Wpis z mikrobloga

Wracając z pracy widziałem jak dzieciak na rowerze wypierdzielil w samochód na parkingu. Zacząłem o tym czytać z ciekawości i mam pytanie.

Kto ponosi koszty naprawy samochodu przy takim zdarzeniu? Czy kierowcy wyplaca Fundusz Gwarancyjny, który potem goni rodziców?

Szukałem w sieci ale te hasła są zawalone spamem ubezpieczycieli i ciekawi mnie jak to wygląda w rzeczywistości.

#ubezpieczenia #ubezpieczenieoc #ubezpieczenie #motoryzacja
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Grzesiok: jak mu się uda ustalić sprawcę to może żądać pokrycia szkody od rodziców a jak nie są chętni to zostaje sprawa cywilna. No chyba że masz AC to ubezpieczalnia wypłaca i potem oni ściągają regresem
  • Odpowiedz
Kto ponosi koszty naprawy samochodu przy takim zdarzeniu?


@Grzesiok: Mi we Włoszech na parkingu, dzieciak z Austrii wjechał w auto, dostałem kasę by naprawić auto z ubezpieczenia dzieciaka- OC od spraw cywilnych, coś w tym stylu. Miałem propozycję naprawy, okazanie faktury i zwrot lub propozycja kasy i rób co chesz. Wybrałem drugą opcję, dostałem sporo kasy, zrobiłem za grosze. Płacił ubezpieczyciel.
  • Odpowiedz
@Grzesiok: fundusz gwarancyjny wejdzie wtedy, gdy poszkodowany chciałby naprawić auto z obowiązkowego ubezpieczenia, którego sprawca nie posiada. Jeśli poszkodowany naprawi szkodę z własnego AC, wtedy może najwyżej sądzić się ze sprawcą o odszkodowanie.

Zazwyczaj w takich przypadkach warto sprawdzić, czy sprawca ma ubezpieczenie "OC w życiu prywatnym", które często jest częścią ubezpieczenia mieszkaniowego. Wtedy wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy.
  • Odpowiedz
@Grzesiok: rodzice płacą gotówka albo z OC w życiu prywatnym które jest śmiesznie tanie jak się tam kupuje z ubezpieczeniem mieszkania czy domu, typu tam dodatkowe 60 zł rocznie o obejmuje takie przypadki, nawet szkody wyrządzone przez psa czy kota
  • Odpowiedz
@gomjeden: po pierwsze

UFG nie zapłaci za uszkodzenie spowodowane przez rowerzystę, tylko za szkody spowodowane przez pojazdy mechaniczne. Rower takim nie jest.

jeśli poszkodowany ma AC to nie ma wyboru jak likwidować szkodę. Ustawa mówi jasno, że wtedy szkoda jest likwidowana z AC, a UFG pokryje koszt wzrostu składki za wznowienie spowodowane szkodą. Tylko ten przepis jest martwy bo był pisany gdy były taryfy papierowe a teraz przy dynamicznych taryfach nie ustalisz o ile wzrosła Ci składka z powodu szkody a ile np. z powodu mandatów, które
  • Odpowiedz