70 milionów lat temu Ziemia obracała się szybciej niż dziś - doba trwała wtedy tylko 23,5 godziny, a rok miał aż 372 dni.

Odkryto to dzięki muszlom mięczaków, które żyły w późnej epoce kredowej. Torreites sanchezi, małż który żył na dnie morza tropikalnego (dziś to góry Omanu), rósł błyskawicznie, zostawiając „pierścienie przyrostu” niczym drzewo. Analizując je, naukowcy mogli odtworzyć warunki sprzed milionów lat - dowiedzieli się, o ile krótsze były dni w tamtym
Ukiss - 70 milionów lat temu Ziemia obracała się szybciej niż dziś - doba trwała wted...

źródło: W czasach dinozaurów doba na Ziemi trwała krócej

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Co ciekawe, Księżyc cały czas się oddala - dziś o prawie 4 cm rocznie.


@Ukiss: wiem, bo mam małego gluta w domu XD
j557 - >Co ciekawe, Księżyc cały czas się oddala - dziś o prawie 4 cm rocznie.

@Ukis...
  • Odpowiedz
@FELIX90: @Karl_Tofel w czasie II WŚ nie było internetu, podczas okupacji polskie radio i prasa zostały zaorane a ludzie czytali niemieckie propagandówki i doskonale wiedzieli że czytają propagandówki więc przymykali oko na to co przeczytają xD
Dzisiaj ludzie mają internet, czytają prorosyjską propagandę i jeszcze myślą że to jest jakaś prawda objawiona ukrywana i zwalczana bo jest jakąś prawdą niewygodną i dlatego jest prawdziwa xD
Ponadto dawniej o wiele
  • Odpowiedz
Plagge wyróżniał się [...] okrucieństwem [...] i sadyzmem w stosunku do więźniów, bijąc [i] kopiąc codziennie bez najmniejszego powodu i zachęcając do podobnych czynów swoich kolegów SS-manów. Do pomocy miał więźniów niemieckich, samych kryminalistów, tak zwanych kapów, przy których pouczał, jak należy znęcać się nad więźniami i zmuszał do „gorliwego” naśladowania jego samego.
Zeznał po wojnie jeden z więźniów obozu, Ludwik Bas.

Jak wyglądała historia esesmana, który niejednokrotnie był określany mianem największego sadysty
falvik212 - Plagge wyróżniał się [...] okrucieństwem [...] i sadyzmem w stosunku do w...

źródło: maxresdefault (6)

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Przedsionek tzw. Domu Efeba w Pompejach

Przedsionek tzw. Domu Efeba w Pompejach (Casa dell’Efebo). Na zdjęciu widać na nim gipsowy odlew fragmentu drzwi wejściowych do domu, podpartych drewnianym drągiem blokującym skrzydła. Drąg oczywiście się nie zachował, ale wykonano jego gipsowy odlew.
Gdy dobrze się przyjrzeć, w wieku domach w podłodze przy wejściu jest wgłębienie w posadzce. Prawdopodobnie, właśnie w celu blokowania wejścia od środka.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/przedsionek-tzw-domu-efeba-w-pompejach/
IMPERIUMROMANUM - Przedsionek tzw. Domu Efeba w Pompejach

Przedsionek tzw. Domu Efeb...

źródło: Przedsionek tzw. Domu Efeba w Pompejach

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • Doceń
Karneol ukazujący artystę w trakcie pracy

Wspaniały rzymski karneol z wizerunkiem artysty w trakcie malowania popiersia kobiety. Obiekt datowany jest na I-III wiek n.e. i ma długość zaledwie 1,2 cm.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/karneol-ukazujacy-artyste-w-trakcie-pracy/

#
IMPERIUMROMANUM - Karneol ukazujący artystę w trakcie pracy

Wspaniały rzymski karneo...

źródło: Karneol ukazujący artystę w trakcie pracy

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • Doceń
Jestem absolutnie poruszony!
Mozaika w Bazylice San Vitale w Rawennie jest przepięknym i cudownie zachowanym świadectwem dawno minionego świata, który już nie istnieje...

W centrum stoi znany, lubiany i kochany cesarz Justynian I zwany ULTRACHADEM, otoczony przez duchownych, urzędników i wojskowych. Ale to nie on przykuł moją uwagę najbardziej. Wśród postaci znajduje się Belizariusz: najwybitniejszy z wodzów Rzymu. Choć nie jest podpisany, jego obecność jest wyraźna. Właśnie on zdobył Rawennę w 540 roku,
PodcastEchaAntyku - Jestem absolutnie poruszony! 
Mozaika w Bazylice San Vitale w Raw...

źródło: justi

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zimowyporanek Nie ma oficjalnego potwierdzenia W to on. Belizariusz był najwyższym rangą wojskowym dowódca w Rzymie i twórca Restituto Orbis. Stoi obok gwardii, więc to pierwsza wskazówka że to on. Jest ubrany w strój wojskowy. Mozaika miała charakter propagandowy. Z jednej strony arcybiskup z drugiej Magister Militutm, którym wtedy był Belizariusz.
  • Odpowiedz
Znalezisko - Polski król yerba mate(https://wykop.pl/link/7792463/polski-krol-yerba-mate)

Obecność Polaków w Argentynie sięga co najmniej początków XIX wieku, jednak za oficjalną datę początków polskiego osadnictwa w tym kraju uznaje się 8 czerwca 1897 roku. Tego dnia 14 polskich rodzin (łącznie 69 osób) z Galicji przybyło do Buenos Aires na pokładzie niemieckiego statku „Antonina”.

[...] Więcej jest w linku
Histmag - Znalezisko - Polski król yerba mate(https://wykop.pl/link/7792463/polski-kr...

źródło: szychowski7

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach