Wpis z mikrobloga

@pogop 5,5kW da, choć będzie to dość słaby strumień, choć umyć się można. Sugeruję jednak kupić trójfazowy trochę mocniejszy, bo ten 5,5kW bardzo obciąża jedną fazę i łatwo o wybicie bezpiecznika.
  • Odpowiedz
@pogop: Generalnie da, tylko musi mieć 12 - 18kw, a nie 3. Serio. Używam takiego, kup sobie od razu ze sterowaniem elektronicznym - płynną regulacją mocy.
A jak instalacja nie wyrabia / nie ma warunków, to najlepszą opcją będzie normalny pojemnościowy 80 - 100l, który możesz wtedy grzać w drugiej taryfie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Smarek37: @TX2022: @KingFight: @MuojemuKuotu: @z___: @dziekujemyzapraszamyponownie: dzięki za odpowiedzi. Generalnie mam teraz pojemnościowy 80 litrów 230V. Ale jest stary i pewnie bierze za dużo prąu. Bym go może i serwisował, ale poprzedni właściciel mieszkania umieścił do w narożniku kuchni 20 cm nad blatem XD Parę lat temu był remont instalacji w mojej kamienicy i mam doprowadzoną trójfazę do skrzynki bezpieczników w mieszkaniu, ale wolałem uniknąć ciągnięcia
  • Odpowiedz
Ale jest stary i pewnie bierze za dużo prąu


@pogop: sprawdz to 'pewnie', bo akurat przemiana elektrycznosci w cieplo jest banalna i zazwyczaj ma wydajnosc w okolicach 100%, albo wiecej - pompy cieplo wspinaja sie do 600%. moze rozwiazujesz problem, ktory nie istnieje ;) jest szansa, ze wystarczy odkamienic zbiornik/grzalki i bedzie ok, jesli czujesz ze wydajnosc spadla.
  • Odpowiedz
Ale jest stary i pewnie bierze za dużo prąu.


@pogop: Każdy podgrzewacz z grzałką bierze tyle samo prądu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Może mieć co najwyżej gorszą izolację, chociaż od 30 lat wszyscy wkładają głównie styropian i wełnę mineralną (rzadziej). Jeżeli masz jedną taryfę, to obniż temperaturę do takiej, żeby Ci wody wystarczało - grzanie do wysokiej temperatury powoduje największe straty. Raz na miesiąc wypada wygrzać powyżej
  • Odpowiedz
@pogop: może być zawalony kamieniem, brak wymian anody magnezowej może robić swoje. Już czyściłem takie zawalone kamieniem wymienniki. To czasem wiadrami tego kamienia się uzbiera
  • Odpowiedz
mam teraz pojemnościowy 80 litrów 230V. Ale jest stary i pewnie bierze za dużo prąu


@pogop: Ile osób tam mieszka? W grzaniu wody generalnie nie ma magii, i przepływowiec może zjeść nie wiele mniej prądu od bojlera, jeśli jest używany regularnie.

Opowiem swoją historię, może ona w czyms pomoże ( ͡° ͜ʖ ͡°) : Swego czasu mieszkałem w kawalerce z 60 litrowym bojlerem. Jako, że mieszkałem sam,
  • Odpowiedz
Swego czasu mieszkałem w kawalerce z 60 litrowym bojlerem. Jako, że mieszkałem sam, to włączałem go tylko wieczorem, zanim poszedłem sie myć


@MuojemuKuotu: Przecież tak robiąc zużywasz więcej prądu niż gdyby cały dzień podgrzewał po trochu. Do tego jak tylko do mycia, rąk po toalecie nie myłeś w ciepłej? Naczynia w zimnej? xD Wymierzać z zegarkiem w ręku aby mieć ciepłą wodę to dla mnie jakaś abstrakcja.
  • Odpowiedz
Przecież tak robiąc zużywasz więcej prądu niż gdyby cały dzień podgrzewał po trochu.


@L3gion: Ee? No niebardzo, ale może się mylę, wyjaśnij...

A co do mycia rąk i naczyń, to letnią wodę utrzymywał cały następny dzień, akurat na takie zastosowania.
  • Odpowiedz
@MuojemuKuotu: i to jest to o czym pisałem. Zawalony kamieniem bojler jest nie do ogrzania. Niestety niedawno wymieniłem telefon i nie mam zdjęć bojlera który czyściłam. 3 wiadra kamienia wybrane z niego. Nie był w stanie nagrzać wody. Po wyczyszczeniu i wymianie anody jak nowy.
  • Odpowiedz
@pogop: Mam kospela chyba PPE, widzę że teraz jest PPE3 to ja mogę mieć starszą wersję. Ja to mam na działce i działa spoko.
Ale, jeśli chcesz używać na codzień, to bardziej ekonomicznie będzie grzać w drugiej taryfie ogrzewacz pojemnościowy. Tam straty są stałe, ok 1 - 1,5 kwh na dobę jest tracone na ucieczce ciepła za zbiornika, ale za to zbiornik możesz grzać wyłącznie w drugiej taryfie, co jest o
  • Odpowiedz