Mirki mam zagwozdkę odnośnie elektryki w mieszkaniu. Obecna główna rozdzielnia wygląda jak na zdjęciu. Pierwszy raz widzę takie rozwiązanie, więc pytanie czy to standard na starym budownictwie czy to jakaś absurdalna fuszerka? Podejrzewam, że nr 1 to główny kabel zasilający do mieszkania. Mógłby mi ktoś pomóc to rozszyfrować? #budownictwo #mieszkanie #elektryka
dm_smk - Mirki mam zagwozdkę odnośnie elektryki w mieszkaniu. Obecna główna rozdzieln...

źródło: comment_1650398787PIU96X3OUOO7j5d23RTgH6.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Będę rozprowadzał przewody po domu i potrzebuję jakiejś sensownej metody ich oznaczania, najlepiej jakieś plastikowe klipsy z literami i liczbami nakładane na kabel, coś niedrogiego co będzie czytelne po latach i nadające się na nakładanie na przewody od 5x2.5 do utp

#elektryka #budowadomu #budownictwo #budujzwykopem
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@solid959: ja tam to co chinol podaje, dzielę przez 2 i nigdy się nie zawiodłem.
Jak chinol podaje do 0,25 a chcesz zaryzykować to zawsze możesz spór założyć, że nie spełnia podanych parametrów.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#elektryka
#elektronika
Mireczki, ile voltów zasila klasyczne głośniki stereo. Widzę głośniki sufitowe na 70/100 volt i nie wiem, czy pod wzmacniacz stereo dam radę to podpiąć.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@asasello: Nie. 100/70V to instalacje radiowęzłowe, w każdym głośniku masz transformator z odczepami do regulacji głośności, jak go pominiesz to będziesz miał normalne głośniki 4/8Ω
  • Odpowiedz
@majsterheniu: szwagier pracuje.
Z plusów to na pewno całkiem ciekawa praca, nieraz opowiada fajne historyjki jak ich policja wzywa :) Sporo szkoleń i uprawnień można zdobyć (pojazdy uprzywilejowane, alpinistyczne, SEP itp ), nawet są nieźle wyposażeni, zarobki też nie najgorsze (aczkolwiek większość ma jeszcze swoje działalności).
Z minusów to często na jakiś starych patologicznych ludzi można trafić i bez przerwy narzeka na dyspozytorów :)
No i oczywiście wszystkie wady i
  • Odpowiedz
  • 2
@EugeniuszGeniusz Widziałem artykuł na ten temat w jakimś motoryzacyjnym piśmie, ogólnie są to duże koszta i administracyjna droga przez mękę. Ogólnie jest duża niechęć do ładowania samochodów elektrycznych w podziemnych garażach, zarówno ze strachu przed pożarami jak i przez patusów podłączających się do wspólnych gniazdek.
  • Odpowiedz
nie działa mi slot na karte pamięci w plytce głównej drukarki 3d, 3 lata temu ta karta tam działała, karta dalej działa w kompie, ale w drukarce już nie chce. myslicie ze warto wykręcić płytke i zanieść do specjalisty zeby wlutował nowy slot na karte czy w---------ć i kupić całą nową płytke główną do tego gówna (w sumie całą drukarkę bym w---------ł bo mi sie nie podoba :/ - kupiłem 40x40 cm
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@sredni_szu: rozkręciłem wszystko r--------m ten slot ale da sie tam wsadzić karte, zrobilem przez arduino bootloader i wgralem marlina, najlepsze jest to ze jak wciskam tam karte to pisze SD CARD INSERTED a jak pazurskami wyciągam to SD CARD REMOVED, czyli coś tam kuma, ale jak chce włączyć drukowanie z opcji to jest "no sd card" xD jutro spróbuje podłączyć reszte drukarki bo poki co mam tylko motherboard i wyswietlacz
  • Odpowiedz
@s3mpaaj: Wykrywanie karty jest często robione fizycznym przełącznikiem, więc to może być zupełnie niezależne od samych styków.
Nie jestem tego pewny, ale chyba wszystkie karty ponad 2 albo 4 GB mają taki sam interfejs (jak nie będziemy używać tych trybów UHS), więc w teorii powinny się czytać. Może drukarka nie umie SDHC i potrzebuje jakiejś małej, takiej poniżej 1 GB?
  • Odpowiedz
Ogrzewam dom kotłem za 1500zł sprzed 20lat głównie drewnem(mam za darmo, sad, las, resztki z tartaku) i węglem ale jedynie w czasie mrozów. Mam PV 7kWp. Pytanie takie czy miałoby sens dołożenie do obecnego kotła kotła elektrycznego elektrodowego 6kW, który miałby wspomóc ogrzewanie drewnem przy niskich temperaturach i w momencie kiedy nie będę mógł zapalić aby podtrzymać temperaturę w domu. Będzie możliwość takiego wysterowania tego kotła aby nie musieć pamiętać o jego
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@cotozazycie: dogrzewam klimą jeden pokój i ostatnio testowałem wyłączenie grzejników w pozostałych
(ogrzewany pokój 30m2, całe piętro 140m2). Wnioski są takie, że dopóki są otwarte drzwi pomiedzy pokojami to różnica temp nie przekracza 2 stopni. Dom z 1970 ocieplony 15 cm styropianu
  • Odpowiedz
Mirki nie przyszedł mi rachunek za prąd. Zawsze przychodził w okolicach 10-tego. Operator Energa. Opłaty robiłem on-line na ich stronie. Złożyć reklamację? Bo nie chce mieć później problemów przez ich niedbałość zawsze chłop chodził po domach i spisywał licznik. A czy był teraz to nie wiem bo licznik mam na zewnątrz domu i można spisać bez wchodzenia do domu. #energetyka #dom #nieruchomosci #elektryka #
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Przerobiłem sobie chiński łańcuch led zasilany 3xAAA na zasilanie USB 5V. W szeregu z łańcuchem 3m włączyłem 2 równoległe połączone diody(spadek napięcia na diodach zawsze 0,7V). Dwie diody aby zmniejszyć prąd na każdej z nich. Grzeją się dosyć mocno, po kilkunastu sekundach parzą.

Napięcie na porcie usb ładowarki 4,9V
spadek na diodzie 0,8V
Napięcie na łańcuchu 4,1V

Napięcie
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie wiem jak to się nazywa, ale potrzebuję kupić sobie do zwykłego gniazdka elektrycznego w ścianie taki kurde dynks, żeby mi pokazywał ile prądu to gniazdko zużyło oraz cenę jaką mi przyjdzie zapłacić za to konkretne urządzenie. Oczywiście musi być z wifi.

#pytaniedoeksperta #kiciochpyta #elektryka
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tylkonachwilkepszepanstwa: Bo wejście ma 230V, więc 0,2A to max. 46W. A na wyjściu masz 5V więc żeby osiągnąć podobną moc musiałoby popłynąć prawie 10A, czyli 10000mA. A dlaczego raz podają raz tak raz tak? Pewnie z tego powodu, że kiedyś ładowarki miały poniżej 1A i prąd wyjściowy podawano w mA i tak już zostało. Tak samo jest z powerbankami, podaje się pojemność w mAh, pomimo że jest przecież większa jednostka
  • Odpowiedz
@krzysiu97: eh, szkoda strzępić ryja. Ekspresy to zazwyczaj najmniejszy problem.
Pomiary zawsze umawiamy odpowiednio wcześniej.
Tłumaczymy, że będą odłączane obwody i będzie zanik napięcia.
Użytkownicy mają zabezpieczyć wszelkie serwery i inny badziew podłączony do gniazdek DATA (czerwony kolor).
Spoko, odpowiadają, mamy UPSy.
Pomiar różnicówki na czas zadziałania i zaczyna się festiwal ( ͡
  • Odpowiedz