Wpis z mikrobloga

Prowadzę czasem rekrutacje jako ekspert techniczny i nieraz dostaję CV seniora 8-10+ lat w branży, który cały ten czas przesiedział w webówkach, a w sekcji wykształcenie ma jakiś bootcamp + magistra z ekonomii, teologii, teatrologii, dziennikarstwa (prawdziwe przypadki sic!), zamiast informatyki lub kierunków pokrewnych, jak EiT, AiR, mechatronika. Lubię dla beki zadać wtedy takiemu ekspertowi pytanie sprawdzające, czy delikwent wie w ogóle, jak działa komputer. Pytam więc o ilość bitów w bajcie, różnice między architekturą 32- i 64-bitową, funkcją liniową i kwadratową, złożoność O(n) - co oznacza taki zapis, IPv4 vs IPv6, czy AB HEX JEST większe od CD HEX itp.
Potem z satysfakcją patrzę, jak fachowiec 10 lat w IT, senior CRUD developer twardo żądający 30k poci się nad pytaniami na poziomie drugiej klasy mat-inf i słucham mętnych wyjaśnień, że jemu to w pracy nigdy nie było potrzebne. Najtrudniejsze jest utrzymanie kamiennej powagi, bo jestem profesjonalistą, a jednak kisnę w środku na samą myśl w jakich to dotąd projektach pracował pan señor i z jakimi problemami się przez te 10 lat spotykał, że jemu to niepotrzebne.
Tak rodzą się te legendy o kosmicznie trudnych rekrutacjach w IT i rekruterach-gatekeeperach zadających pytania z kosmosu.

#programowanie #programista15k #pracait
  • 187
@Romska_Palo_Ul_Laputa zawsze jak dostaję pytanie o różnicę w architekturze 32 czy 64 bity, to się pytam czy ta wiedza jest potrzebna do pracy tutaj. I wtedy rekruterowi robi się głupio, bo dobrze wie, że 99% pracy w jego firmie to klepanie crudów i stylowanie ui. A ja wiem, że mam do czynienia z zakompleksionym pajacem, a nie specjalistą, który powinien weryfikować kandydatów.
oczyma zmrużonymi niczym Clint Eastwood w "Za garść dolarów" pytam: "jak najlepiej ominąć headcraba czającego się w rurze na mapie z urwiskiem?" Cisza. Oczy spuszczone. Wie, że się nie dostał.


@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: wow, piękne, nie znałem tej pasty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

otem z satysfakcją patrzę, jak fachowiec 10 lat w IT, senior CRUD developer twardo żądający 30k poci się nad pytaniami na poziomie drugiej klasy mat-inf i
W robocie zazwyczaj jest tak, że coś ma być zrobione i działać, jak po czasie zacznie działać zbyt wolno, to się zrobi optymalizację algorytmu. Nie ma czasu na dopieszczanie algorytmu przy pierwszej implementacji kodu.


@mariecziek: z kimś, kto ma takie podejście i w takich projektach pracował, nie chciałbym nawiązywać współpracy.

szczerze, ile trwa u Ciebie rekrutacja


@NieBendePrasowac: 1-2h. Nie zawsze zadaję takie pytania. Jak mam bootcampowca po polonistyce i jego
@Romska_Palo_Ul_Laputa: kurła rekrutowałem ludzi do siebie na sieciowca. Student infy, inżynier po technikum nie umie wymienić rożnicy skrętką a i b, kolorów wymienić, długości, prędkości na danych kategoriach :( płakać się chce jak ludzie nie potrafią wtłumaczyć dhcp/dns. Ja przy takich rowmowach przestaje kisnąć tylko poprostu placzę jak ci ludzie skończyli studia