Wpis z mikrobloga

@Oo-oO: Na pewno nie pytania z Internetu typu jak się definiuje datę w pandas. Regularów i Seniorów łatwiej, bo można wplątywać nowe pytania w rozmowę o dotychczasowych projektach. Juniorów nie mam pojęcia. Chyba hackerranki tylko dla absolwentów\studentów studiów kierunkowych lub osób z ciekawym gitem (kto będzie tego gita sprawdzał, tego już nie wiem( ͡° ʖ̯ ͡°))
  • 0
@odysjestem: live-coding jest spoko, problem w tym że możesz mieć projekt korzystający z dość niszowych frameworków, bibliotek - wtedy może takiej osobie być dość trudno się biegle poruszać w takim ekosystemie bez wcześniejszej wiedzy na jego temat.

Póki co przygotowałem małe zadanko tego typu w cpp, dla juniorów lub kandydatów słabo znających Rusta. O ile fajnie pokazuje jak ktoś myśli i znajduje błędy, to wiadomo, kod w cpp średnio się przekłada
@Oo-oO Mi się podobał jeden z elementów rekrutacji w którym brałem ostatnio udział. Symulowany outage w systemie. Facet mi mówił jakie są objawy niedziałającego systemu a ja mam być kreatywny i dopytywać o metryki, co bym robił i co bym sprawdzał. Nie musiałem znać narzędzi ani nic. Wszystko symulowane słownie i na wirtualnym whiteboardzie. Bardzo fajnie można zbadać czy programista jest klepaczem kodu czy umie coś więcej niż git commit.
  • 0
@card_man: w zasadzie rozumiem, ale trudno weryfikować w obecnych czasach zupełnie na słowo. Wiele da się wyciągnąć z rozmowy, pytasz o projekt i prosisz o wyjaśnienie tego, o ile wiesz sam o co tam chodzi to da radę się zorientować.

@Grizwold kurde bardzo fajny pomysł! Ale myślę że do tego jednak trzeba mieć wstępne pojęcie jak konkretny system działa, z jakich elementów jest złożony. Tzn jasne, w przypadku typowych IoTów linuxowych
@romyy to jest śmieszne bo jest przewrotnie prawdziwe. Ostatnio w rekrutacji na mid data scientista zapytałem „jak działa sieć neuronowa”. Kandydat odpowiedział że no definiuje sie ja w kerasie. Ja mówię no ok, to przejdźmy przez tutorial kerasa i powiedz po kolei co się dzieje. Nie ma pojęcia. Spadek po gradiencie? Nie wie. Funkcje straty? Też nie. Zapytałem o parę rzeczy z pandasow na koniec i zakończyłem rozmowę.
  • 1
@kacpervfr: po co na PW, od groma pytań w necie jest. Od oklepanych porównywań stosu i sterty, czy "volatile"/"static"/wskaźniki w C, wyjaśniania jak konkretnie działa proces budowania od podszewki, czym jest deadlock, mechanizmy synchronizacji wątków, w miarę prostych pytań z gita, po jakieś poprawianie kodu który dostajesz na takiej rozmowie (typu "znajdź błędy i powiedz co tu jest nie tak"), jakieś głupotki w rodzaju odwróć stringa czy inne palindromy - w
@Oo-oO oczywiście że na początku we wstępie rozmowy robisz wprowadzenie do architektury systemu. Ja głównie robię w rozproszonych systemach serwerowych i w moim przypadku to była przepytka z klasycznego system design którego opis znajdziesz szukając repozytoriów "Awesome System Design" na githubie chociażby (do ogólnej nauki na prawdę polecam szukać wiedzy na Githubie, bardzo fajne zbiory wiedzy się kryją pod Awesome X, gdzie X to to co cię interesuje)
Taką rozmowę można na
Nie ma pojęcia. Spadek po gradiencie? Nie wie. Funkcje straty? Też nie.


@JamesJoyce: Naściemniał w CV, czy co? To nawet ja potrafię to jako tako wytłumaczyć, a klepię CRUDy.