Wpis z mikrobloga

Mnie jako zawodowego strażaka i kierowcę autobusu miejskiego (około 60 godzin miesięcznie) oraz moja żonę pielęgniarkę w szpitalu na Lindleya nie było stać na życie w #warszawa. W perspektywie mieliśmy kupno mieszkania 50m2 na obrzeżach, za który rata z opłatami wynosiłaby około 5500-6000 zł miesięcznie (na BK2 się nie kwalifikowaliśmy).

W Niemczech za pracę jako kierowca autobusu oraz moją żona też jako pielęgniarka jesteśmy w stanie wynająć 110 metrowy dom za 1700 euro z opłatami (coś w stylu państwowego TBS z gwarancją ceny i najmem długoterminowym) w Stuttgarcie (jednym z najbogatszych miast w Niemczech, taka Warszawa nie ma podjazdu). 7 minut pieszo mamy kolejkę, którą jest jakieś 25 minut do centrum. Po pół roku odłożyłem na kupno 5-letniego Golfa w najwyższej wersji (50% oszczędności z 6 miesięcy pracy). Obecnie staramy się o dziecko, a planujemy mieć docelowo trójkę lub czwórkę (mamy na to warunki w domu i wiemy, że o takie rzeczy jak przedszkole nie będziemy musieli się martwić). Dodatkowo razem chodzimy na darmowe lekcje języka niemieckiego.

Ciekawostka - średnia cena za m2 w Stuttgarcie to około 4900 euro (około 21000 zł). W mieście, w którym siedziby mają takie spółki jak Mercedes-Benz, Porsche, Bosch. Gdzie średnia pensja to 4300 euro. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W Polsce na takie życie się nie kwalifikowaliśmy, czekała nas jedynie codzienna walka, życie w smrodzie, korkach. Patrzenie jak zwykłe życie jest niedostępne jeśli nie urodziło się w bogatej rodzinie. Emigracja to była najlepsza decyzja w naszym życiu.

#nieruchomosci #polska #gospodarka #feels #emigracja #wygryw #chwalesie
  • 136
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Niemcy rozumieją że więcej czasu wolnego = więcej czasu na konsumpcje i to napędza gospodarkę.
Outstanding Move
  • Odpowiedz
@Kam_sekwaw: pogadamy jak minie u Ciebie zachlysniecie się nowym miejscem.

Wiem bo byłem mieszkałem lat 7 w de więc po czasie przychodzi czas refleksji i wychodzi na to że kurs językowy za dużo Cię nie nauczył, jestescie tam samotni, rodzkna i znajomi mimo polskiej #!$%@? jakos sobie przeciez radzą, boicie sienwychodzic po zmroku na spacer w de a papierologia niemiecka będzie Ci się śnić po nocach (Polska bardzo na plus
  • Odpowiedz
@OddajButa123: Oto posortowana lista średnich cen mieszkań za metr kwadratowy (m²) w stolicach europejskich od najdroższych do najtańszych:

| Stolica | Cena za m² (EUR) |
|-------------------|------------------|
| Londyn | 10,000 - 18,000 |
| Paryż | 10,000 -
  • Odpowiedz
@Kam_sekwaw
Powiem tak. Deweloperka w tyn kraju to dramat. Szczególnie ostatnie lata. Ale czy mamy się ciągle do tych Niemiec porównywać, jednego z najbogatszych krajów świata? Wiadomo, jak się porównywać to do najlepszych. Ale no jednak .
  • Odpowiedz
też bym chciał wyjechać mam dopiero 29 lat i całe życie przede mną 😒 czemu ja w tej cebulandi jeszcze siedzę nie wiem.
  • Odpowiedz
@Kam_sekwaw w Polsce koszty życia są naprawdę nieadekwatne do zarobków, a w stolicy to już w ogóle. Jeżeli ktoś myśli, że w stolicy można przeżyć za 12k netto rodzina+2 dzieci to chyba się z choinki urwał. Za 12k to można wegetować w stolicy, a nie żyć
  • Odpowiedz
@Szr1h: jakie żałosne polskie #!$%@? się xD
żeby w klatce 50mkw nie mieć pokoju-wszystkiego, każdy chciałby mieć warunki do zaproszenia kogoś do pokoju dziennego w którym nie masz biurka na 1/3, trenażera i hantli czy serwerowni.
  • Odpowiedz
@Kam_sekwaw powiem tak, jako osoba posiadająca wykształcenie pielęgniarskie i później doświadczenie w zawodzie również w de to uważam, że do tej bajki brakuje tylko smoków ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz