Wpis z mikrobloga

@pyroxar: to zależy od modelu biznesowego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

btw, mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że onet i wp to nie tylko stronki o newsach i pudelki ale też cała infrastruktura związana z pocztą elektroniczną? xD
  • Odpowiedz
@Kryspin013: akurat pozyskanie informacji na czym ich usługi to nic trudnego, wystarczy przejrzeć oferty pracy albo przejść się na rozmowę. Natomiast samo info, że korzystają np. z Azure no to w żaden sposób w estymacji kosztów nie pomoże.
  • Odpowiedz
@pyroxar: To zależy Czy chodzi Ci tylko o infrastrukturę czy jeszcze koszt zaprogramowania i utrzymania przez adminów. Dodaj do tego koszt reklam, artykułów, biura itp. Musisz mieć monitoring 24/7, ktoś musi siedzieć i patrzeć czy działa.

Dodajesz do tego np. poczta.wp.pl czy chodzi Ci tylko o stronę główną? Może też o podstrrony? Nie wiem jak teraz, ale kiedyś np. strona główna była cachowana i starczały 3 serwery tak naprawdę do obsługi wejść na stronę główną, teraz pewnie to na 1 serwerze ogarniesz tak naprawdę. Problem jest z dynamiczną zawartością, do tego musisz wiedzieć jak bardzo dynamiczna zawarość ma być dynamiczna. Czy np. chcesz widzieć komentarze od razu jak się pojawią czy może wystarczy je renderować raz na minutę i cachować? Jak bardzo chcesz mieć HA, itp.

Jeżeli chodzi o infrastrukturę to czy chcesz miec bare metal u siebie, wynajmowany czy może jakiś AWS? Storage ma być taki sam czy może chcesz mieć kilka
  • Odpowiedz
Ciekawe, strzelałem, że to raczej grosz lub pół.


@pyroxar: I myślisz, że jak wejdziesz na stronę i przytrzymasz F5 to nabijesz im kilka tysięcy rachunku? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Trzeba zacząć od tego że taki koszt nie jest liniowy. Storna która ma mało odwiedzin na pewno płaci więcej przeliczając odsłony. Wraz z wielkością taki koszt maleje.
Dużo też zależy od tego czy liczysz sama infrastrukturę czy
  • Odpowiedz
@pyroxar: 2 groszę to pewnie w ciul dużo, ale z drugiej strony nie słyszałem żeby ktoś liczył takie głupkowate statystyki - nic nie mówią o tym czy wszedł człowiek, co robił, czy widział reklamę, czy widział cokolwiek więcej. Każda strona będzie miała też inny "koszt". Takie rzeczy to sobie możesz liczyć jak masz swoją statyczną stronkę na S3 i boisz się że Ci zje więcej niż $5.

Strzelam że takie
  • Odpowiedz