Wpis z mikrobloga

TLDR Czy piec gazowy wymaga systemu UPS, celem bezawaryjnej pracy sterownika?.

Mam piec gazowy Vitodens 100, ostatnio podczas przeglądu pieca gazowego. Serwisant zalecił aby zainwestować w system UPS który podtrzyma działanie pieca w razie zaniku zasilania. Powiedział, że sterownik w przypadku zaniku zasilania może ulec awarii i konieczna będzie jego wymiana i dużo taniej będzie zainwestować w UPS zamiast wymieniać sterownik. Szukałem informacji z zewnątrz i nie znalazłem nigdzie rzetelnej informacji o tym, że w przypadku zaniku zasilania sterownik może ulec uszkodzeniu. W większości przypadków informacje takie są od użytkowników na forach pokroju janusz-dom.pl. Stąd moje szeroko pojęte pytanie odnośnie zasilania sterowników do pieców gazowych. Zastanawiam się czy rzeczywiście zainwestować w UPS czy może jednak serwisant mówił nad wyraz lub użył skrótu myślowego (przepięcia? lub przegrzanie?). Niestety nie miałem możliwości z nim porozmawiać.
#budujzwykopem #budownictwo #elektryka
Hakunamatata57 - TLDR Czy piec gazowy wymaga systemu UPS, celem bezawaryjnej pracy st...

źródło: comment_1666543522sJuSG9pPRscWQCjQIckaH5.jpg

Pobierz
  • 15
@Hakunamatata57: niestety ale producenci tych kotłów robią wszystko by wyciągnąć kasę od użytkownika. Żeby było jeszcze gorzej niektórzy producenci zamiast dostosować się do przepisów w Polsce to jeszcze bardziej lecą w kulki i sobie wymyślają jakieś zasady dla pieców w związku z elektryką które nie mają żadnych podstaw, ale tak sobie wymyślają i tyle. Zatem musisz kupić UPS dedykowany do pieca gazowego a taki kosztuje więcej. Na plus, zazwyczaj możesz do
Powiedział, że sterownik w przypadku zaniku zasilania może ulec awarii i konieczna będzie jego wymiana


@Hakunamatata57: Chłop ma chyba czarny pas w nawijaniu makaronu na uszy. Dlaczego poważna firma działająca na rynku ciepłowniczym na którym jest spora konkurencja miałaby projektować sterowniki dzialające w swoich urządzeniach by te uszkadzały się w wyniku nierzadkiej utraty zasilania?
@Hakunamatata57: posiadanie ups nie zaszkodzi, zawsze to dodatkowa filtracja napięcia i podtrzymanie na wypadek krótkich przerw zasilania, ale nic nie powinno się dziać na wypadek zaniku. Równie dobrze każdy inny sprzęt elektroniczny w domu trzeba by było zabezpieczać upsem tak dla spokojności xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Hakunamatata57: ups dobrej firmy ma dość porządne zabezpieczenie przeciwprzepięciowe często nie tylko klasy D ale też C. Jest to jakieś zabezpieczenie, acz dobra listwa przeciwprzepięciowe i zabezpieczenie B+C na wejściu do domu powinny załatwić sprawę równie dobrze.
czy masz w dokumentacji pieca informacje że musi mieć ups?


@mapixxx: jak nie będzie miał i spali się sterownik od przepięcia to co myślisz, że producent zwróci kasę? :D

Chłop ma chyba czarny pas w nawijaniu makaronu na uszy. Dlaczego poważna firma działająca na rynku ciepłowniczym na którym jest spora konkurencja miałaby projektować sterowniki dzialające w swoich urządzeniach by te uszkadzały się w wyniku nierzadkiej utraty zasilania?


@eiaculatiopraecox: kasa, każdy
@mamswojewady: Zdaje sobie z tego sprawię jednak pytanie dotyczy pracy pieca gazowego w przypadku tymczasowego zaniku zasilania. Czy mógłbyś to szerzej opisać? Tutaj znalazłem relatywnie dobre opracowanie które jednak temu zaprzecza i chciałbym wiedzieć jaki jest stan faktyczny. https://engineer.decorexpro.com/pl/otoplenie/kotly/rabota-gazovogo-kotla-pri-otklyuchenii-elektrichestva.html

Wygląda to mniej więcej tak. Przekaźnik różnicowy ma dwa styki. Podczas pracy grzałki w trybie normalnym jedna jednostka jest zamknięta. W przypadku jakiejkolwiek zmiany w działaniu kotła, na przykład, zasilanie jest wyłączane,
Jaki jest zadem stan faktyczny? Twoim zdaniem kupić system UPS czy nie ma takiej potrzeby w kontekscie krótkotrwałych zaników prądu? Dodam, że nie zależy mi pracy w przypadku długotrwałego braku zasilania (zakładam, że nie będzie długotrwałych zaników zasilania)


@Hakunamatata57: tak, kupić plus jak nie masz to zabezpieczenie przepięciowe.
@Hakunamatata57: nie znam tego pieca, mogę się wypowiadać ogólnie.
Albo twój serwisant wie że producent dał dupy przy projektowaniu elektroniki albo chce cię naciągnąć?
Albo ma nick @kasiak na wypoku XD. Spytaj czy wie gdzie kupić jak będzie miał gotową odpowiedź no to cóż...
Podtrzymanie działania pieca - w zależności od tego ile wydasz podtrzyma działanie na kilka minut przy kwocie ponad 600 zł. Sprawdź moc jaką pobiera piec z sieci
@Hakunamatata57: Mam Viessmanna od nastu lat, od czasu do czasu wyjmuję moduł elektroniki żeby go odkurzyć, dość solidny kawałek elektroniki, powiedzmy w klasie wykonania przemysłowej a chwilowe zaniki też się u mnie zdarzają.
Choć mogą być rejony zasilania gdzie się ludziom cuda z prądem dzieją.
Jak sie boisz przepięcia to kup po prostu gniazdko przeciwprzepięciowe, tylko może nie te najtańsze i zasilaj piec przez takie gniazdko.

Gx