Wszystko
Najnowsze
Archiwum
13
Putin puka bocznymi drzwiami. Turcja jest gotowa go wpuścić, dostarczając...

Turcja nie rezygnuje z ambitnych planów utworzenia hubu gazowego, który mógłby dostarczać surowiec Europie. Jednocześnie Ankara nie ukrywa, że "w pakiecie" znajdzie się gaz z Rosji. - To myślenie życzeniowe. Europa zalana jest LNG. Na rynku nie ma miejsca dla Rosji - twierdzi...
z- 1
- #
- #
- #
- #
- #
- #
646
Tauron chce zarobić więcej dzięki Tobie. Ankieta od Taurona ma drugie dno.

Czy dostałeś niedawno ankietę od Tauron w której pytają się o Twoją opinię na tematy związane ze środowiskiem, społeczeństwem, rynkiem i miejscem pracy? Czy dałeś się nabrać? Tauron ma gdzieś twoje opinie, on chce czegoś innego.
z- 60
- #
- #
- #
- #
- #
- #
8
Spada zapotrzebowanie na prąd

Między stabilizacją a spadkiem - tak sytuują się opinie w sondzie przeprowadzonej przez WNP.PL w Orlenie, Polenergii, E.ON i Tauronie na temat zużycia energii. Gospodarka już zaciska pasa.
z- 6
- #
- #
- #
- #
- #
3
PGNiG Obrót Detaliczny z Grupy Orlen: gaz dla ciepłowni po maksymalnej...

PGNiG Obrót Detaliczny z Grupy Orlen wprowadza nowe rozwiązanie, które w 2023 r. zagwarantuje wytwórcom ciepła gaz po maksymalnej cenie 400 zł za MWh za zamówiony wolumen i pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie dla odbiorców końcowych -
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
24
Największe w Europie złoża metali ziem rzadkich odkryte w szwedzkiej Kirunie

LKAB zidentyfikował znaczne złoża pierwiastków ziem rzadkich w rejonie Kiruna, metali, które są niezbędne między innymi do produkcji pojazdów elektrycznych i turbin wiatrowych. Odkryto około milion ton tlenków metali ziem rzadkich. Jednak wszystkie pozwolenia mogą opóźnić wydobycie nawet o 10 lat.
z- 2
- #
- #
- #
- #
- #
- #
9
Rekompensaty nie chronią małych miast przed drogim ciepłem.

Rząd zapewniał, że podwyżki sięgną maksymalnie 42 proc. W rzeczywistości mieszkańcy budynków wielorodzinnych - zwłaszcza w mniejszych miastach - będą zmuszeni płacić nawet 100 proc. więcej niż dotychczas" - czytamy.
z- 2
- #
- #
- #
- #
- #
- #
13
Die Welt: Polska stawia na saudyjską ropę, jak kiedyś Niemcy na gaz z Rosji

Dziennik „Die Welt” porównuje współpracę Polski z Arabią Saudyjską w sprawie dostaw ropy naftowej do chybionej polityki energetycznej Niemiec i budowy Nord Stream.
z- 5
- #
- #
- #
- #
- #
- #
594
Rafako ogłasza upadłość

Zarząd Rafako w czwartek podjął decyzję o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze informacje...
z- 147
- #
- #
- #
- #
- #
7
Turbina hydrodynamiczna dla małej energetyki wodnej o mocy osiągalnej do 20 kW

Na kanale bydgoskim zostały sprawdzone parametry sprawnościowe turbiny w różnym stanie zanurzenia, przy różnych prędkościach zestawu pchającego. W czasie testów okazało się, że – porównując uzyskaną moc do powierzchni pracującej – praca niecałkowicie zanurzonej turbiny jest bardziej wydajna.
z- 3
- #
- #
- #
- #
- #
- #
6
Ewolucyjna zmiana prezesa operatora systemu elektroenergetycznego

Operator systemu elektroenergetycznego Polski będzie miał nowego prezesa. Na stanowisku szefa Polskich Sieci Elektroenergetycznych następuje zmiana z Eryka Kłossowskiego na Tomasza Sikorskiego, który był jego wiceprezesem. Kłossowski kończy...
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
302
Nowoczesna fabryka magazynów energii powstanie koło Tarnowa

To będzie technologiczny skok i szansa na rozwój dla całej gminy. W gminie Gręboszów niedaleko Tarnowa ma powstać zakład produkujący magazyny energii. Za inwestycją stoi pochodzący z Żelichowa polski przedsiębiorca Adam Drewniany, który współpracował z miliarderem Elonem Muskiem.
z- 39
- #
- #
- #
- #
- 5
https://konkret24.tvn24.pl/swiat/w-teksasie-helikopter-polewal-chemikaliami-zamarzniety-wiatrak-nie-w-teksasie-i-nie-chemikaliami-ra1050044
36
Podwyżki albo strajk. Związkowcy chcą 25% podwyżki

Podwyżki albo strajk – górnicy znów walczą o wyższe pensje. Tym razem związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej oczekują aż 25 proc. więcej do wynagrodzenia. Pracownicy stawiają sprawę na ostrzu noża, podobnie jak w zeszłym roku, gdy nie zamierzali odpuszczać. Wówczas odnieśli sukces, a...
z- 21
- #
- #
- #
- #
- #
- #
1
Gazprom pompuje mniej gazu do Europy, ale ma rekord u siebie

Według Reutersa, w ubiegłym tygodniu tranzyt gazu rosyjskiego przez Ukrainę był niższy o 16 procent względem poprzednich tygodni. Fot. Polska Spółka Gazownictwa Monopolista gazowy Gazprom, kontrolowany przez Kreml, poinformował, że dzienne dostawy rosyjskiego gazu przez punkt wejścia...
z- 1
- #
- #
- #
- #
15
Prawda o Orlenie. Czy koncern manipulował cenami? Skąd fuzja z Lotosem?

Krótko o przyczynach i konsekwencjach fuzji Orlenu z Lotosem, manipulacjach cenami paliw i nadzwyczajnych zyskach.
z- 1
- #
- #
- #
- #
- #
- #
469
Putin w opałach. Ceny ropy i gazu zeszły do krytycznych poziomów

Ceny gazu w Europie po drastycznych cięciach zużycia spadły w środę do 67 euro za megawatogodzinę. Ropa Urals wyceniana jest poniżej 48 dol. za baryłkę. To coraz bardziej uderza w możliwości finansowania wojny przez Rosję
z- 123
- #
- #
- #
- #
- 1
#francja #europa #energetyka
źródło: comment_1673443087ZUmtCwLhis0pDV56t02WJ5.jpg
Pobierz- 1
https://www.rte-france.com/eco2mix/les-donnees-de-marche
A cen to tak do końca nie da się podać, bo ceny giełdowe dotyczą niejako "nadmiaru" energii.
Kwestia jaki jest udział poszczególnych sektorów w ogólnej produkcji. Np jądrowa to zawsze te 40-45€. Ale np gaz czy import już duzo drożej. A Francja ostatnio z największego eksportera stała się największym importerem, co doprowadziło do dużych wzrostów w Europie
3883
Nie tylko Orlen zawyżał ceny? Firmy wskazują na PGNiG i producentów energii

Na początku roku wrócił wyższy VAT na paliwa, ale ceny na stacjach nie wzrosły. Pojawiły się więc zarzuty, że Orlen celowo zarabiał na kierowcach. - Nie tylko Orlen tak działał, ale także PGNiG i producenci energii - mówią money.pl przedsiębiorcy. Dodają, że UOKiK wówczas nie reagował.
z- 166
- #
- #
- #
- #
13
Tauron żąda ponad miliarda kar umownych od Rafako.

Tauron Wytwarzanie żąda od Rafako i Mostostalu Warszawa 1,312 mld zł kar umownych i odszkodowań za wady bloku 910 MW elektrowni Jaworznie.
z- 3
- #
- #
- #
- #
- #
- #





TGE czy jest jeszcze coś innego?
Notowania gdzieś są dostępne do pobrania?
Jeżeli jestem wytwórcą energii elektrycznej (50kW+) za ile tę energię mogę sprzedać? Wiem, ogólne pytanie dlatego interesują mnie miejsca gdzie praktycznie i konkretnie będę w stanie to monitorować/sprawdzić.
To zależy jaką umowę zawarłeś. Standardowo operatorzy rozliczają po średnich, kwartalnych cenach URE / RCE (PSE). Spotkałem się z przypadkami gdzie oferowali też odkup spotowy po cenach RDN.
* https://www.pse.pl/obszary-dzialalnosci/rynek-energii/ceny-i-ilosc-energii-na-rynku-bilansujacym
* https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-rb/raporty-dobowe-z-funkcjonowania-rb/podstawowe-wskazniki-cenowe-i-kosztowe/rynkowa-cena-energii-elektrycznej-rce
* https://www.ure.gov.pl/pl/oze/aukcje-oze/ceny-referencyjne/6539,Ceny-referencyjne.html