Wszystko
Najnowsze
Archiwum
- 0
pracuje ktoś w hurtowni elektrycznej i może mi pomoc w jakich cenach otrzymuje jeden produkt, bo elektryk coś kręci. #elektryka #hurtownia #budownictwo
Drogie Mirki i Mirabelki,
jestem obecnie studentem 3 roku kierunku automatyka i robotyka. W wakacje planuję pójść do pracy, ewentualnie mogę już zacząć od maja, jeśli mógłbym pogodzić ją ze studiami.
Interesuje mnie praca w której będę miał możliwość nauki nowych rzeczy i zobaczenia jak ta branża w rzeczywistości wygląda. Pieniądze mają drugorzędne znaczenie, głownie zależy mi na zdobyciu doświadczenia i spędzeniu ciekawie czasu.
Jaki rodzaj pracy polecacie na rozpoczęcie swojej przygody
jestem obecnie studentem 3 roku kierunku automatyka i robotyka. W wakacje planuję pójść do pracy, ewentualnie mogę już zacząć od maja, jeśli mógłbym pogodzić ją ze studiami.
Interesuje mnie praca w której będę miał możliwość nauki nowych rzeczy i zobaczenia jak ta branża w rzeczywistości wygląda. Pieniądze mają drugorzędne znaczenie, głownie zależy mi na zdobyciu doświadczenia i spędzeniu ciekawie czasu.
Jaki rodzaj pracy polecacie na rozpoczęcie swojej przygody
@Lecimy_koko Tak naprawdę to jest kwestia szczęścia i znalezienia jakiegoś punktu zaczepienia, jakieś znajomości ewentualnie. Zawsze możesz próbować gdzieś utrzymanie ruchu, a jeśli Kraków to spróbuj ASTOR - parę lat temu zaczynałem od praktyk u nich, mieli wtedy jakieś programy praktyk na wakacje ale zwyczajnie napisałem do nich maila o co chodzi. Ewentualnie poszukaj jakiejś listy firm integratorskich w okolicy i maile "dzień dobry, jestem studentem, szukam okazji żeby dorobić i
- 2
Przy ciekawej ofercie jestem w stanie się przeprowadzić na czas wakacji do większego miasta.
@Lecimy_koko:
To szukaj firm integratorskich, wezmą cię na uruchomienie na delegację i od razu masz noclegi i dietę opłaconą.
https://automatykab2b.pl/firmy/szkolenia-wdrozenia-uslugi/integracja-wdrozenia-serwis
Potrzebuje na dzialke do oswietlenia i kamer slupy 3szt.. Kolor antracyt, 3m. Wszyscy polecaja slupy Rosa (ladne, lekkie i dobry system na bloczkach betonowych ze szpilkami). Problem to oczywiscie hurtownie, ktore oczekuja 100% przedplaty i 6 tyg oczekiwania.
Czy ma ktos doswiadczenie ze swojego ogrodu jak najlepiej to zrobic? Nie chce slupow w stylu rura 3m i zatop se w betonie.
#budujzwykopem #remontujzwykopem #budowadomu #oswietlenie
Czy ma ktos doswiadczenie ze swojego ogrodu jak najlepiej to zrobic? Nie chce slupow w stylu rura 3m i zatop se w betonie.
#budujzwykopem #remontujzwykopem #budowadomu #oswietlenie
źródło: comment_1650551100pqKVXwdjwtRPZ0MCK9edBC.jpg
Pobierz@bylembordo: budujesz więzienie, czy obóz koncentracyjny?
- 1
Zastanawiam się nad kilkoma zmianami w kierunku oszczędzania:
Zmiana na rozliczanie 2 taryfowe, czy w mieszkaniu jest to możliwe? A jeśli tak to czy lodówka mogłaby być włączana jedynie w 2 taryfie? Czy wahania temp i długa praca sprężarki jej nie zaszkodzą? Może podwieszenie pod szybami worka z wodą lub coś podobnego o dużej powierzchni pozwoli na dłuższe utrzymywanie chłodu? Mniejsza bezwładność.
#mieszkanie #diy #elektryka #
Zmiana na rozliczanie 2 taryfowe, czy w mieszkaniu jest to możliwe? A jeśli tak to czy lodówka mogłaby być włączana jedynie w 2 taryfie? Czy wahania temp i długa praca sprężarki jej nie zaszkodzą? Może podwieszenie pod szybami worka z wodą lub coś podobnego o dużej powierzchni pozwoli na dłuższe utrzymywanie chłodu? Mniejsza bezwładność.
#mieszkanie #diy #elektryka #
@nieznamniepamietam zasymuluj sobie pracę swojej lodówki w 2 taryfach i spisuj temp wewnętrzna co godzinę to sobie sam odpowiesz na pytanie.
Zegar czasowy 30zl termometr na kabelku 15zl
Zegar czasowy 30zl termometr na kabelku 15zl
- 2
@nieznamniepamietam: to od razu sprzedam Ci myk na to żeby oszczędzić 15-25zł miesięcznie.
Kiedy tauron upomni się że kończy Ci się cennik to dzwonisz na infolinię i prosisz o TARYFĘ SPRZEDAWCY
wtedy nie będą Ci naliczać "opłaty handlowej" za serwis, "gwarancję ceny" i inne gówna :)
Kiedy tauron upomni się że kończy Ci się cennik to dzwonisz na infolinię i prosisz o TARYFĘ SPRZEDAWCY
wtedy nie będą Ci naliczać "opłaty handlowej" za serwis, "gwarancję ceny" i inne gówna :)
- 1
Mała garażowa rozdzielnia do oceny co z------m? #elektryka #kiciochpyta
źródło: comment_1650546447JthrM3V4etIalazqaxKerj.jpg
Pobierz- 0
z głównej rozdzielni w domu który zabezpieczony jest też b16
@Splifixx: to jeżeli to zabezpieczenie b16 w głównej rozdzielni nie jest zwłoczne to ono pierwsze wywali a to tutaj raczej nie zostanie ruszone ale niech się jakiś elektryk wypowie.
@ksiak: przy przeciążeniu wywalą oba na raz, chyba że z 2 obwodów będzie chciał pociągnąć po 15A, wtedy żadna zwłoczność tego wyżej nie pomoże.
- 0
Ogladam ten filmik ale jedna odpowiedz ktora nie zostala wyjasniona na tym filmiku nie daje mi spokoju.
Co sie dzieje z elektronem dociera do uziemienia?
Moja pierwsza rozkima jest taka ze:
Elektron uderza w jadro atomu izolatora ale sie nie przedostaje tam do atomu bo izolator zbudowany jest tak ze nie mozna go naladawac ani ujemnie ani dodatnio i tam jego energia zanika bez wydzielania ciepla.
Druga rozkmina jest taka ze:
Izolator jest tak zbudowany atomowo ze
Co sie dzieje z elektronem dociera do uziemienia?
Moja pierwsza rozkima jest taka ze:
Elektron uderza w jadro atomu izolatora ale sie nie przedostaje tam do atomu bo izolator zbudowany jest tak ze nie mozna go naladawac ani ujemnie ani dodatnio i tam jego energia zanika bez wydzielania ciepla.
Druga rozkmina jest taka ze:
Izolator jest tak zbudowany atomowo ze

- 238
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
- 63
@ElectroNICK: tez kiedys przepracowslem pol dnia w tartaku. Lecz po tym co sie dowiedzialem to na przerwie zawinalem sie do domu. Trafilem do ekipy trzyosobowej, jeden pilarz i 2 co zbiera te kawalki drzewa i uklada na traktor.I teraz wisienka,w kazdej takiej brygadzie operator pily musial sam kupic pile na raty a zbieracze skladali sie na jej amortyzacje(lancuchy,paliwo) smiechlem i podziekowalem
- 1
co to za rodzaj wyswietlacza przylutowany tylko w tych dwóch miejscach? ten czały rządek pinów na górze był przykryty jakby kawałkiem tektury. na ekranie było jeszcze takie jakby szkło przyciemniające i ramka która to dociskała
jak znam arduino to wszystkie wyswietlacze potrzebowały z 20 kabli zeby działały, co to za dziwadło tutaj mam?
nie wiem czym się różni #elektronika od #elektryka więc taguje oba
jak znam arduino to wszystkie wyswietlacze potrzebowały z 20 kabli zeby działały, co to za dziwadło tutaj mam?
nie wiem czym się różni #elektronika od #elektryka więc taguje oba
źródło: comment_1650485901SkCyf52VgjYtWGahr98fQK.jpg
Pobierz#elektronika #elektryka
Hej mam taki przekaznik 230v
Potrzebuje nik wlqczqc pompe.
Jednak wygnal do wlqczqnia pochodzi ze sterownika ktory jest zasilany 24v z zasilacza. I na wyjscie sterujqce podaje 4v. Jak to polaczyc?
Hej mam taki przekaznik 230v
Potrzebuje nik wlqczqc pompe.
Jednak wygnal do wlqczqnia pochodzi ze sterownika ktory jest zasilany 24v z zasilacza. I na wyjscie sterujqce podaje 4v. Jak to polaczyc?
źródło: comment_1650478594rsPXzJSBFUQZHRf1q3lGtG.jpg
Pobierz@KrowkaAtomowka czyli dobrze rozumiem że sygnal sterowniczy ma 4v i chcesz nim wysterować pompę za pomocą tego przekaznika co wrzuciłeś w pierwszym poście?
- 0
@po_prostu_ja: w sumie to sterowanie jest zwarciem lub brakiem zwarcia i tyle
Jeżeli do gniazda z bolcem dochodzi tylko przewód fazowy i neutralny to jakie mogą być tego najgorsze konsekwencje? #elektryka
OK i to będzie działać jak by były 3 przewody?
@BROKOLINI92:
nie, ale jest to lepsze rozwiązanie niż brak podłączonego bolca PE
O, nie widziałem, że tak się to robi. Możesz wyjaśnić dlaczego akurat tak
@tomilipin: "Wynika to z zasady „najpierw chronimy, potem zasilamy” – w przypadku upalenia się mostka lub styku ochrona jest zachowana, a urządzenie nie ma zasilania (od razu otrzymujemy informację o awarii)"
Znalazłem u mamy na strychu mój stary ten no, yyy... wkrętak akumulatorowy, który dostałem na jakieś 12. lub 13. urodziny. Postanowiłem, że spróbuję dać mu drugie życie. Tak chłop z bidy nauczony wszystko łatać i reanimować.
Zamówiłem już nowe ogniwa Ni-MH. Tylko ładowarki nie mam do niego, może jakąś dopasuję albo znajdę gdzieś starą.
Będą w nim szeregowo 2 ogniwa 1,2v 3Ah, to jak to ładować? Prąd wyczytałem 1/10 pojemności czyli 300mA,
Zamówiłem już nowe ogniwa Ni-MH. Tylko ładowarki nie mam do niego, może jakąś dopasuję albo znajdę gdzieś starą.
Będą w nim szeregowo 2 ogniwa 1,2v 3Ah, to jak to ładować? Prąd wyczytałem 1/10 pojemności czyli 300mA,
źródło: comment_1650473360P79ncm1thRkYhPwpYhQyWo.jpg
Pobierz- 5
Lepiej rzygać elektrotechniką jak kolorem.
- 0
dobra to może dodam na tag #elektryka #elektronika bo może wy będziecie (POWINNIŚCIE) wiedzieć.
mam chińskie radio samochodowe, na takim samym (oryginalnym) jest napisane 4x60W. wygrzebałem ze starego radia 2 stare głośniki na których jest napisane 4 ohmy (i to się zgadza, sprawdziłem multimetrem i było około 4.0-4.1 ohmów) ale problem z tym że na tych głośnikach jest napisane 17-20W.
PYTANIE: czy podłączając głośnik 20W do radia 60W
mam chińskie radio samochodowe, na takim samym (oryginalnym) jest napisane 4x60W. wygrzebałem ze starego radia 2 stare głośniki na których jest napisane 4 ohmy (i to się zgadza, sprawdziłem multimetrem i było około 4.0-4.1 ohmów) ale problem z tym że na tych głośnikach jest napisane 17-20W.
PYTANIE: czy podłączając głośnik 20W do radia 60W
@s3mpaaj:
kondensator w prymitywny sposób 'odcina' niskie tony, przepuszczając tylko wysokie
gdyby nie było tego kondensatorka to po jednym- dwóch uderzeniach basu głośniczek by się sfajczył
kondensator w prymitywny sposób 'odcina' niskie tony, przepuszczając tylko wysokie
gdyby nie było tego kondensatorka to po jednym- dwóch uderzeniach basu głośniczek by się sfajczył
@Odczuwam_Dysonans:
moc wyjściowa NIE ZALEŻY tylko od tego jak masz obróconą gałkę/przesunięty potencjometr
jest za to ścisłe powiązanie między osiąganiem maksymalnej mocy wyjściowej z poziomem sygnału wejściowego
przykładowo, jak podasz na wejście wysoki sygnał, to moc maksymalną osiągniesz w 1/3 zakresu volume albo na odwrót, podasz tak niski sygnał na wejście, że nie osiągniesz mocy maksymalnej mimo 'dania na full'
to do
moc wyjściowa NIE ZALEŻY tylko od tego jak masz obróconą gałkę/przesunięty potencjometr
jest za to ścisłe powiązanie między osiąganiem maksymalnej mocy wyjściowej z poziomem sygnału wejściowego
przykładowo, jak podasz na wejście wysoki sygnał, to moc maksymalną osiągniesz w 1/3 zakresu volume albo na odwrót, podasz tak niski sygnał na wejście, że nie osiągniesz mocy maksymalnej mimo 'dania na full'
to do
źródło: comment_1650481698rleGlfho8zeC9spzRVOhGp.jpg
Pobierz- 3
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
- 2
takie miejsca jak Twoje powyżej to regularnie się sprawdza i dokręca.
@malalon: Na nakrętkach maluje się pisakiem (albo farbą) kreskę i widać czy nakrętka odkręciła się.
Dokręcać też można, zależy od procedur.
Może gdyby ktoś ten włącznik z górnej fotki oglądał na kamerze termowizyjnej przy każdej konserwacji, to zdążyliby usunąć przyczynę, przed wystąpieniem w/w problemu.
Są jakieś minimalne odległości słupa nn od budynków? Dziś natrafiłem na taki obrazek.
#budownictwo #elektryka #energetyka
#budownictwo #elektryka #energetyka
źródło: comment_1650458708ruBjD3qLzbxQ7oYjrm2cRd.jpg
Pobierz- 1
@krokof Budynek nie jest mieszkamy, to lokal usługowy. I tak, najpierw był słup. A pytam z czystej ciekawości, ani tam mieszkam ani mam firmę.
@kamilox4 jest minimalna odległość od przewodów napowietrznych. W przypadku nN jest to 2,5m od dostępnej części (taras, balkon, okno). Trudno dostępne części budynku - 0,2m. Podstawa to SEP-E-03. Dodałbym jeszcze minimalna odległość linii kablowej od fundamentów - 0,5m.
Witam, mam takie wejscie antenowe w radiu, a w komentarzu przewody antenowe ktore mam w samochodzie, niestety jak je wsadze do radia to mi wypadaja po jakims czasie, czy mozna cos zamontowac zeby siedzialy caly czas w tym wejsciu antenowym?
#elektronika
#elektryka
#elektronika
#elektryka
źródło: comment_1650455858uWo9HR6nMnOnyq55JzFPQI.jpg
Pobierz@Qwertyasdf123: A po co masz je wyjmować?
- 0
@Sajmonowski: bo moze cos siebstanie z radiem i bede chcial je wyciagnac i co wtedy?
Obliczy mi ktoś ile mniej więcej wynosi wysokość słupa?
Jakoś po kratownicach albo długości izolatorów
#energetyka #elektryka #elektrodacontent #pytaniedoeksperta #budownictwo
Jakoś po kratownicach albo długości izolatorów
#energetyka #elektryka #elektrodacontent #pytaniedoeksperta #budownictwo
źródło: comment_1650453514FeuCC8w1C7FtDvzean9zB7.jpg
Pobierz- 2
@krzysssi33k: 533 kV DC w Afryce
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cahora_Bassa_(HVDC)
@Poldek0000: problem taki, że to prawie 9000 km ode mnie wiec za bardzo nie mam jak tego zmierzyć xD
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cahora_Bassa_(HVDC)
@Poldek0000: problem taki, że to prawie 9000 km ode mnie wiec za bardzo nie mam jak tego zmierzyć xD
- 1
#budujzwykopem #remontujzwykopem #elektryka #kiciochpyta
Takie pytanie czy osprzęt elektryczny Simon 54 w marketach budowlanych typu Castorama, Leroy to jest to samo co w hurtowniach elektrycznych.
Bo braciak był wycenić gniazdka do domu w 2 hurtowniach i wyszły drożej niż w Leroy.
Na całej hacie jakby kupił w markecie zaoszczędził by ok 400 zł.
Takie pytanie czy osprzęt elektryczny Simon 54 w marketach budowlanych typu Castorama, Leroy to jest to samo co w hurtowniach elektrycznych.
Bo braciak był wycenić gniazdka do domu w 2 hurtowniach i wyszły drożej niż w Leroy.
Na całej hacie jakby kupił w markecie zaoszczędził by ok 400 zł.
Mam łańcuch led zasilany fabrycznie z baterii 3xAAA, chcę go zasilić z ładowarki 5V, 2A. Czy w taki sposób można dobrać rezystor szeregowy aby nie spalić tych ledów?
U = 5V
Io - prąd przy zasilaniu z 3xAAA
Uo - napięcie przy zasilaniu z 3xAAA
Rx
U = 5V
Io - prąd przy zasilaniu z 3xAAA
Uo - napięcie przy zasilaniu z 3xAAA
Rx
@cotozazycie jeszcze jedna diodę w SZEREG nie równolegle każda to okolo -0.7 v
Dałeś równolegle dlatego napięcie spadło z 5V minus 0.7V = mniej więcej twoje 4.2V (straty etc)
Daj je równolegle i będzie git
5V minus 1.4V to da mniej więcej 3.6 jak na bateri
Dałeś równolegle dlatego napięcie spadło z 5V minus 0.7V = mniej więcej twoje 4.2V (straty etc)
Daj je równolegle i będzie git
5V minus 1.4V to da mniej więcej 3.6 jak na bateri
- 1
@cotozazycie: daj 47 omów, jak będzie za słabo świecić to zmień na 33 albo 27 i powinno być ok.

























w sensie - czy przy nich też obowiązują jakieś zalecenia typu nie rozładowuj do końca albo przechowuj rozładowany/naładowany czy zupełnie wszystko jedno?
#elektronika #elektryka #technologia #pytanie #kiciochpyta
@Chodtok: wyrzucić do najbliższego kubła na elektrośmieci i zastąpić czymś współczesnym.
A jeśli koniecznie je chcesz używać, to regularnie ładuj do pełna, rozładowuj do bezpiecznego poziomu, nigdy nie przechowuj rozładowanych, nigdy nie dopuszczaj do głębokiego rozładowania. No i nie spodziewaj się cudów, te akumulatory to góra dwa lata i śmietnik.
@Jarek_P: bzdura panie, dobrej jakości i 10 lat wytrzyma