Wpis z mikrobloga

@Bad_Wolf: wychodzi tyle samo prawie co na gazie z pompą ciepła w takiej chacie bo ludzie mają obok jedno i drugie różnice to procenty.. chodziło o moc w kw (ale mniejsze o to)

ROZICA jest gdzie indziej korzystne masz taryfy na gaz np niektórzy mają gaz w budynkach usługowych sezonowych i podają TYLKO raz w roku stan licznika wiec praktycznie sam wybierasz sobie ceny..

spróbuj to z pompą ciepła.. nie da
@professionalgambler: polecam jak kolega, który ma panele, pompe, dwufunkcyjnego vailanta i kominek na czarną godzinę. W lato lux, bo wszystko chodzi na foto i pompie, W zimie różnie, pompa trochę zżera, więc trzeba patrzeć na cennik, w ostatnią zimę opłacało się bardziej grzać gazem i okazjonalnie kominkiem. Jak kogoś stać to polecam dobrą dywersyfikację w domu.
@goferek problem z nimi takiż że najwięcej biorą prądu jak solary nie lądują, ludzie dali się nabrać na niższe rachunki a przy obecnych zasadach rozliczania produkcji własnej energii, rachunki mogą być kosmiczne
@BeHappy: Ilość pobranej energii za listopad 2023 od 1 do 24 (pomyliłam się z metrażem - domek ma 55m2). Grzane jest cały czas, temperatura w domku 21 stopni. Jest też koza, palimy w niej raz albo dwa razy w tygodniu wieczorkiem dla klimatu. Wszędzie podłogówka. Zapotrzebowanie budynku na ciepło niecałe 3 kwh przy minus 20 stopniach - jest tam taka pompa od Panasonic. Domek stoi nad jeziorem w bardzo mało zurbanizowanej
Pobierz inga - @BeHappy: Ilość pobranej energii za listopad 2023 od 1 do 24 (pomyliłam się z ...
źródło: received_650915370569740
@inga: Ten żółty kolor to podłogówka, pomarańczowy cwu. W okresie letnim zuzycie to jakieś 15 kwh na miesiąc tak więc śmieszne kwoty. A domek w lecie użytkowany jest intensywnie.
@professionalgambler: co jest nie tak z pompami ciepła?


@goferek: generalnie PC to średni pomysł i to pod warunkiem spełnienia szeregu warunków które spełnia może z 5% budynków...

1. Sama PC jest droga i jej wydajność jest odwrotna w stosunku do potrzeb tzn. wydajna jest jak jest ciepło i umiarkowanie a przy mrozach jest słabiutka. Wydajesz 30-70k na coś o nieznanej jeszcze trwałości gdzie kocił gazowy ma trwałość większą i przewidywalną
@pss8888: po pierwsze: to teraz mi pokaż dom, w którym ludzie oszczędzają na tym i wywalają dziurę w ścianie zamiast budować komin ;) na pewno ktoś będzie przy takim koszcie budowy oszczędzał na tym, tylko po to, żeby potem mieć problem od bodajże 2030 (w którym wejdzie zakaz montażu kotłów gazowych). Zepsuje ci się na amen kocioł i co wtedy zrobisz, jak nie masz normalnego komina? Na co wymienisz źródło ogrzewania?
Do pieca gazowego komin jest zbędny. Wystarczy dziurę przez ścianę domu zrobić. A jak masz stary komin do palenia węglem to tylko się rurę wkłada do środka żeby był dwudrożny, mały koszt.


@pss8888: nie do końca, rurę spalinową przy mocy poniżej 21kW o ile dobrze pamiętam faktycznie można wystawić przez ścianę (rozwiązanie dość nieszczęśliwe bo ściana niszczeje w okolicy komina od spalin [od składu a nie temp] ale tę kwestię pomińmy)
@tomszczyk: PV 10kW realnie 20k pln (bez dotacji) PC 9kW realnie 7k pln z dotacją to masz 27k pln. dom 130m2. 3 lata ani grama gazu nie użyte. PC do CO do CWU mamy bojler elektryczny bo założyłem jeszcze przed PC i szkoda mi było go wyrzucać.
@PozorVlak no spoko, ale co ci się zwróciło? Gdybys grzał gazem, to za piec 5k jakiś fajniejszy. rachunki też niskie, a masz 22k (mega mocno naciągane te ceny, które podajesz, ale ok) w kieszeni.
ROZICA jest gdzie indziej korzystne masz taryfy na gaz np niektórzy mają gaz w budynkach usługowych sezonowych i podają TYLKO raz w roku stan licznika wiec praktycznie sam wybierasz sobie ceny..


spróbuj to z pompą ciepła.. nie da się


Energia elektryczna będzie najbardziej przerąbana..


A nawet jak to się uda, pompa ciepła nie ma szans w starych instalacjach gdzie jest żeliwo, czy rury stalowe iluśletnie


ZAWSZE jest jakaś rdza, żadne filtry tego
(mega mocno naciągane te ceny, które podajesz, ale ok


@tomszczyk: po pierwsze Mega (M) – przedrostek wielokrotności jednostki miary wielkości fizycznych, o mnożniku 106 = 1 000 000

po drugie, da się tanio zrobić ale trzeba znać kogoś, kto był w stanach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
po trzecie, dobry piec gazowy kosztuje >10k za 5k to masz teraz najtańsze modele a one żrą jak #!$%@?, plus i
@PozorVlak mocno naciągane masz te ceny, oczywiście dobrane pod Twoją tezę xD dobry piec 10k, a 10kV paneli 20k xD. Bufor to niby do czego miałby służyć? Porównujemy górne źródła ciepła. Gaz 5k, twoje rozwiązanie rzekomo 27k, w rzeczywistości bliżej 50k. Bezobslugowosc na takim samym zerowym poziomie, przeglądy, za kocioł gazowy płacę 250zl, przy pompie o ile dobrze pamiętam parę lat temu było to 300, więc dzisiaj pewnie więcej.
Podsumowując, jeżeli przy
@zibizz1 to jedno. Druga sprawa jak ktoś do starej chałupy co palił 6ton węgla na sezon wkłada pompę ciepła i myśli, że będzie płacił 1/3 za ogrzewanie ( ͡º ͜ʖ͡º).
@Bad_Wolf: właśnie ty nie odróżniasz prawdziwego życia od internetu
nie jedna osoba narzeka na PC, nie na to jak działa, tylko na rachunki bo po wydatku 50 czy 70k sądzili, że to będzie perpetum mobile

a to dopiero początek bo gdyby ludzie płacili za prąd ceny jakie są (nie zamrożone) to dopiero by kwiczeli
@totti28: No bo ludzie tego nie analizują dogłebnie albo nie biora pod uwage zmian jakei zajdą tylko analizuja obecna sytuację. Już od 20+ lat wiadomo że efekt cieplarniany i będzie walka z CO2. I po pierwsze to trzeba minimalizowac zużycie energii a nie patrzeć na pieniądze w danej chwili.

@zibizz1: xD ulica dowiedziała się o ogrzewaniu xD


@Piastan: Poprostu jak prąd był po 35gr a węgiel po 700zł to
@zibizz1 zawsze trzeba patrzeć na pieniądze, bo nie ma sensu iść za modą jaka aktualnie panuje. Zmieńmy piec, bo somsiad już zmienił. Najpierw tak jak piszesz trzeba zmniejszyć to zużycie choćby węgla modernizując budynek. Dopiero później zająć się wymianą źródła na wygodniejsze bo głównie o wygodę tu chodzi.

Niestety przy PC trzeba też mieć trochę oleju w głowie żeby to prawidłowo użytkować, a nie jak standardowy piec ile wrzucisz tyle spali. Trzeba