Czy mając drewniany strop w parterówce, mogę zostawić odkryte belki i deski (coś takiego jak na obrazku) w całym domu? Oczywiście zabezpieczone jakimś lakierem, pomalowane itp czy w takiej łazience na przykład wilgoć może mieć zły wpływ na drewno i lepiej zrobić podwieszany?

Druga sprawa, czy po takim stropie mogę sobie w pełni bezpiecznie i zgodnie z przepisami rozprowadzić prąd (od góry, poddasze nieużytkowe - składzik) w ten sposób, że ciągnę wszystko w
robertx - Czy mając drewniany strop w parterówce, mogę zostawić odkryte belki i deski...

źródło: comment_1649932066465warMYfmXaTJTTrgjwBg.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ostatnio zmieniłem dowód osobisty i pojawia się mały problem ze Świadectwem Kwalifikacji. Ponieważ jest na nim zawarte, że posiadający numer PESEL i numer dowodu jest upoważniona do posługiwania się tym dokumentem.

No i od kilku dni próbuje telefonicznie dowiedzieć się od jednostki wystawiającej, od URE, czy faktycznie muszę uprawnienia wymieniać. Nikt mi nie potrafi podać podstawy prawnej na podstawie jakiej mogę zostawić tak jak jest, a większość mówi, że może zostać.

Państwo
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@soadfan kierując się zasadami logiki jest ok, nie ma innej osoby o tym imieniu nazwisku i peselu, to tak jakby np kobieta po ślubie i zmianie nazwiska musiała wyrabiać np nowy dyplom ze studiów, bez sensu
  • Odpowiedz
Kurczę tak patrzę i teraz w miesiącu marcu miałem ponad 900kW produkcji z paneli fotowoltaicznych, a rok temu było tylko trochę ponad 500kW. Mam instalację 7kWp.
Da się to jakoś sprawdzić czy to dobry stosunek do mocy?
Pochwalcie się swoimi wynikami, jeśli macie podobnej wielkości instalacje

#fotowoltaika #elektryka #energia #energetyka
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Psychodelik: przede wszystkim nie podawaj swojej produkcji tylko swoją produkcję na 1kW, wtedy każdy sobie porówna
Wychodzi na to, że miałeś około 129,57 kWh/kWp
Ja w marcu miałem 129,75, czyli podobnie

Analogicznie rok temu w marcu miałem 75,20 kWh/kWp

Jak kolega wyżej wspomniał - po prostu dobry miesiąc, dobry okres - w sumie najlepszy marzec u mnie, a jest to trzeci marzec w karierze
  • Odpowiedz
Wie ktoś może jak wygląda pobór prądu silnika jednofazowego (2800W w rozdrabniarce) podczas pracy bez obciążenia, a jak podczas pracy pod obciążeniem (rozdrabnianie)?
#elektryka
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mjrlazerrr: Silnik jeśli zadymił to mogła mu się przypalić izolacja wewnętrzna, jakieś zwarcie na cewkach. Nie do końca jeszcze "dopalony" to będzie chodził bez obciążenia, pod obciążeniem odejdzie do "krainy wiecznych obrotów"
Co do poboru prądu - ja dałem wskazanie do biegu luzem, nawet bez podłączania do reduktora czy maszyny.
  • Odpowiedz
@mjrlazerrr: Jeżeli silnik był prawidłowo zamontowany i nikt nie powołany nie grzebał w maszynie to tam jest zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe. Tzw "termik", w momencie przeciążenia maszyny następuje odłączenie silnika od zasilania, ale to nie zawsze poprawnie działa. A już tym bardziej jak komuś nie podobało się że po obciążeniu na maks, albo i więcej mu ten termik wyrzuca i zatrzymuje robotę, no to go albo "podkręcił" albo ominął.
  • Odpowiedz
@noHuman: mam dokładnie taką, sprawną po dziś dzień. W niedzielę mogę Ci zrobić zdjęcie oryginalnego wtyku 3-fazowego, jak i kolorów podłączeń "przelotki" na 230V. Musisz się tylko przypomnieć ;)
  • Odpowiedz
@wykopowy_brukselek:
Wydaje mi się że w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe, to od niego zależy ile Twoja instalacja uciągnie. Możesz to zrobić dzwoniąc do swojego dystrybutora, albo - jeśli masz dostęp - w skrzynce.
Jeśli zabezpieczanie wytrzyma to bierzesz elektryka żeby Ci podciągnął drugi obwód z rozdzielni, pod niego sobie podłączasz drugi piekarnik itp
  • Odpowiedz
@wykopowy_brukselek: na pewno musisz z zakładem uzyskać dodatkowy przydział mocy. A ten zależy też od warunków technicznych - bo może najbliższa stacja trafo lub okablowanie do budynku/w budynku być za słabe.
Pewnie trzeba by też sprawdzić, czy sieć masz dobrze podzieloną u siebie - być może każdy piec powinien mieć osobny, dedykowany bezpiecznik i okablowanie.
Zasadniczo, raczej potrzebujesz elektryka :)
  • Odpowiedz
słuchaj

mam generalnie na sprzedaż (regularnie) jakieś ilości kilkunastu/kilkudziesięciu zasilaczy przemysłowych różnego typu i napięcia etc. Np tego typu : https://www.medicalexpo.com/prod/efore/product-120041-840248.html . Plus sporo zsilaczy "kablowych" jak na zał zdjęciu (przykładowe - również wiele rodzajów). Do tego hurtowe ilości kabli zasilających komputerowych. Robi ktoś może w branży i szuka dostawcy dla takich rzeczy ? :). Ilosci raczej powyżej tych 5 sztuk.

#przemysl #informatyka #komputery #elektronika
B.....h - słuchaj

mam generalnie na sprzedaż (regularnie) jakieś ilości kilkunastu...

źródło: comment_1649839575tDp7D1OqnVkQDtAGkq4hri.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
Efekt przejścia z gazu na prąd u #januszebiznesu...
Złożyłem zamówienie na wymianę uszkodzonych elementów, a Brygadier zdecydował się zaoszczędzić i wymienia właśnie listwę i zadeklarował się zaizolować druty ¯_(ツ)_/¯
Przyjdę na nockę to zobaczę efekt oszczędności () #elektryka #pracbaza
fazjoszi - Efekt przejścia z gazu na prąd u #januszebiznesu...
Złożyłem zamówienie na...

źródło: comment_1649835989OfzhSn1xt5DpykZWpW1dGy.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 204
#elektryka #januszebiznesu
Robię różne usługi, ostatnio za pośrednictwem jakiegos centrum serwisowego (patologia takie rozwiązanie swoją drogą) mam parę napraw na sklepach pewnej marki.
Oto fragment tablicy, rządek odpowiedzialny za oświetlenie. Od ponad 10 lat dziewczyny codziennie wyłączają i włączają oświetlenie tymi eskami. Zgłoszenie że nie zawsze się włącza światło. No pewnie bo już słychać iskrzenie z eski :-)
A najlepsze że jak zaproponowałem wymianę wszystkich i założenie
pigoku - #elektryka #januszebiznesu 
Robię różne usługi, ostatnio za pośrednictwem ja...

źródło: comment_1649833160dZGzGQKXgPtDRmw8iriglZ.jpg

Pobierz
  • 38
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 27
@r5678: masz zero upalone, i zamyka się przez jakieś urządzenie. Powylaczaj wszystko z gniazdek i wtedy spróbuj zgasić światło na wyłączniku. No i przede wszystkim sprawdź gdzie to zero jest upalone xd
  • Odpowiedz
To była skrzynka gdzie kable wchodziły od góry, kilka kabli w jednej nakrętce.


@Opornik: z doświadczeniami śmiem twierdzić, że silikon i tak by w końcu przepuścił. Dlatego nigdy nie robię skrzynek z otworami u góry. Z reguły wszystko z dołu, a jak brakuje miejsca (albo złącze do anteny jest krótkie) to od boku, ale tak, żeby kable były luźno i zwisały z dławików.
  • Odpowiedz
#elektryka
Cześć, mam pytanie, nie znam się zupełnie.
Dzisiaj nagle zgasł w moim pokoju telewizor, chwilę potem światło w listwie mrygało, wyłączyłem szybko. Generalnie finał taki, że gniazdka w tym jednym pomieszczeniu nie działają i jedno w kuchni też nie, korków nie wybiło, listwa do której był podłączony telewizor nie działa, bezpiecznik padł raczej. W drugim gniazdku w tym pomieszczeniu pojawił się potem prąd, ale na chwilę. Ktoś ma jakąś
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@Kulek1981 był elektryk. W kontakcie, do którego był podłączony telewizor były kable miedziane, co przy instalacji aluminiowej podobno jest niedopuszczalne, zaczęło się tam już topić, poszła na szczęście tylko listwa (jakaś zwykła z bezpiecznikiem automatycznym), telewizor śmiga. 2 piętra wyżej robią porządny remont, może jakieś przeciążenie, nie wiem... polecisz może jakąś listwę zasilającą dobrą? Do komputera mam podpiętą acar p7 też z bezpiecznikiem automatycznym, ale chyba warto wymienić na taką z
  • Odpowiedz
Mirki, Elektrycy..

Pytanie, mam problem z prądem, mianowicie w ranno-popołudniowych godzinach (8-15). Po zapaleniu żarówek, lamp, a nawet światło w lodówce mruga. Do tego stopnia że dzisiaj na 1/4 sek całkowicie gasło.
Myślałem że komp mi sie wykracza, bo sam sie restartował, a nawet wyłączał.
Natomiast w godzinach późnych wszystko jest ok, nic nie mruga.. wszystko działa sprawnie.

Jakieś
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@shivek7: sprawa nie jest prosta, ale do wykrycia. Najpierw trzeba ustalić czy spadki napięcia są tylko u Ciebie czy tez na całym wlz a nawet w budynku. Podpytaj sąsiadów w pionie czy zauważyli, kup miernik i sprawdź napięcie na swoim zasilaniu przy wyłączonych bezpiecznikach w mieszkaniu. Jeśli będzie super stabilne, to masz swoją instalacje do przeglądu. Jeśli się będzie wahać, to powiadom zarządcę budynku o podejrzeniu przeciążenia lub uszkodzenia wlz.
  • Odpowiedz
@grzechoo: tylko komputer i lodówka od kilku dni. Nawet przy odkurzaniu czułem spadki obrotów silnika odkurzacza..
@soadfan: jutro popytam i zrobię obchód czy nie jest coś kombinowane i jak to wygląda u sąsiadów.

22:59 i wszystko jest ok ()
  • Odpowiedz
Mirki, chce sobie podlaczyc chalupe kablem WLZ ze skrzynki
W skrzynce mam takie polaczenie pic rel
Moge dac kabel 4 zylowy czy musi byc 5 zylowy? Bo tutaj do skrzyneczki z ktorej korzystali na budowie jest jakis myk zrobiony z 2 w 1

Kabel bedzie dlugi na ok 80m, musze dac 16mm2 czy wystatczy 10mm2?
#budujzwykopem #budowadomu #elektryka
Messix - Mirki, chce sobie podlaczyc chalupe kablem WLZ ze skrzynki
W skrzynce mam t...

źródło: comment_1649704677MfG6KZH7eh82sxvc1yLgUN.jpg

Pobierz
  • 70
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@gorzki99: Jeżeli to układ TN to PE weźmie z przewodu PEN, który musi i tak dodatkowo uziemić lokalnie w rozdzielnicy obiektowej.
@Messix: I ta piąta żyła to mu do czego? dodatkowy koszt, który nic nie polepsza. Przy okazji 16mm2 to nie średnica.
  • Odpowiedz