Wpis z mikrobloga

#praca #pracbaza #prawo #pytaniedoeksperta
Pracuję w sklepie i co jakiś czas przychodzą mordy nieskalane pracą i robią zakupy kradzionymi kartami. Oczywiście to tylko moje domysły widząc jak ktoś kupuje 5 paczek papierosów za lekko poniżej 100zł i jak transakcja przejdzie to znów tyle samo kupuje. Albo jak transakcja nie przejdzie to coś tam pod nosem sobie powie "o, skończyło się"
No i pytanie czy ja mogę coś z tym zrobić? Mogę tylko na zasadzie domysłu, albo zweryfikować czy dane tej osoby zgadzają się z danymi na karcie odmówić sprzedaży? Nie chcę brać udziału w czymś takim ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 67
@Pietruchoowy: masz monitoring w sklepie, więc kiedy zjawi się policjant prowadzący śledztwo w sprawie kradzieży karty, to mu zgrasz filmik

uzmysłowiłem sobie że do tego jest potrzebny policjant który naprawdę zajmuje się sprawą, i jeszcze ma na czym odtworzyć płytkę albo filmik na usb
@Utero: nie można płacić cudzą, zawsze to jest uznawane jako kradzież, nawet jak komuś każesz zrobić zakupy swoją kartą. Inna sprawa, że za często tego nie sprawdzają.
@ch1nczyk: To nie można płacić czyjąś kartą? Nawet nie kradzioną?


@Utero: Zależy, po pierwsze karta nie jest Twoja, jest własnością banku i umowę o dostęp do takiej karty zawiera klient z bankiem, a w umowach zwykle jest zapis o tym, że nie można użyczać karty innym osobom.

Tak samo zgodnie z art. 59b Ustawy o usługach płatniczych sprzedawca może zażądać od osoby płacącej kartą potwierdzenia tożsamości aby sprawdzić czy osoba
@Ziutek_Grabaz: Oczywiście, ze słusznie, nie powinno się płacić czyjąś kartą.

Bawi mnie jedynie, że kasjerka zaczęła mnie wyzywać od złodzieji gdzie chciałem zapłacić kartą matki za ziemniaki. Rozumiem, że gdybym kupował alkohol, elektronikę czy fajki na cudzą kartę to faktycznie mogłoby być podejrzane ale ja stałem w kasie jedynie z torbą #!$%@? kartofli.
@Pietruchoowy kiedyś zgubiłem kartę, jeszcze jak były limity 50 zł zbliżeniowo, całe szczęście, że na tym koncie było jakieś 200 zł i po fakcie widziałem tylko zestawienie płatności w jednym sklepie ( ͡° ʖ̯ ͡°) szanuję za postawę, na pohybel z patusami i złodziejami
@Pietruchoowy: na pocieszenie - takich delikwentow akurat lapie policja dosc szybko, mialem taka sytuacje i sie udalo, niestety nie znam wyniku rozprawy jeszcze.

PS: z mojej perspektywy lepiej nie blokować tylko poczekać aż ktoś jej użyje - wtedy jest wyraźny ślad gdzie została użyta. Może to pomóc odzyskać inne rzeczy.