Wpis z mikrobloga

Mnie jako zawodowego strażaka i kierowcę autobusu miejskiego (około 60 godzin miesięcznie) oraz moja żonę pielęgniarkę w szpitalu na Lindleya nie było stać na życie w #warszawa. W perspektywie mieliśmy kupno mieszkania 50m2 na obrzeżach, za który rata z opłatami wynosiłaby około 5500-6000 zł miesięcznie (na BK2 się nie kwalifikowaliśmy).

W Niemczech za pracę jako kierowca autobusu oraz moją żona też jako pielęgniarka jesteśmy w stanie wynająć 110 metrowy dom za 1700 euro z opłatami (coś w stylu państwowego TBS z gwarancją ceny i najmem długoterminowym) w Stuttgarcie (jednym z najbogatszych miast w Niemczech, taka Warszawa nie ma podjazdu). 7 minut pieszo mamy kolejkę, którą jest jakieś 25 minut do centrum. Po pół roku odłożyłem na kupno 5-letniego Golfa w najwyższej wersji (50% oszczędności z 6 miesięcy pracy). Obecnie staramy się o dziecko, a planujemy mieć docelowo trójkę lub czwórkę (mamy na to warunki w domu i wiemy, że o takie rzeczy jak przedszkole nie będziemy musieli się martwić). Dodatkowo razem chodzimy na darmowe lekcje języka niemieckiego.

Ciekawostka - średnia cena za m2 w Stuttgarcie to około 4900 euro (około 21000 zł). W mieście, w którym siedziby mają takie spółki jak Mercedes-Benz, Porsche, Bosch. Gdzie średnia pensja to 4300 euro. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W Polsce na takie życie się nie kwalifikowaliśmy, czekała nas jedynie codzienna walka, życie w smrodzie, korkach. Patrzenie jak zwykłe życie jest niedostępne jeśli nie urodziło się w bogatej rodzinie. Emigracja to była najlepsza decyzja w naszym życiu.

#nieruchomosci #polska #gospodarka #feels #emigracja #wygryw #chwalesie
  • 204
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ale na rzadko co niektórzy się tutaj zesrali. Pieprzą coś o rodzinie, znajomych tak jakby dzień w dzień trzeba było się z nimi spotykać. No bo w Niemczech nie ma już ludzi. Nie można tam nikogo poznać, zaprzyjaźnić się. Tylko w Polsce jest ten przywilej. Naprawdę? Wy i tak nie macie znajomych wykopki to o czym wy piszecie. Tobie za to @Kam_sekwaw życzę, żeby życie Ci się poukładało, gdziekolwiek będziesz. To
  • Odpowiedz
No ty dalej nie rozumiesz, że Stuttgart jako miasto stoi o wiele wyżej niż Warszawa, to nie odpowiednik Poznania. A Warszawa to nie odpowiednik Monachium.


@Kam_sekwaw: Już widziałem kilka razy jak Warszawiacy porównują WWA do Londynu albo Pragi XD Nie ma bardziej odklejonych ludzi niż Warszawiacy xD

Niech statystyki roczne turystów w porównaniu z tymi miastami pokażą jaka jest atrakcyjność Warszawy.
  • Odpowiedz
@Kam_sekwaw: Gratuluję Ci ułożenia sobie życia i poczucia bezpieczeństwa. Najważniejsze, to najpierw zadbać o siebie i najbliższych.

Natomiast jako naród musimy z tego wyciągnąć taką nauczkę na okazję następnego ludobójstwa w naszej okolicy. Nic tak nie buduje majątku i poczucia wspólnoty jak wspólna radosna eksterminacja sąsiadów.
  • Odpowiedz
@Czoso: Mieszkałem kilka lat w Londynie. I to nie na jakimś zadupiu, a w dzielnicy finansowej - The City. Kilkukrotnie odwiedziłem Paryż.

Warszawa na głowę bije te stolice. Jest ładniejsza, łatwiej w niej funkcjonować, bezpieczniejsza, jakość życia jest wyższa i ogólnie jest bardziej cywilizowana.

Praga to rzeczywiście ostra konkurencja. Rozważałem kiedyś zamieszkanie tam.

Nie jestem Warszawiakiem. Po prostu długa emigracja wyleczyła mnie z wszelkich kompleksów.
  • Odpowiedz
@OddajButa123

@Yuri_Yslin właśnie chodzi o to że kraj biedniejszy powinien mieć przynajmniej w teorii dużo tańsze nieruchy, ze względu na niższe koszty pracy i mniejszą atrakcyjność danego kraju. A my mamy ceny nieruchów prawie takie same jak w DE gdzie zarabia sie 3 razy tyle xD


Dlaczego? Skoro maszyny do budowy w obu krajach kosztuja tyle samo. Koszt pracy na miejscu budowy to 20-40% i pewnie udział Polaków w DE
  • Odpowiedz
@Kam_sekwaw: ale to że tam jest siedzibą kilka koncernów to specyfika Niemiec. Tam nie ma jednego biznesowego centrum. Każdy land ma jakieś Mittelstander business.
Warszawę to można porównać z jakością życia do Monachium i Hamburga. Więc porównaj też ceny w tych miastach.
Stuttgart to jedno z najbrzydszych starówek wśród stolic landowych.
Porównanie Poznań do Stuttgartu jest adekwatne.
Możesz Stuttgart do Linzu porównac.
  • Odpowiedz