Wpis z mikrobloga

@Bad_Wolf: widzisz, jesteś dzbanem i tyle
ja byłem u niego i widziałem sam liczniki - ty wiesz lepiej
byłem u drugiego znajomego w podobnej chałupie z kotłem na pellet - ty wiesz lepiej

te swoje teoretyczne wyliczenia możesz wsadzić w du pe, wszystko wychodzi w praniu
@professionalgambler: przy pompie najwazniejsza rzecz to poprawny config, u mnie w nowym domu 100m2 srednie zuzycie na dobę to bylo jakies 8-9kW (razem z c.w.u). w domu 21-22 stopnie, 100% podłogówka.

Cała "kotłownia" (pompa, zbiorniki, drobniejsze klamoty i roboty) kosztowały 40k, dostałem 14k dotacji. Dobry deal.

Jednak jest pewna skaza na tym idealnym obrazku, przy pierwszych przymrozkach niemiecka premium-pompa sie #!$%@?ła, czekam na łaskę serwisu, chate dogrzewam z piecyka na butle,
widzisz, jesteś dzbanem i tyle

ja byłem u niego i widziałem sam liczniki - ty wiesz lepiej

byłem u drugiego znajomego w podobnej chałupie z kotłem na pellet - ty wiesz lepiej


@AdamMechanik: a tak, fizyka jest względna
to teraz przyjmij trzecią chałupę 275m2 która z pompą bierze prądu za 1000zł na rok
i co teraz szurze? pompa ciepła to złoooooo.

te swoje teoretyczne wyliczenia możesz wsadzić w du pe, wszystko
@professionalgambler: co ty #!$%@? wiesz o pompach ciepla synek :D
Mam pompę rewersyjną - klimatyzacje kanałową, dzieki czemu nie zdycham w upały i jak jest zimno nie musze palic w piecu, rąbać drewna czy przerzucać węgla. Nie mam tez problemu z wystąpieniem pożaru przez zapchany komin.
Rekuperacje, dzieki czemu mam DZIAŁAJĄCĄ wentylacje i moje dzieci mniej chorują
Panele PV - dzięki czemu Enea wali mnie w #!$%@? na prądzie - sprawa
@huey: foliarzem raczej nie jest, ale na pewno ma procent z poleconych produktów. Często naciąga tezy pod swoje argumenty, ale jednak każdy ma rozum.
Jeżeli klimatyzator kosztuje 2-5 k, taki monoblok co wystaje na zewnątrz, to tyle samo będzie kosztowała pompa ciepła, bo to jest dokładnie to samo, tylko klima chłodzi, a pompa grzeje.
Większość pomp ciepła produkowane są w Chinach, tylko mają nalepkę i gwarancję producenta z Europy.
Czy jest
@professionalgambler: Opłaca się również w małych dobrze ocieplonych domkach bez fotowoltaiki :) Mam domek 60m2 nad jeziorkiem i zamontowałam tam podłogówkę z pompą ciepła. Ciepło i rachunki bardzo niskie. Nie potrafię sobie wyobrazić lepszej alternatywy w tym przypadku niż pompa (a gaz mam w drodze).
@professionalgambler:
Z pompą ciepła czyli klimatyzatorem jest taki problem że pracuje w trybie grzania do np. -5*C może -8*C na zewnątrz.
Aby zapewnić pracę przy jeszcze niższych temperaturach, montowane są po prostu elektryczne grzałki powietrza, a wtedy zużycie prądu staje się kosmiczne, bo już lepiej byłoby chyba w domu grzać prądem.
Bywają przypadki, że elektronika się zawiesi i grzałka pracuje non stop ogrzewając resztę świata, o czym dowiadujesz się jak przyjdzie
@professionalgambler pompa ciepła tylko i wyłącznie w przypadku, gdy nie ma możliwości ogrzewania domu gazem. Wiadomo, że teraz jest jakiś szał na te pompy i firmy rżną klientów, ale gdybym nie mógł mieć gazu i musiałbym martwić się się węglem czy innym peletem, to brałbym pompę za jej bezobsługowość.
Z pompą ciepła czyli klimatyzatorem jest taki problem że pracuje w trybie grzania do np. -5*C może -8*C na zewnątrz.

Aby zapewnić pracę przy jeszcze niższych temperaturach, montowane są po prostu elektryczne grzałki powietrza


@buzzardpl: tak, w pompach powietrznych są grzałki. Ale nie służą do podgrzewania powietrza, bo to byłby idiotyzm. Mają za zadanie odlodzenie jednostki zewnętrznej, by sprawniej działała.

I tak, przy niższych temperaturach COP spada, ale nadal jest dużo
@Bad_Wolf myślę, że nie ma sensu dyskusja. Poparcie swoich tez znajomymi, czy postami z neta, gdzieś ktoś się dał naciągnąć Januszowi, nie ma nic wspólnego z użytkowaniem i kosztami pompy ciepła