Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Planuje z różową za 2-3 lata opuścić nasz piękny grajdołek.. pomijając kwestie językowe to gdzie jest fajniejsze życie/rynek pracy/itd.
NIEMCY vs FRANCJA?

- ja programista (angielski + niemiecki ze studiów jakieś B1/B2)
- różowa księgowa (angielski + francuski) w korpo
(nie planujemy dzieci)

Pomijam znajomość języka -> gdzie jest lepiej pod kątem rynku pracy, życia, itd?

#niemcy #francja #praca #pracait #it #programowanie #programista15k #emigracja #niemiecki #francuski #berlin #paryz #ksiegowosc



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 12
@mirko_anonim:
Jeżeli chodzi o rynek pracy, to Francja jest bardzo scentralizowana i jeżeli w grę nie wchodzi pełna praca zdalna, to najpewniej wyladowałbyś w Paryżu. Niemcy są na przeciwnym biegunie i być może jest to najbardziej zdecentralizowany kraj na świecie - możesz pracować w Berlinie, Monachiun, Zagłębiu Ruhry, Frankfurcie, etc.
Jeżeli chodzi o podejście do pracownika, to jest bardzo porównywalne w obu krajach, pewnie trochę na korzyść Francji. Z tym, że
@antipopulismus: ale obiektywnie patrząc to jeden z łatwiejszych języków wg różnych źródeł. Wymowa do wyćwiczenia, pisownia nie jest wcale ciężka. Lepiej to niż powalona gramatyka. Ja też francuskiego nauczyłem się dużo szybciej niż niemieckiego.
@mirko_anonim:

Francuzi mają takie powiedzenie "Niemcy są do pracowania, Francja do korzystania z życia" i jest trochę w tym prawdy

W Niemczech łatwiej znajdziesz pracę, rynek pracy jest tam trochę lepszy

Z drugiej strony Francja jest piękna, wyboraź sobie, ogarniecie sobie pracę w okolicach Lionu, wynajmiecie domek niedaleko do Lazurowego Wybrzeża i macie życie jak w bajce

Na czym Ci bardziej zależy?
@PiotrFr: Anglicy mówią słabo po czymkolwiek, bo ich język zawsze jest 1 - czy szukasz info, czy jedziesz za granicę, czy w pracy. czy w rozrywce. Francuzowi (u siebie) ang przyda się czasem, Polakowi w miare często, a Słoweńcowi cały czas.

Angielski i francuski z opozycji z polskim mają mase podobieństw. Articles, czasy, słownictwo, używnie I/me Je/moi, słowotwórstwo. To tak mniej więcej skróty myślowe, nie znam się na teorii i mogę