Wpis z mikrobloga

Mnie jako zawodowego strażaka i kierowcę autobusu miejskiego (około 60 godzin miesięcznie) oraz moja żonę pielęgniarkę w szpitalu na Lindleya nie było stać na życie w #warszawa. W perspektywie mieliśmy kupno mieszkania 50m2 na obrzeżach, za który rata z opłatami wynosiłaby około 5500-6000 zł miesięcznie (na BK2 się nie kwalifikowaliśmy).

W Niemczech za pracę jako kierowca autobusu oraz moją żona też jako pielęgniarka jesteśmy w stanie wynająć 110 metrowy dom za 1700 euro z opłatami (coś w stylu państwowego TBS z gwarancją ceny i najmem długoterminowym) w Stuttgarcie (jednym z najbogatszych miast w Niemczech, taka Warszawa nie ma podjazdu). 7 minut pieszo mamy kolejkę, którą jest jakieś 25 minut do centrum. Po pół roku odłożyłem na kupno 5-letniego Golfa w najwyższej wersji (50% oszczędności z 6 miesięcy pracy). Obecnie staramy się o dziecko, a planujemy mieć docelowo trójkę lub czwórkę (mamy na to warunki w domu i wiemy, że o takie rzeczy jak przedszkole nie będziemy musieli się martwić). Dodatkowo razem chodzimy na darmowe lekcje języka niemieckiego.

Ciekawostka - średnia cena za m2 w Stuttgarcie to około 4900 euro (około 21000 zł). W mieście, w którym siedziby mają takie spółki jak Mercedes-Benz, Porsche, Bosch. Gdzie średnia pensja to 4300 euro. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W Polsce na takie życie się nie kwalifikowaliśmy, czekała nas jedynie codzienna walka, życie w smrodzie, korkach. Patrzenie jak zwykłe życie jest niedostępne jeśli nie urodziło się w bogatej rodzinie. Emigracja to była najlepsza decyzja w naszym życiu.

#nieruchomosci #polska #gospodarka #feels #emigracja #wygryw #chwalesie
  • 204
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

zagadką od lat jest dla mnie to, że za granicą w takiej Holandii, Danii nawet jak jesteś sprzątaczem jesteś w stanie przeżyć u nas ni chu ja, jak to jest zrobione?


@bzikus: mniejszy rozstrzal zarobkow. I jeszcze, mhm... ludzie bardzo niechetnie sie przyznaja do porazki emigracyjnej. W internecie dominuja glosy ze jedz na zachod, na pewno bedzie lepiej, to jak tu sie przyznac ze pojechalo sie do Danii, Holandii czy innego kraju topki i bylo rozczarowujaco? No uznaja za nieudacznika co na pewno cos zle zrobil, bo jak to tak na TE KRAJE narzekac

A nie daj boże jesteś w czymś lepszym od Niemców, to wyłażą z nich takie kompleksy
  • Odpowiedz
Bo to ściema - statystyki bogatych krajów jak Szwecja, Niemcy czy Francja to potwierdzają. No chyba że wpis jakiegoś trolla na wykopie ma dla Ciebie większa wartość merytoryczną od statystyk i badań, to przepraszam


@In_thrust_we_trust: nie znam się na trollach ani na statystkach, ale wiem jedno, że jakbym miał warunki to miałbym dzieci, a nie mając warunków nie mam dzieci. Statystki i ośrodek badań nad cyganami i murzynami może zaprzeczyć
  • Odpowiedz
@KaWuSia89: Bo Willkommenskultur minęło gdzieś tak w 2015. Jak Merkel otworzyła drzwi.
Mieszkam od 2013, więc doświadczyłem jak ich mentalność się zmienieła.
Plus ta dwuznaczność w kontaktach. Są mili, uczynni ale postawą potrafią pokazać, że nie jesteś mile widziany.
Dwuznaczne pytania typu, kiedy wracam do Polski... Niby z zainteresowania, ale wydźwięk jest no właśnie taki.

Wyobcowanie, wyobcowaniem. Jeden radzi sobie lepiej, drugi gorzej. Nawiazując do komentarza innego użytkownika. Na plus
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer:

zmniejszenie tej asymetrii poprzez wyższe pensje niskopoziomowych zawodów na koszt pensji zawodów wysoko produktywnych eksportowych branż na przykład poprzez opodatkowanie progresywne i podwyżki pensji w panstwowce.


I to sprawi, że pojawi się kapitał w polskim przemyśle?
  • Odpowiedz
I to sprawi, że pojawi się kapitał w polskim przemyśle?


@In_thrust_we_trust: Nie, do tego musielibyśmy utrzymać wyższą stopę inwestycji niż nasi sąsiedzi i po prostu czekać przez wiele lat aż ich dogonimy pod względem produktywności - jednocześnie regulując rozstrzał dochodowy wśród Polaków odpowiednią polityką podatkową (większe wpływy mógłbyś przeznaczyć na inwestycje publiczne)
PfefferWerfer - >I to sprawi, że pojawi się kapitał w polskim przemyśle?

@Inthrustwe...

źródło: Wykres_inwestycje_2022

Pobierz
  • Odpowiedz