Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko112
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin
pp93
pp93

pp93

Dołączył 7 lat i 4 mies. temu
  • Obserwuj
  • Akcje 3995
  • Znaleziska 120
  • Mikroblog 3875
  • Obserwujący 1
  • Obserwowane 21
ppiasq
ppiasq
22.06.2026, 16:16:22
  • 0
#rower Co wozicie do awaryjnego pompowania xd, miałem wczoraj małą przygodę. I generalnie wszystko ogarnąłem na trasie, miałem zapasową detkę, chwilę się pomęczyłem ze zdjęciem opony, ale w końcu się udało, tylko wszystko rozbija się o pompowanie, żeby opona dobrze siedziała na obręczy muszę nabić te 5 bar, dopiero wtedy rant wskakuje na swoje miejsce, chciałbym być lepiej przygotowany na następny raz
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pp93
pp93
pp93 23.06.2026, 08:08:56 via Wykop
  • 0
@ppiasq: Mini pompka elektryczna z aliexpress. Teraz mam cycplus am6, wcześniej topump tb2 pro, która padła mi po ~roku, ale Pan Chińczyk (specjalnie z wielkiej) oddał mi pieniądze po zgłoszonym problemie.
Mini pompki elektryczne to moje kolarskie odkrycie. Żaden z gadgetów mi tak nie przypadł do gustu. Używam ich awaryjnie w razie kapcia, ale też do pompowania opon przed jazdą. Jakbyś kupował, to koniecznie bierz takie z manometrem. Dzięki temu
  • Odpowiedz
Arturr99
Arturr99
Arturr99
22.06.2026, 13:29:04
  • 1
#gielda Kupiłem stock za 190$/szt przy kursie 3.50, sprzedaje za 250/szt przy kursie 3.74.
Jak to wygląda podatkowo? Po jakim kursie dolara jest przeliczamy podatek? Akcje kupione na dolarowym koncie XTB
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pp93
pp93
pp93 22.06.2026, 13:31:39 via Wykop
  • 1
@Arturr99: Przeliczasz wszystko do PLN (kurs waluty d-1 od zakupu i sprzedaży)
  • Odpowiedz
NogaOdStolu
NogaOdStolu
22.06.2026, 10:18:16
  • 4
Dzień dobry.

Poprzez coraz większą ilość wpisów z tagu #gielda na mirko, sam zacząłem myśleć nad tym aby moje pieniądze zaczęły na siebie pracować, a nie tylko być na rachunku bieżącym.

Średnio mi się chcę odkładać pieniądze na lokacie, poprzez fakt że te pieniądze przez inflację będę g---o warte + oprocentowanie tych lokat jest tragiczne.

Ale
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pp93
pp93
pp93 22.06.2026, 10:41:36 via Wykop
  • 0
@NogaOdStolu: Przecież @kzklozet2 podrzucił Ci źródło wiedzy przeznaczone również dla początkujących. Jeśli czegoś nie rozumiesz możesz doczytać.
Dostałeś poradnik, który prowadzi Cię krok po kroku, to czego więcej oczekujesz? To nie przedszkole, że nauczycielka będzie Cię trzymała za rączkę kiedy rysujesz szlaczki :) W sumie nie dziwię się, że tyle ludzi kupuje nieruchomości jako inwestycję, bo podejrzewam, że nie jesteś jedyny ze swoim "ogarnięciem". Chociaż chcę wierzyć, że Twój
  • Odpowiedz
reseted
reseted
12.06.2026, 14:17:48
  • 0
Mirki i Mirabelki, jako że jestem zielony w temacie, a niedawno kupiłem sobie #szosa, prosiłbym o polecajki, które Waszym zdaniem najlepiej kupić, potrzebuje:

- bibsy
- koszulki
- kask
-
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pp93
pp93
pp93 12.06.2026, 15:18:37 via Wykop
  • 4
@reseted: Kupuj od razu SPD - tutaj nie ma się nad czym zastanawiać. Osobiście należę do nielicznego grona ludzi jeżdżacych na szosie na pedałach mtb, ale nie narzekam i mi się sprawdzają, a przy okazji łatwiej się chodzi. Dlaczego miałbyś "na początek" jeździć na platformach?
Spodenki rion z elastic interface (aliexpress)
Koszulki ykywbike (aliexpress)
Kask i okulary kup takie, które Ci się będą podobały (kasku na aliexpress bym nie kupował
  • Odpowiedz
pp93
pp93
pp93 12.06.2026, 16:07:51 via Wykop
  • 1
@reseted: siodełko ma kluczowe znaczenie. Musisz dobrać pod rozstaw swoich kości kulszowych.
Wrócę do pedalow - jak dorośli ludzie mogą się bać pedalow XD jak się wywalisz, to się wywalisz. Przecież to nie jest rocket science. Skąd się w ogóle wziął strach przed spd? Ciężko mi ogarnąć jak można bać się tak prozaicznych rzeczy
  • Odpowiedz
pp93
pp93
pp93 12.06.2026, 16:33:42 via Wykop
  • 1
@reseted: może się okazać, że siodełko które będzie w rowerze Ci podejdzie. Godziny spędzone na rowerze oczywiście też mają znaczenie - musisz się przyzwyczaić. Wkładka również. Także póki co się tym nie przejmuj.
Co do firmy siodełka to ja mam np podróbkę selle Italia slr z ali, ale wiedziałem mniej więcej jaką szerokość siodła potrzebuję. Sporo ludzi poleca ryet 3d (również z ali)
Rozstaw kości kulszowych możesz zmierzyć domowymi sposobami.
  • Odpowiedz
Whiskeyjack29
Whiskeyjack29
Whiskeyjack29
07.06.2026, 20:10:32
  • 264
Ponad 10 lat w zawodzie, 5 lat studiów, branża która płaci naprawdę dobrze spokojnie top 90-95% ludzi w tym kraju. Doszedłem do sufitu, dalej to już polityka korporacyjna albo własny biznes. Robiłem wszystko jak trzeba. Odkładałem, ETF-y, nie przepalałem. Podwyżki dostawałem. A inflacja przez 5 lat i tak zjadła mi z 25% realnej wartości wypłaty.
Efekt? Stać mnie na kawalerkę. Na 60m żeby zamieszkać z żoną i pomyśleć o JEDNYM dziecku muszę
  • 159
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pp93
pp93
pp93 08.06.2026, 06:04:48 via Wykop
  • 8
@Whiskeyjack29: Uwierzyłeś w bajki spadkowiczów z jednej strony wieszczących krach na rynku nieruchomości i z drugiej wpoili strach przed kredytem.
Tak jak już ktoś napisał, zakładając że masz 10 lat doświadczenia mogłeś śmiało kupić mieszkanie kilka lat temu przed największymi wzrostami (albo choćby na bk 2%).
Jesteśmy pewnie w podobnym wieku, a ja mieszkanie mam właściwie spłacone (i to większy metraż niż Twoje „wymarzone”).
Twój schemat powtarza się często -
  • Odpowiedz
pp93
pp93
pp93 08.06.2026, 08:18:32 via Wykop
  • 3
@Whiskeyjack29: żaden bank mi tego nie wmówił. Mam po prostu świadomość ile kosztują nieruchomości i ile musiałbym na nie odkładać.
Gra wygląda tak, a nie inaczej. Po prostu gram w nią tak, na ile mogę sobie pozwolić i nie obrażam się, że wygląda jak wygląda, bo nie mam na to wpływu.
Mówisz o 15 latach kredytu. Ja pierwszą ratę zapłaciłem w styczniu 2020, a dzisiaj bez problemu mogę puścić przelew
  • Odpowiedz
Pepe_Roni
Pepe_Roni
06.06.2026, 14:09:39
  • 0
Warto go brać za 2K?
https://kross.pl/vento-2-0-krx-czarny-czerwony-polysk?gad_source=1&gad_campaignid=23336657658&gbraid=0AAAAAC2BX42tkBiVJSiESVSfmMFy7Az82&gclid=Cj0KCQjwio_RBhDMARIsAJPveNNrR8uwQA1QFGwvqopUrJewNvUqO9pmuaMcWLgLccEqJ2NZp2UKokIaAnKBEALw_wcB
#rower
PepeRoni - Warto go brać za 2K?
https://kross.pl/vento-2-0-krx-czarny-czerwony-polysk...

źródło: KRVE2Z28X22M005384_KR_VENTO_2.0_KRX_48_11a3

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pp93
pp93
pp93 06.06.2026, 14:47:12 via Wykop
  • 0
@Pepe_Roni: Napęd z tego krossa to jakiś no name. Poszukaj chociaż czegoś na Shimano Claris. Za podobne pieniądze na pewno coś znajdziesz. Ewentualnie w tych pieniądzach możesz poszukać czegoś używanego
  • Odpowiedz
LisekUrwisek
LisekUrwisek
05.06.2026, 10:37:44
  • 1
FTP 5W/kg. Czy to jest możliwe do osiągnięcia dla amatora mającego 10h na trening tygodniowo?
#rower
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pp93
pp93
pp93 05.06.2026, 11:05:59 via Wykop
  • 3
@LisekUrwisek: spróbuj i nam powiesz. A tak na poważnie to pewnie zależy od predyspozycji i wielu różnych czynników. Co innego jak masz 2w/kg i pytasz o 5, a co innego jak masz 4w/kg i stoisz na tej wartości od 3 lat.
  • Odpowiedz
tanczespiewamrecytuje
tanczespiewamrecytuje
tanczespiewamrecytuje
25.05.2026, 18:30:26
  • 509
#gielda ej gurwa co tu się XD trzy dni człowiek na wakacjach jest, wchodzi na mirko i dowiaduje się że jest pedałem bo ma etfa xD
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pp93
pp93
pp93 26.05.2026, 06:07:44 via Wykop
  • 0
@tanczespiewamrecytuje: humor na poziomie ¯\(ツ)/¯
Mogliby utworzyć jakiś osobny tag, bo mimo wszystko na #gielda można było czasami znaleźć coś ciekawego. Teraz przez ten spam się człowiekowi odechciewa czytania. W sumie może to i lepiej, na dobre mi obrzydza wykop i w końcu przestanę marnować czas przeglądając wpisy
  • Odpowiedz
Akke
Akke
Akke
09.05.2026, 09:41:22
  • 0
Chce se kupić nowy #gravel

Ma obecnie meride silex 200, ale to sora, 2x oraz mechaniczne hamulce, oraz jakoś średnio mi siedzi pozycja, może trochę za duża na mnie i czas na zmianę xD

Myślę o czymś tańszym jak kellys soot x70 https://www.centrumrowerowe.pl/rower-gravel-kellys-soot-x70-pd49414/?v_Id=264865

ma
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pp93
pp93
pp93 09.05.2026, 11:04:03 via Wykop
  • 1
@Akke: powiem Ci tak, obiektywnie rzecz biorąc to jeśli nie zarabiasz na jeżdżeniu na rowerze, to nie warto dopłacać. Subiektywnie uważam, że jak rower się podoba, to z pewnością będziesz na nim więcej jeździł i to nie jest tak, że jak robisz do 1k km rocznie to rower może kosztować maksymalnie 2,5 tys, a jak 5k km to już 10k PLN.
Na każdym możesz robić dziesiątki tysięcy kilometrów, a sam
  • Odpowiedz
mirko_anonim
mirko_anonim
07.05.2026, 06:37:11
  • 4
✨️ Jak podnieść jakość życia przy wysokich dochodach? Ⓘ
Cześć, mam pytanie o Wasze pomysły na podniesienie jakości życia.
Załóżmy, że zarabiasz od 15 000 do 30 000 PLN netto msc.
Koszty życia zamykają się w 6 000 PLN netto.
40% z reszty trafia na oszczędności lub #gielda. Resztę przeznaczasz na coś, co podnosi Wasze życie.
Poza tym masz dużo wolnego czasu. Macie ok. 30 - 35 lat. Żyjesz jako singiel w
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pp93
pp93
pp93 07.05.2026, 06:58:01 via Wykop
  • 0
@mirko_anonim: suplementy, bizenie do chodzenia czy dobry materac to p------y które kupisz za jedną pensję.
Ja wolę inwestować w doświadczenia i samopoczucie (wakacje, wycieczki, sport) plus dążę do FIRE żeby praca stała się opcją a nie koniecznością
  • Odpowiedz
SirStoned
SirStoned
04.05.2026, 21:26:40
  • 1
#kredythipoteczny #nieruchomosci #kredyt #budujzwykopem #mieszkanie
Czy jest jakaś uniwersalna zasada co powinno się zrobić w pierwszej kolejności aby zmaksymalizować: skrócenie okresu kredytowania i nadpłatę? Może ktoś jest w stanie to wytłumaczyć i podzieli się wiedzą? Oprocentowanie zmienne, zostało 160K na 5 lat. Myślałem o skróceniu do 3 lat i nadpłacie 100K, tylko nie wiem co zrobić w pierwszej kolejności.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pp93
pp93
pp93 05.05.2026, 05:26:29 via Wykop
  • 3
@SirStoned: uniwersalna zasada to nadpłacanie jak najszybciej. Odsetki naliczane są każdego dnia, więc każdy dzień zwłoki powoduje naliczenie odsetek od wyższej kwoty. Co do skracania okresu kredytowania - tutaj działa prosta matematyka. Im krótszy okres, tym wyższa kapitałowa część raty i szybsza spłata kredytu i niższe sumaryczne odsetki.
Generalnie nie ma tutaj większej filozofii, im szybciej i więcej nadpłacisz, tym mniej odsetek zapłacisz. Skracanie okresu kredytowania wpływa właściwie tylko na
  • Odpowiedz
ziomgaltestowy
ziomgaltestowy
16.04.2026, 09:23:25
  • 526
Zatrudnili u mnie zoomera i to ile on p----------a kasy to głowa mała. Jego zycie idealnie opisuje konsumpcjonizm 21 wieku i "problemy" z jakimi młodzi się obecnie mierzą.

Koles codziennie zaczyna dzień od energetyka z żabki. Zamiast zrobić swoje jedzenie to kupuje jakies wykwintne gotowce albo zamawia z restauracji do biura XD Po południu wlatuje 2 energetyk albo jakies picie też z żabki, gdzie ceny są w skrócie mówiąc p------e. No i w
  • 228
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pp93
pp93
pp93 17.04.2026, 08:00:58 via Wykop
  • 1
@ziomgaltestowy: śmieszna jest gównoburza, która wynikła z Twojego posta, ale pokazuje też dosadnie, że uderzyłeś w czuły punkt wielu osób - pokazałeś, że w kwestii finansów nie wszystko zależy od zewnętrznych czynników, a na wiele rzeczy maja wpływ nasze decyzje. Podobnie do Ciebie należę raczej do osób rozsądnie wydających pieniądze, ale mam świadomość, że wiecznie młody nie będę i nie chciałbym dopuścić do sytuacji, gdzie w wieku 60 lat uświadamiam
  • Odpowiedz
langle
langle
15.04.2026, 07:51:07
  • 0
Od ilu zaczyna się grubas na giełdzie?

#gielda

Ile na giełdzie musi mieć grubas?

  • 100k> 10.9% (63)
  • 250k> 6.1% (35)
  • 500k> 11.2% (65)
  • 1m> 71.8% (415)

Oddanych głosów: 578

  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pp93
pp93
pp93 15.04.2026, 07:54:27 via Wykop
  • 76
@langle: Szanujmy się, gdzie z milionem aspirować do grubasa. Grubas, to ktoś kto może kształtować rynek. Parafrazując klasyka, to z milionem "możesz co najwyżej wkurzyć jamnika"
  • Odpowiedz
Dinozaurrr
Dinozaurrr
13.04.2026, 11:19:02
  • 1
#gielda #pit
Pierwszy raz chciałbym rozliczyć podatek od dywidend USA, konkretnie REIT. Dostałem od xtb zestawienie (zdj poniżej)

Jednak wyliczyłem sobie sam ile zarobiłem na tych dywidendach (biorąc pod uwagę średni kurs NBP dnia poprzedzającego) i wartości są nieco inne.
W przeliczeniu wyszło mi, że zarobiłem przed opodatkowaniem 41,392578 PLN brutto.
19% z tej kwoty to: 7,86458982 PLN
Dinozaurrr - #gielda #pit
Pierwszy raz chciałbym rozliczyć podatek od dywidend USA, k...

źródło: image

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pp93
pp93
pp93 13.04.2026, 11:57:00 via Wykop
  • 1
@Dinozaurrr: Może pomoże (przechodziłem przez to w tym roku):
https://wykop.pl/wpis/85422475/podatki-pit-pit38-gielda-w-tamtym-roku-pierszy-raz
Rozliczyłem zanim XTB wystawiło mi dokument. Pani na infolinii powiedziała mi, że zaokrąglać mam do groszy, a z XTB dostałem zaokrąglone do złotówek. Chociaż w internecie również znalazłem informację, że zaokrągla się do pełnych złotówek. W razie wątpliwości dzwoń na infolinię US - są bardzo pomocni.
@pp93 +4
#podatki #pit #pit38 #gielda
W tamtym roku pierszy raz otrzymałem dywidendę z zagranicznych spółek (USA). Nie sprzedawałem akcji - jedyny dochód z giełdy to te dywidendy.
Dodatkowo mam wystawiony PIT 11 przez pracodawcę.
W takim przypadku składam PIT 37 i
więcej
  • Odpowiedz
sforce
sforce
09.04.2026, 10:56:07
  • 3
#gielda mieliście kiedys problem ze macie za duzo hajsu?
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pp93
pp93
pp93 09.04.2026, 11:08:33 via Wykop
  • 0
@sforce: wątpię żeby ktokolwiek miał taki problem. Co innego poczucie niepokoju, w przypadku kiedy na koncie ktoś gromadzi większe niż zwykle kwoty i nie wie co z nimi zrobić i te pieniądze zaczynają go "swędzieć". Ale to dotyczy raczej osób, które nie mają wiedzy odnośnie finansów, a kwoty też zwykle wtedy nie są jakieś wysokie - typu 100k, a nie kilka milionów.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 17
  • Strona 1 z 17
  • >

Osiągnięcia

  • Rocznica
    od 19.02.2026

    Rocznica
  • Gadżeciarz
    od 17.05.2019

    Gadżeciarz
  • Mikroblogger
    od 01.06.2021

    Mikroblogger

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking