Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Po zalogowaniu się na konto w #bos #bossa z #ike #ikze (mam zgody na inwestycje zagraniczne) dostałem możliwość złożenia "oświadczenia podatkowego - zagranica", które ma pomóc zastosować stawkę potrącenia 15% u źródła. Wcześniej pojawia się informacja, że "złożenie oświadczenia pomoże nam zastosować 15% stawkę podatku dla akcji amerykańskich potrąconego u źródła."

Jak to działa? Czy poniższe zdania są prawdziwe? Odpowiedzi mogą się przydać wielu osobom, więc dopytam szczegółowo.

1. Mogę podpisać takie oświadczenie, jeśli prowadzę #jdg #dzialanoscgospodarcza, gdzie kontrahentem #b2b jest organizacja z #usa, a ja mieszkam w Polsce i tylko tu płacę podatki.

2. Kupując globalne akumulacyjne ETFy z USA typu iShares MSCI ACWI UCITS ETF (albo amerykańskie akcje), a potem spieniężając je po kilkunastu latach, kiedy wypracują zysk, normalnie płaciłbym podatek Belki (19%) od zysku ponad początkową inwestycję. Obracając takimi ETFami/akcjami przez IKE/IKZE nie zapłacę żadnego podatku, chyba, że wypłacę pieniądze przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

3. Kupując dywidendowe ETFy/akcje z USA normalnie płacę 30% od regularnie otrzymywanych dywidend, niezależnie czy inwestuję przez typowe konto brokerskie, czy IKE/IKZE. Po podpisaniu takiego oświadczenia płacę tylko 15% zarówno inwestując przez typowe konta brokerskie, jak i IKE/IKZE. Od dywidend przekraczających sumaryczną wartością kwotę, za którą zakupiłem ETFy i akcje, płacę jeszcze dodatkowo podatek Belki 19% przez standardowe konta brokerskie, ale nie płacę już nic, gdybym pobrał zgromadzone z dywidend z IKE/IKZE po osiągnięciu wieku emerytalnego.

4. Na IKE/IKZE mogę przelać tylko środki w złotówkach, a chcąc kupić amerykańskie akcje/ETFy, muszę je zamienić w ramach tych kont na dolary, co jest aktualnie opłacalne ze względu na kurs USD/PLN.

#pytanie #ike #ikze #akcje #gielda #fundusze #inwestycje #inwestowanie



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Po zalogowaniu się na konto w #bos #bossa z #...

źródło: 4c5two

Pobierz
  • 2
1. tak, nikogo to nie interesuje kto jest Twoim kontrahentem (w bossa).
2. tak (etfy nie są z USA tylko inwestują m.in w spółki które są z USA) (acwi to cały świat).
3. jak dostaniesz dywidende z USA na IKE/IKZE to od razu będziesz miał potrącone 15%, ale nie musisz dopłacac 4%. Jak dostaniesz taką dywidende na zwykłym koncie to dopłacasz 4%.
4. na ike/ikze przelewasz tylko PLN. Możesz je sobie przewalutować,
@mirko_anonim pkt 2. Z IKZE po osiągnięciu wieku uprawniającego do wypłaty trzeba zapłacić 10% podatku. Dodatkowo jeżeli wypłacisz z IKZE przed uzyskaniem wieku emerytalnego będziesz musiał ten dochód uwzględnić w podatku PIT