Wpis z mikrobloga

Prowadzę czasem rekrutacje jako ekspert techniczny i nieraz dostaję CV seniora 8-10+ lat w branży, który cały ten czas przesiedział w webówkach, a w sekcji wykształcenie ma jakiś bootcamp + magistra z ekonomii, teologii, teatrologii, dziennikarstwa (prawdziwe przypadki sic!), zamiast informatyki lub kierunków pokrewnych, jak EiT, AiR, mechatronika. Lubię dla beki zadać wtedy takiemu ekspertowi pytanie sprawdzające, czy delikwent wie w ogóle, jak działa komputer. Pytam więc o ilość bitów w bajcie, różnice między architekturą 32- i 64-bitową, funkcją liniową i kwadratową, złożoność O(n) - co oznacza taki zapis, IPv4 vs IPv6, czy AB HEX JEST większe od CD HEX itp.
Potem z satysfakcją patrzę, jak fachowiec 10 lat w IT, senior CRUD developer twardo żądający 30k poci się nad pytaniami na poziomie drugiej klasy mat-inf i słucham mętnych wyjaśnień, że jemu to w pracy nigdy nie było potrzebne. Najtrudniejsze jest utrzymanie kamiennej powagi, bo jestem profesjonalistą, a jednak kisnę w środku na samą myśl w jakich to dotąd projektach pracował pan señor i z jakimi problemami się przez te 10 lat spotykał, że jemu to niepotrzebne.
Tak rodzą się te legendy o kosmicznie trudnych rekrutacjach w IT i rekruterach-gatekeeperach zadających pytania z kosmosu.

#programowanie #programista15k #pracait
  • 187
  • Odpowiedz
Pytam więc o ilość bitów w bajcie, różnice między architekturą 32- i 64-bitową, funkcją liniową i kwadratową, złożoność O(n) - co oznacza taki zapis, IPv4 vs IPv6, czy AB HEX JEST większe od CD HEX itp.


@Romska_Palo_Ul_Laputa: Już chciałem pisać tak jak inni, ale patrząc na te pytania to przecież XD jeżeli ktoś powyżej juniora nie zna odpowiedzi na więcej niż jedno pytanie z tej listy.

Przecież połowa to jest
  • Odpowiedz
rożnicy skrętką a i b, kolorów wymienić, długości, prędkości na danych kategoriach


@mati1990: o bulwa, ja po infie i ccna tego już nie pamiętam;DDD

wtłumaczyć
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: i serio taka wiedzą jest u ciebie w formie potrzebna? Jestem programistą od 14 lat, specjalizuję się w bezpieczeństwie, pracuję w systemach i aplikacjach bankowych, a nawet nie wiem co to są te bity, ipv4 czy baity itd. Tzn. wiem, że buł taki baton 3-bit, ale nie było 34-bit batona. A baity to są na wykopie jak ten twój. A po ip się namierza ludzie ale to tyle, co
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa: a weź powiedz butkampowiczowi, że do zawodu inżynierskiego dobrze jest mieć inżyniera albo magistra, to cię zje. Widziałem kiedyś, jak na grupie dla testerów oprogramowania (moim zdaniem najdziwniejszej grupy w it, i jednocześnie najbardziej wypełnionej wszelkiej maści przebranżowiaczami po kursach) ktoś napisał, typ napisał, że do it przydałyby się studia kierunkowe. Prawie go tam zjedli. To było jakieś 2 3 lata temu. Minęło trochę czasu i jednak ten typ
  • Odpowiedz
@wcaleniepchamsiewmultikonto: to nie jest "red flag" bo nie ma jednego wzorca rekrutacji, po prostu różne organizacje potrzebują różnych ludzi. Być może są organizacje, które nie potrzebują seniorów z wiedzą techniczną, ja bym w takiej nie chciał po prostu pracować i jako "red flag" potraktowałbym pytania typu "jakiego koloru kwiatem jesteś dzisiaj".
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa taki opis mógł się w polskim intranecie pojawić tylko na portalu dla #!$%@?, jakim jest łykop, albo na internetowym bagnie, jakom jest reddit/polska.
Na 95% to bait, ale ta stronka lubi takich tumanów i bezbecje, która myśli, że jest śmieszna, agregować do kupy.
Plus BOLZGJE podejście do pracownika, który ma być na poziomie co najwyżej gówna, co się do buta przykleiło, bo oto ja, pan i władca z HR, dostałem
  • Odpowiedz