rozpoczynającego ten wątek, aby wyłączyć wołanie przy kolejnych wpisach. Jeśli plusowałeś 3 lub więcej poprzednich materiałów - nie plusuj tego i kolejnego rozpoczynającego posta wątku, aby wyłączyć wołanie.

Wołanych wytypowano na podstawie analizy plusów dla tych wpisów: https://wykop.pl/wpis/50079091, https://wykop.pl/wpis/50279883,
  • Odpowiedz
@devopsiarz:

Lenovo ThinkPad T14 laptop review: Comet Lake update doesn't add much


Dlatego wszyscy (w tym ja) czekają na ThinkPady z nowym Ryzenem, których nadal nigdzie nie ma. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Chyba liczą na to, że ludzie się zniecierpliwią i wykupią te z Intelem :P
  • Odpowiedz