jak dbać o akumulator typu NiMH żeby posłużył jak najdłużej?


@Chodtok: wyrzucić do najbliższego kubła na elektrośmieci i zastąpić czymś współczesnym.

A jeśli koniecznie je chcesz używać, to regularnie ładuj do pełna, rozładowuj do bezpiecznego poziomu, nigdy nie przechowuj rozładowanych, nigdy nie dopuszczaj do głębokiego rozładowania. No i nie spodziewaj się cudów, te akumulatory to góra dwa lata i śmietnik.
  • Odpowiedz
Drogie Mirki i Mirabelki,
jestem obecnie studentem 3 roku kierunku automatyka i robotyka. W wakacje planuję pójść do pracy, ewentualnie mogę już zacząć od maja, jeśli mógłbym pogodzić ją ze studiami.
Interesuje mnie praca w której będę miał możliwość nauki nowych rzeczy i zobaczenia jak ta branża w rzeczywistości wygląda. Pieniądze mają drugorzędne znaczenie, głownie zależy mi na zdobyciu doświadczenia i spędzeniu ciekawie czasu.
Jaki rodzaj pracy polecacie na rozpoczęcie swojej przygody
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Lecimy_koko Tak naprawdę to jest kwestia szczęścia i znalezienia jakiegoś punktu zaczepienia, jakieś znajomości ewentualnie. Zawsze możesz próbować gdzieś utrzymanie ruchu, a jeśli Kraków to spróbuj ASTOR - parę lat temu zaczynałem od praktyk u nich, mieli wtedy jakieś programy praktyk na wakacje ale zwyczajnie napisałem do nich maila o co chodzi. Ewentualnie poszukaj jakiejś listy firm integratorskich w okolicy i maile "dzień dobry, jestem studentem, szukam okazji żeby dorobić i
  • Odpowiedz
Potrzebuje na dzialke do oswietlenia i kamer slupy 3szt.. Kolor antracyt, 3m. Wszyscy polecaja slupy Rosa (ladne, lekkie i dobry system na bloczkach betonowych ze szpilkami). Problem to oczywiscie hurtownie, ktore oczekuja 100% przedplaty i 6 tyg oczekiwania.

Czy ma ktos doswiadczenie ze swojego ogrodu jak najlepiej to zrobic? Nie chce slupow w stylu rura 3m i zatop se w betonie.

#budujzwykopem #remontujzwykopem #budowadomu #oswietlenie
bylembordo - Potrzebuje na dzialke do oswietlenia i kamer slupy 3szt.. Kolor antracyt...

źródło: comment_1650551100pqKVXwdjwtRPZ0MCK9edBC.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zastanawiam się nad kilkoma zmianami w kierunku oszczędzania:
Zmiana na rozliczanie 2 taryfowe, czy w mieszkaniu jest to możliwe? A jeśli tak to czy lodówka mogłaby być włączana jedynie w 2 taryfie? Czy wahania temp i długa praca sprężarki jej nie zaszkodzą? Może podwieszenie pod szybami worka z wodą lub coś podobnego o dużej powierzchni pozwoli na dłuższe utrzymywanie chłodu? Mniejsza bezwładność.

#mieszkanie #diy #elektryka #
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@nieznamniepamietam: to od razu sprzedam Ci myk na to żeby oszczędzić 15-25zł miesięcznie.
Kiedy tauron upomni się że kończy Ci się cennik to dzwonisz na infolinię i prosisz o TARYFĘ SPRZEDAWCY
wtedy nie będą Ci naliczać "opłaty handlowej" za serwis, "gwarancję ceny" i inne gówna :)
  • Odpowiedz
z głównej rozdzielni w domu który zabezpieczony jest też b16


@Splifixx: to jeżeli to zabezpieczenie b16 w głównej rozdzielni nie jest zwłoczne to ono pierwsze wywali a to tutaj raczej nie zostanie ruszone ale niech się jakiś elektryk wypowie.
  • Odpowiedz
Ogladam ten filmik ale jedna odpowiedz ktora nie zostala wyjasniona na tym filmiku nie daje mi spokoju.
Co sie dzieje z elektronem dociera do uziemienia?
Moja pierwsza rozkima jest taka ze:
Elektron uderza w jadro atomu izolatora ale sie nie przedostaje tam do atomu bo izolator zbudowany jest tak ze nie mozna go naladawac ani ujemnie ani dodatnio i tam jego energia zanika bez wydzielania ciepla.
Druga rozkmina jest taka ze:
Izolator jest tak zbudowany atomowo ze
ziemba1 - Ogladam ten filmik ale jedna odpowiedz ktora nie zostala wyjasniona na tym ...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ElectroNICK: tez kiedys przepracowslem pol dnia w tartaku. Lecz po tym co sie dowiedzialem to na przerwie zawinalem sie do domu. Trafilem do ekipy trzyosobowej, jeden pilarz i 2 co zbiera te kawalki drzewa i uklada na traktor.I teraz wisienka,w kazdej takiej brygadzie operator pily musial sam kupic pile na raty a zbieracze skladali sie na jej amortyzacje(lancuchy,paliwo) smiechlem i podziekowalem
  • Odpowiedz
co to za rodzaj wyswietlacza przylutowany tylko w tych dwóch miejscach? ten czały rządek pinów na górze był przykryty jakby kawałkiem tektury. na ekranie było jeszcze takie jakby szkło przyciemniające i ramka która to dociskała

jak znam arduino to wszystkie wyswietlacze potrzebowały z 20 kabli zeby działały, co to za dziwadło tutaj mam?

nie wiem czym się różni #elektronika od #elektryka więc taguje oba
s3mpaaj - co to za rodzaj wyswietlacza przylutowany tylko w tych dwóch miejscach? ten...

źródło: comment_1650485901SkCyf52VgjYtWGahr98fQK.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

OK i to będzie działać jak by były 3 przewody?


@BROKOLINI92:
nie, ale jest to lepsze rozwiązanie niż brak podłączonego bolca PE

O, nie widziałem, że tak się to robi. Możesz wyjaśnić dlaczego akurat tak
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@tomilipin: "Wynika to z zasady „najpierw chronimy, potem zasilamy” – w przypadku upalenia się mostka lub styku ochrona jest zachowana, a urządzenie nie ma zasilania (od razu otrzymujemy informację o awarii)"
  • Odpowiedz
Znalazłem u mamy na strychu mój stary ten no, yyy... wkrętak akumulatorowy, który dostałem na jakieś 12. lub 13. urodziny. Postanowiłem, że spróbuję dać mu drugie życie. Tak chłop z bidy nauczony wszystko łatać i reanimować.
Zamówiłem już nowe ogniwa Ni-MH. Tylko ładowarki nie mam do niego, może jakąś dopasuję albo znajdę gdzieś starą.

Będą w nim szeregowo 2 ogniwa 1,2v 3Ah, to jak to ładować? Prąd wyczytałem 1/10 pojemności czyli 300mA,
TavarishPiesov - Znalazłem u mamy na strychu mój stary ten no, yyy... wkrętak akumula...

źródło: comment_1650473360P79ncm1thRkYhPwpYhQyWo.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

dobra to może dodam na tag #elektryka #elektronika bo może wy będziecie (POWINNIŚCIE) wiedzieć.

mam chińskie radio samochodowe, na takim samym (oryginalnym) jest napisane 4x60W. wygrzebałem ze starego radia 2 stare głośniki na których jest napisane 4 ohmy (i to się zgadza, sprawdziłem multimetrem i było około 4.0-4.1 ohmów) ale problem z tym że na tych głośnikach jest napisane 17-20W.

PYTANIE: czy podłączając głośnik 20W do radia 60W
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@s3mpaaj:
kondensator w prymitywny sposób 'odcina' niskie tony, przepuszczając tylko wysokie
gdyby nie było tego kondensatorka to po jednym- dwóch uderzeniach basu głośniczek by się sfajczył
  • Odpowiedz
@Odczuwam_Dysonans:
moc wyjściowa NIE ZALEŻY tylko od tego jak masz obróconą gałkę/przesunięty potencjometr
jest za to ścisłe powiązanie między osiąganiem maksymalnej mocy wyjściowej z poziomem sygnału wejściowego
przykładowo, jak podasz na wejście wysoki sygnał, to moc maksymalną osiągniesz w 1/3 zakresu volume albo na odwrót, podasz tak niski sygnał na wejście, że nie osiągniesz mocy maksymalnej mimo 'dania na full'
to do
PanKracy582 - @Odczuwam_Dysonans: 
moc wyjściowa NIE ZALEŻY tylko od tego jak masz o...

źródło: comment_1650481698rleGlfho8zeC9spzRVOhGp.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
takie miejsca jak Twoje powyżej to regularnie się sprawdza i dokręca.


@malalon: Na nakrętkach maluje się pisakiem (albo farbą) kreskę i widać czy nakrętka odkręciła się.
Dokręcać też można, zależy od procedur.
Może gdyby ktoś ten włącznik z górnej fotki oglądał na kamerze termowizyjnej przy każdej konserwacji, to zdążyliby usunąć przyczynę, przed wystąpieniem w/w problemu.
  • Odpowiedz
  • 1
@krokof Budynek nie jest mieszkamy, to lokal usługowy. I tak, najpierw był słup. A pytam z czystej ciekawości, ani tam mieszkam ani mam firmę.
  • Odpowiedz
@kamilox4 jest minimalna odległość od przewodów napowietrznych. W przypadku nN jest to 2,5m od dostępnej części (taras, balkon, okno). Trudno dostępne części budynku - 0,2m. Podstawa to SEP-E-03. Dodałbym jeszcze minimalna odległość linii kablowej od fundamentów - 0,5m.
  • Odpowiedz
#budujzwykopem #remontujzwykopem #elektryka #kiciochpyta
Takie pytanie czy osprzęt elektryczny Simon 54 w marketach budowlanych typu Castorama, Leroy to jest to samo co w hurtowniach elektrycznych.

Bo braciak był wycenić gniazdka do domu w 2 hurtowniach i wyszły drożej niż w Leroy.

Na całej hacie jakby kupił w markecie zaoszczędził by ok 400 zł.
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ksiak: Nie wiem w dupie to mam. Mój brat nie zarabia milionów.
Tak samo ja.

Jakby majonez winiary kosztował 1 zł a inne 10 zł a byłyby tak samo "smaczne"

To brałbym majonez winiary
  • Odpowiedz
Mam łańcuch led zasilany fabrycznie z baterii 3xAAA, chcę go zasilić z ładowarki 5V, 2A. Czy w taki sposób można dobrać rezystor szeregowy aby nie spalić tych ledów?

U = 5V
Io - prąd przy zasilaniu z 3xAAA
Uo - napięcie przy zasilaniu z 3xAAA

Rx
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@cotozazycie jeszcze jedna diodę w SZEREG nie równolegle każda to okolo -0.7 v

Dałeś równolegle dlatego napięcie spadło z 5V minus 0.7V = mniej więcej twoje 4.2V (straty etc)

Daj je równolegle i będzie git

5V minus 1.4V to da mniej więcej 3.6 jak na bateri
  • Odpowiedz