Wpis z mikrobloga

Wiecie co to jest? To skład zużytego paliwa jądrowego powstałego przez ponad 20 lat pracy dwóch reaktorów RBMK-1500 w Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej. A właściwie jest to 2/3 całości, ale i tak wszystko to zajmuje powierzchnię niedużego marketu.

Każdy z tych pojemników waży aż 90 ton pusty i 118 ton załadowany do pełna (mieszczą do 91 prętów paliwowych pociętych na fragmenty). Mają po 4,5 metra wysokości i składają się głównie z betonu zawierającego ołowiowe kulki o średnicy około 5 mm. Mimo to, poziom promieniowania pomiędzy nimi i tak jest podwyższony.

Brzmi to groźnie, ale takie nie jest, bo zasięg promieniowania jest na tyle niski, że nic nie wydostaje się poza halę. Ba, nawet w miejscu, w którym staliśmy poziom promieniowania wynosił tyle, co w domu każdego z nas. Widać to zresztą na jednej z załączonych fotografii, gdzie licznik Geigera wskazuje wartość 110 nanoSiwertów na godzinę (czyli 0,11 mikroSiwerta na godzinę). Dla porównania, podczas lotu samolotem na wysokości przelotowej jesteśmy narażeni na 35-krotnie wyższe promieniowanie wynoszące do 4 mikroSiwertów na godzinę.

Pewnie nie raz słyszeliście też bardzo popularną internetową legendę mówiącą o tym, że "zużytego paliwa jądrowego powstaje tak dużo, że nie wiadomo, gdzie je składować". Cóż... jak sami widzicie, akurat powierzchnia nie stanowi tu żadnego problemu. Docelowo pręty mają być przetrzymywane w tych pojemnikach przez 50 lat. W kolejnym etapie zostaną złożone do ostatecznego składowiska, które ma powstać pod ziemią, między skałami, na terenie stabilnym geologicznie. I tam zostaną już na zawsze.

Do tego miejsca udało nam się wejść kilka tygodni temu, gdy zostaliśmy zaproszeni na opracowanie nowej trasy turystycznej, której realizacja rozpocznie się gdy hala reaktora zostanie trwale zamknięta dla odwiedzających. Czy będziemy wtedy wchodzili też do magazynu wypalonego paliwa jądrowego? Zobaczymy.

My byliśmy i wyszliśmy cali rozpromienieni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#napromieniowani #ciekawostki #energetyka #atom #elektrowniaatomowa #gruparatowaniapoziomu
Sweet-Jesus - Wiecie co to jest? To skład zużytego paliwa jądrowego powstałego przez ...

źródło: 425267049_782981770528985_4526604766483632285_n

Pobierz
  • 163
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 4
@Leszcz_pancerny_w_rzucik_malowany: @Clefairy
Mało opłacalny i cholernie drogi sposób bo należałoby wziąć parę rzeczy pod uwagę. Po pierwsze jako nośnik ładunku by posłużył Falcon Heavy gdzie 1 kg ładunku to koszt co najmniej 1500$. Następnie im dalej wysyłamy rakietę tym mniej tego ładunku można zabrać. Przykładowo na orbitę Marsa to ok 17 ton a ładunek wysłany do Plutona to już tylko 3.5 tony. Sam start rakiety a w tym konkretnym
Sweet-Jesus - @Leszczpancernywrzucikmalowany: @Clefairy 
Mało opłacalny i cholernie d...

źródło: 21073002

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 5
@tangens_kutangens: Paliwo w swojej zasadniczej masie (94%) składa się z tych samych materiałów co przed wypaleniem, czyli głównie z uranu. Pozostałe 4-5% procent masy to produkty rozszczepienia powstałe w wyniku reakcji rozszczepienia izotopów U-235 i Pu-239 oraz pluton wytworzony z U-238 (1%). Produkty rozszczepienia mają czas połowicznego zaniku (rozpadu) krótszy niż 90 lat. W wypalonym paliwie znajdują się również aktynowce - głównie transuranowce.
Sweet-Jesus - @tangens_kutangens: Paliwo w swojej zasadniczej masie (94%) składa się ...

źródło: wypalone paliwo

Pobierz
  • Odpowiedz
@Sweet-Jesus: chciałbym zobaczyć porównanie z hałda popiołu powstała po 20 latach pracy kopalni węglowej. Ile milionów ton odpadów powstaje, ile unosi się w powietrzu, ile osób narażonych jest ma choroby.


@realizta: @zackson Znalazłem tekst z 2019, że wtedy w całej Polsce było ok. 20 mln ton tzw. UPS (uboczne produkty spalania).
Ale nie o liczbę mi chodziło tylko o informację, że większa cześć z tego jest przetwarzana
  • Odpowiedz
  • 4
@rzaden_problem: Tak, można by tutaj wykorzystać tego typu reaktory ale w większości przypadków takie paliwo przerabiane jest na MOX, które trafia to reaktorów EPR. Obecnie to 40 reaktorów w EU i 10 w Japonii. Jak wspomniałem w jednym z komentarzy to nowo budowana polska EJ z reaktorami AP1000 może pracować zarówno na standardowym paliwie jądrowym jak też i MOX.
  • Odpowiedz