Wpis z mikrobloga

@professionalgambler: dobra, to teraz wyliczenia:
1. Nie każdy ma możliwość w granicy działki gaz, czasem trzeba go ciągnąć przez kilkadziesiąt/kilkaset metrów drogi wewnętrznej. Czasem ktoś ma nietypową działkę i musi ciągnąć rurę np. 30-40 metrów. To jest już kilka tysięcy, a czasem kilkanaście tysięcy złotych.
2. Do ogrzewania gazowego trzeba wybudować komin spalinowy, trzeba go też obrobić na dachu (postawienie takiego komina systemowego z robocizną to nawet 7k ;)).
3. Dobry kocioł kondensacyjny to kilkanaście tysięcy złotych ;)

Czasem w ogólnym rozrachunku wychodzi, że różnica między montażem pompy a kotła gazowego jest żadna
  • Odpowiedz
  • 39
@professionalgambler szkoda że nie masz pojęcia o temacie ogrzewania a się na ten temat wypowiadasz, próbujesz przedstawić przykład uszkodzonej/wadliwe wykonanej instalacji jako normalne działanie przeciętnej pompy ciepła. Nie ma takiej możliwości aby poprawnie zainstalowana i działająca pompa ciepła pobrała taka ilość energii na ogrzanie CWU, to wystarczyło by na 5 lat ogrzewania wody.
  • Odpowiedz
Są na prąd. Musisz być zależny od elektrowni/rządu.


@TarnowskiMentor: Ten kto to napisał to musi być jakiś ćwierćinteligent. Gaz i węgiel kupuje się od państwa, paliwo do aut również, ale to prąd jest problemem pomimo tego, że możesz go sobie chociaż częściowo wyprodukować z fotowoltaiki XD
  • Odpowiedz
@professionalgambler: No tu akurat srogo ktoś się dał wydymać xD (to ten screen z daikinem 6kw) Do takiego metrażu to 11stka minimum jak nowy dom, dobrze ocieplony. Pompa po prostu nie wyrabia i pewnie chodzi z full mocą.

Tak jak ktoś pisał wcześniej, jak się wzięło na początku + ma się fotowoltaikę na starej taryfie to się mega to opłaca. Przy nowych zasadach rozliczeń już tak kolorowo nie jest.
  • Odpowiedz
co jest nie tak z pompami ciepła?


@goferek: Problem jest głównie ze sprawdawcami - naciągaczami. Rok temu do brata przyszli z ofertą-symulacją.
- Ceny węgla miały rosnąć i rosnąć
- Wzrostu cen prądu nie przewidziano
- do obliczeń wzięto COP=5, podejrzanie dużo jak na pompę powietrzną i grzanie kaloryferami
- wycena 74k! Ale i tak miało się zwrócić (przy powyższych założeniach)
  • Odpowiedz
  • 1
@professionalgambler nic się nie uszkodziło, takie zużycie jest możliwe w zbyt dużej pompie dobranej do słabo ocieplonego budynku. Jak ktoś miał łep na karku i zamontował pompę i pv za w czasu to te 9 tys. kwh kosztuje go teraz 0zł.
  • Odpowiedz
  • 7
@MatexN problemem nie jest moc pompy tylko spartolona instalacja albo sama pompa, nie ma opcji żeby poprawnie działająca pompa pobrała prawie 3000 kwh na ogrzanie CWU. Teorię o tym że pompa 11 kW pobierze mniej energii niż pompa 6kW odłóż na razie na półkę z bajkami a do ręki weź podręcznik od termodynamiki i poczytaj więcej o dobieraniu mocy pomp ciepła względem zapotrzebowania budynku.
  • Odpowiedz
@TarnowskiMentor

Do ogrzewania gazowego trzeba wybudować komin spalinowy, trzeba go też obrobić na dachu (postawienie takiego komina systemowego z robocizną to nawet 7k


Do pieca gazowego komin jest zbędny. Wystarczy dziurę przez ścianę domu zrobić. A jak masz stary komin do palenia węglem to tylko się rurę wkłada do środka żeby był dwudrożny, mały koszt.
pss8888 - @TarnowskiMentor 
 Do ogrzewania gazowego trzeba wybudować komin spalinowy,...

źródło: przewod_powietrzno-spalinowy_Fot_1-730x395

Pobierz
  • Odpowiedz