Widzę, że niektórzy fajnie się bawią robiąc z siebie idiotów i psując tag #linux.

Wchodzić się już nie chce na #linux, taka bezdenna i bezrefleksyjna patola się wylewa.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Kolejne już moje podejście do #linux bo teraz już na pewno #ubuntu tak się zmieniło, że system będzie poprostu działał o będzie można go używać jako daily ( ͡º ͜ʖ͡º)

Otóż, nie, nic się nie zmieniło do czasów moich prób z Mandriva w okolicach 2004 roku. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
L3stat - Kolejne już moje podejście do #linux bo teraz już na pewno #ubuntu tak się z...

źródło: temp_file.png7198894602536963371

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 1
@KaiserBrotchen myślałem nad Fedora właśnie, ale w rankingach bardzo wysoko jest zawsze jest Ubuntu i Mint. Minta miałem z dwa miesiące, jakoś działał ale chciałem zobaczyć jak zmienił się Ubuntu, którego nie instalowałem od lat. Pobawię się trochę nim, a kolejny będzie Fedroa. Dzięki za opinię.
  • Odpowiedz
Tak se używam tego nowego mac osa i naprawdę nie dziwi mnie że ludzie mają w d0pie linuxa, linux jest gorszy od windowsa 7 we wszystkim.

mac os;
nie wymaga terminala, przeciągnij, upuść, zaininstaluj
ma sklep który nie jest toporny
ma jeden uniwersalny instalator
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wierzgontycymbale: nie chcę maka za dopłatą, linux w 100% spełnia moje wszystkie oczekiwania. Awaryjnie zainstalowany windows, z którego szczerze nie skorzystałem od roku. Po prostu mac jest dla debili, trzeba używać chociaż trochę mózgu, by efektywnie korzystać z linuxa.

PS. Nie bez powodu to ajos bazuje na linuxie, a nie na odwrót ;)
  • Odpowiedz
Minęły prawie dwa tygodnie odkąd otrzymałem wypowiedzenie. CV wysyłałem w 20 miejsc. Słaby kontakt zwrotny. Czas ucieka, samopoczucie coraz gorsze. Nigdy w życiu nie przypuszczałbym, że znajdę się w takim punkcie. Nie mogę pozwolić sobie na bezrobocie

Jeżeli ktoś szuka osobę do sieci lub Linuxów na poziomie pomiędzy junior a mid chętnie porozmawiam. Ewentualnie z braku ofert support też wchodzi w grę. Stety/niestety forma współpracy tylko UoP.

Łódź, Warszawa hybrydowo lub full
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Korda: naprawdę? oezu, już myślałem że bezkarnie sobie zaktualizuje system, ja niestety mam mac osa 10 i po prostu jest już wyoutowany i soft woła o nowszy, mógłbym używać windowsa i boot campa ale nie chce mi się bo jest wygodnie na maku
  • Odpowiedz
@wierzgontycymbale: jak masz 10, to polecam trzymać się max Monterey. Ventura nie jest jeszcze tak stabilny. Piszę to z perspektywy osoby, która ma MBP mid 2015, ale skoro rozczarował mnie Ventura (na OpenCore), to chyba ty tym bardziej nie powinieneś. Ewentualnie macOS Mojave (ostatnie wydanie obsługujące 32 bit) – chyba że to właśnie na nim jesteś, bo on też pod względem numeracji zalicza się do 10.

Najlepiej przetestuj sam, ale
  • Odpowiedz
Jestem na studiach informatycznych na drugim semestrze, planowałem sobie zrobić jakieś certyfikaty żeby mieć do CV, np. CCNA albo RHCSA. O ile jeszcze koszt CCNA da się przełknąć o tyle 500 eur na ten drugi to trochę dużo jak na studenta. Więc pytanie, są jakieś inne warte uwagi certy dla osoby chcącej zajmować się linuxem albo sieciami lub ogólnie jako admin czy trzeba przełknąć te kwoty i zainwestować je swoją lepszą przyszłość?
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fervi chyba żartujesz, certyfikaty są o o wiele bardziej przydatne przy szukaniu roboty od studiów nawet. Jak ma zrobić portfolio jak nikt go do roboty nie przyjmie bez żadnego papierka ani doświadczenia?
  • Odpowiedz
#linux Bawiłem się dla sportu od czasu do czasu różnymi dystrybucjami ale jakoś nigdy nie instalowałem minta. Jak to fajnie i bezproblemowo działa. Na moje średnio doświadczone linuxowe oko tu jest wszystko i wszystko działa od kopa. Programy, drukarki, gry. To czego używam na windowsie jest i tutaj, działa bez kombinacji. Teraz muszę kupić koszulkę z pingwinem i przytyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

komenda > file.txt 2>&1

Co oznacza taki zapis w terminalu Linuxa?
Wiem, że pierwszy > przekieruje stdout do pliku file.txt, kolejny to już stderr, ale przekierowany do? Tego samego pliku? Do czego odnosi się &1?
#linux #bash
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wczoraj z czapy postanowiłem sobie sprawdzić chatgpt i wygenerował mi skrypt w bashu i się okazalo że zrobił to i skrypt o dziwo działa.
Zacząłem go męczyć bardziej (wcale nie bardziej skomplikowanymi rzeczami) ale generuje skrypty które mają błędy i nie działa.
W jaki sposób poprawnie "poprawiać" tego bota by naprawił błąd? Chyba że się nie da xD

#chatgpt
#linux
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kretovsky: wrzuć całą linię. Na tym etapie musisz się trochę znać żeby wiedzieć co jest nie tak. Możliwe też że skrypt z bota opiera się na przestarzałej bibliotece i wtedy też pojawiają się błędy
  • Odpowiedz
#biedanonim
Cześć, piszę do Was w sprawie dowiedzenia się czy korzystacie z takich rozwiązań jak Portmaster czy Simplewall? Oba oprogramowania były kiedyś na głównej.

Z chęcią powyłączałbym sobie zbędną telemetrię, prześledził ruch preinstalowanych aplikacji czy przeczyścił stację. Problem ze mną jest taki, że niezbyt bardzo się znam - moja wiedza ogranicza się do biednego researchu. Nawet nie wiem jak i gdzie szukać. Stąd właśnie to pytanie o oprogramowanie (Simplewall wydaje się
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie działa mi dźwięk w Ubuntu. Wyświetla mi "Urządzenie wyjściowe: Głuche wyjście". Czy ktoś ma pomysł jak to naprawić? Głośniki mam podłączone do monitora Samsung który jest podpięty HDMI do komputera. Na 20.04 wszystko działało.

$ inxi -SMA

System:
Host: myuser Kernel: 5.19.0-41-generic x86_64 bits: 64 Desktop: GNOME 42.5
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
Uruchom ponownie usługi dźwiękowe


@nexe: Samo ponowne uruchomienie usługi dźwiękowej naprawiło problem. Poza tym testowalem przez "Testing Line Out" i tam do tej pory nie ma dźwięku gdy klikam lewy lub prawy głośnik :D ale ogólnie działa. Dziękuję
  • Odpowiedz
Mam dysk 1TB zaszyfrowany w Veracrypt (AES 256 bitów, XTS) odszyfrowuje to statycznym hasłem Yubikeya i w tym celu zawsze go podłączam do USB, około 30 znaków specjalnych. Problem polega na tym, że dysk strasznie długo mieli bo aż około minutę podczas odszyfrowywania danych. Skopiowanie czegoś do dysku z reguły go zawiesza, zmiana nazwy pliku to samo, wywala crasha. Danych to mam tam na chwilę obecną tylko 20GB i myślę co z
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

No dobra. Miesiąc używania maca i mac osa za mną.

Kompletnie nie opłaca się instalować linuxa, bo tak na dobrą sprawę to mac os jest lepszy pod każdym względem;

-Prostota użytkowania, plus gładzik który ma od cholery skrótów, mnie osobiście kupiło to że jak się trzema palcami przesunie w prawo/lewo to ci przeskakuje z jednej aplikacji na inną otwartą obok :D
-Nieironicznie w znacznej większości przypadków są sterowniki w obrazie pliku pod maca
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wierzgontycymbale: No spoko, ale:

3) No wirtualizacja ma swoje zalety, ale też i wady. Jest większa kompatybilność, ale zarazem mniejsza wydajność, a środowisko jest bardziej odizolowane. Dodatkowo musisz mieć licencję Windowsa kupioną, by legalnie używać. Oczywiście takie rozwiązania też są na Linuksie (Winapps), tylko albo ludzie coraz częściej wybierają Wine, bo właśnie wydajność + nie trzeba licencji.

4) No ok, ale po co ci Dual boot, skoro masz Maca? No
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@L3gion: to prawda :) na 11 letnim laptopie kde po starcie bierze mniej niż 1GB RAM, wszystkie animacje działają płynnie na antycznym Intel HD4000, system jest bardziej responsywny niż wychwalany tutaj pod niebiosa macos. A to wszystko tylko KDE i Debian... Osobiście też nie rozumiem po co instalować XFCE
  • Odpowiedz