Postawiłem sobie qbittorrent na moim serwerku domowym i walczę z uprawnieniami.
Utworzyłem grupę "domek", do której dodałem konto użytkownika jakiego ja używam i użytkownika "qbittorrent". Grupa ma pełen dostęp do katalogu /media/2TB i problem polega na tym, że jak pobieram z qbita plik zapisując go do /media/2TB to dostęp do niego mam także z poziomu mojego usera, ale już gdy zapiszę ten plik w katalogu /media/2TB/Movies to dostęp ma tylko user qbittorrent.
T.....r - Postawiłem sobie qbittorrent na moim serwerku domowym i walczę z uprawnieni...

źródło: permisje

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@TwinksEnjoyer: No czyli po prostu recursive nie weszło.

takie rzeczy jak docker to raczej dla niego zbyt wiele


Czy ja wiem, bardziej kwestia RAM niż procesora. Choć ja bez problemu trzymałem na dockerze rzeczy jak Plex, torrent i parę innych przy Celeronie i 4GB RAM.
  • Odpowiedz
Okazuje się, że Wayland nawet dziala. Zainstalowałem od nowa #linux z Hyprlandem jako WM i ku mojemu zaskoczeniu właściwie wszystko dziala perfekcyjnie mimo tego, że korzystam z laptopa z karta Nvidii. Nic się jeszcze nie w----------o, #blender działa świetnie. Testowałem różne gry jak KSP, Metro LL, Life Is Strange, czy Rimworld i nie było z nimi żadnych problemów, poza typowymi linuksowymi, które można było łatwo naprawić instalując jakieś
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@COVID-21: nie korzystałem ani z i3 ani z qtile. Jedyny WM jakiego używałem wcześniej to awesome i moim zdaniem teraz jest dużo lepiej. Awesome wcale nie jest taki awesome jakby nazwa wskazywała. Hyprland działa bardzo płynnie nawet na zintegrowanej karcie graficznej. Konfiguracja jest bardzo prosta i przyjemna, w dodatku jest całkiem nieźle opisana, a również można znaleźć w internecie skrypty, które robią to za ciebie.
Co prawda używam go dopiero
  • Odpowiedz
# ls -la /mnt/floppy/WynikiKwiecien.[a-z][A-Z] && sync && sleep 3


@RicoElectrico: Ten sleep 3 to już jest jakieś Linux Voodoo, a synca bym dał po find od razu.
Poza tym jak zadbasz o synca i nic już nie robisz to brak umounta chyba nic nie zaszkodzi nie?
Scallar - >    # ls -la /mnt/floppy/WynikiKwiecien.[a-z][A-Z] && sync && sleep 3

@Ri...

źródło: hqdefault

Pobierz
  • Odpowiedz
#vps #linux #ubuntu #googledrive W jaki sposób mogę sobie zamontować dysk google drive na moim VPS na który wchodzę przez SSH? nie mam gui więc nie wejdę na maszynie w przeglądarkę żeby się zalogować na konto google. Próbowałem już z Rclone i z google-drive-ocamlfuse. Jak wchodzę w wygenerowany link u siebie na przeglądarce to z Rclone mam błąd a przy ocamlfuse się loguje ale
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

nie mam gui więc nie wejdę na maszynie w przeglądarkę żeby się zalogować na konto google.


@maniok: w razie czego zawsze możesz zainstalować sobie i puścić przez ssh x11 forwarding albo vnc
  • Odpowiedz
#linux #macos #freebsd #bash

czasami zdarza się, że w Bashu trzeba napisać dłuższą komendę. Poniżej wrzucam skrypt, który wystarczy wrzucić do ~/.bashrc i po odpaleniu terminala dostajemy możliwość edycji komendy w edytorze.

W Bashu jest C-x,C-e, które pozwala edytować komendę w edytorze, ale po jego zamknięciu/zapisaniu od razu komenda jest wykonywana.

Skrypt,
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie będę się zbytnio zagłębiał w szczegóły, ale dostałem wypowiedzenie. Jest mi przykro i smutno, bo jeszcze nigdy nikt mnie nie zwolnił. Pracuję do końca czerwca. Sytuacja o tyle nieciekawa, że na utrzymaniu cała rodzina i kredyt. Żonie nie przedłużyli dwa lata temu umowy po porodzie po 2 latach współpracy, a teraz nikt nie chce jej zatrudnić, bo każdy domyśla się, że jest młodą matką.

No więc jak by ktoś szukał Linux
  • 119
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 448
masz LinkedIn?


@mr_root: mam, ale nie chciałbym się nim dzielić na wykopie. Jest tutaj mnóstwo dobrych osób, ale jest też pełno takich, które chętnie by to życie innym zniszczyli (patrz niejedna afera na wykopie)
  • Odpowiedz
#monitory #windows #laptopy

Mam kilka pytań co do pracy na laptopie z proporcjami ekranu 16:10 oraz do skalowania z monitorem 16:9.

1. Jak wygląda ogólna praca na laptopie z proporcjami 16:10? Przeglądarka dobrze się skaluję? Jest rzeczywiście komfort pracy większy niż na 16:9 (np pisanie kodu), czy może nie ma większej różnicy?

2.
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tyu38:
1. Masz więcej miejsca w pionie. Chyba że zrobili już jakieś debilne aplikacje które nie ogarniają mniej popularnych rozdzielczości.
Problem ze skalowaniem to jak masz monitor 4k i chcesz dać 150% a z-----e apki nie obsługują, ale to tylko gęstość pixeli wyświetlacza a nie problem proporcji

2. W rdp ustawiasz jaką chcesz mieć rozdzielczość i nic do tego wyświetlaczowi jaki jest na serwerze.
  • Odpowiedz
Właśnie zainstalowałem sobie bardzo fajny program "Barrier". Polecam.

Chcąc jednocześnie pracować na kilku maszynach (w moim przypadku PC i Laptop), ustawiam sobie fizycznie laptopa po lewej i włączam na obu maszynach program Barrier.

Na PC klikam "server" i dodaje ikonkę monitora po lewej stronie od głównej ikonki, która symbolizuje PC. Na laptopie włączam Barrier jako "client".

Teraz,
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mint to taki XP świata #linux , nie pamiętam kiedy ostatni raz zmieniali coś w wyglądzie xD W sensie rozumiem branding itd ale osobiście zawsze uważałem zarówno motyw jak i ikony za cholernie brzydkie, może to ten sraczkowaty zielony.
L3gion - Mint to taki XP świata #linux , nie pamiętam kiedy ostatni raz zmieniali coś...

źródło: linux-mint-21-0-ui

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#biedanonim
Chce tylko się wyżalić, że chyba już poraz dziesiąty spróbowałem linuxa (do codziennego użytku i pracy z przeglądarką)i nie mam nawet sił, żeby komentować bo to nie ma sensu.
Ten rok linuxa nigdy nie nastąpi, żadnego dolara temu projektowi nie prześlę.

Liczę na to, że dożyje normalnego systemu, który nie będzie mnie śledził, zbierał danych o mnie, no ale fajnie by było żeby jeszcze działał.
Właściwie chciałbym, żeby też każdy program spełniał te
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Richtig_Piwosz: jak na "nadlaptopa" to masz strasznie zesrany touchpad

Nieśmiertelne Core 2 Duo (òóˇ) Ale pamiętajcie, Windows 11 potrzebuje mocy minimum 7 gen Intel bo inaczej obsra zbroję.


@L3gion: wydaje mi się że współczesna przeglądarka na tym też obsra zbroję - niezależnie od systemu
  • Odpowiedz
@Kryspin013: Mordo czy ty tak serio i nieironicznie uważasz że używam X301 z 2008 roku jako główny komputer? xD To jest hobby, w szufladzie mam laptopy z okresu ostatnich 25 lat.


@L3gion: w sumie to nie, ale nie takich agentów tutaj widziałem. + chyba mi się trochę udzielił klimacik z grupek amigowych xD

@Kryspin013: Na tym że przeciętny użytkownik nie wie i nie ma zamiaru bawić się w
  • Odpowiedz
@Janusz_z_Galilei: najpewniej to zrzut obrazu całej partycji za pomocą dd, wtedy jedna komenda i masz system idealnie przywrócony, ale dużo miejsca zajmuje.
Ja używam borgbackup, za pomocą którego robię kopię najważniejszych katalogów, ale trzeba wiedzieć które wybrać, a które można olać. Borgbackup robi snapshoty przyrostowe, czyli pierwszy backup będzie zajmował dużo, ale kolejne już będą zawierały informacje tylko o zmianach, dzięki czemu nie będą dużo ważyć. Dzięki temu jest to
  • Odpowiedz
  • 2
@Janusz_z_Galilei Jak używasz systemu plików BTRFS to możesz też podzielić system na subwolumeny i potem robić snapshot wybranych z nich. Do tego btrfs send i btrfs receive, by móc cały subwolumen przechować w jednym pliku albo przenosić je pomiędzy różnymi partycjami z tym systemem plików. Jest też Timeshift jako automatycznie narzędzie robienia kopii zapasowej całego subwolumenu root.
  • Odpowiedz