Wpis z mikrobloga

Jakim niby ekonomicznym cudem Ministerstwo Finansów zwiększyło oprocentowanie wszystkich obligów, skoro Glapa obniża stopy.

Ktoś tu się chyba spodziewa podwyżek stóp po wyborach albo nie wiem XD

Pamiętajcie, że Glapa jest silny i niezależny. To nie jest tak, że istnieje jakaś gorąca linia z rządem, na której ustala się ścieżkę dostosowania stóp procentowych.

#nieruchomosci #gielda #ekonomia #gospodarka #wkpinvestments
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mickpl: jak obligi mogą być na 6.85 skoro najlepsze lokaty z dużym (50k+) limitem teraz tyle nie mają? Zawsze wydawało mi się, że obligacje przynoszą mniejsze zyski niż lokaty bankowe
  • Odpowiedz
  • 42
@whoru: Nie wiem, jeszcze tego nie rozpracowałem XD

Ale generalnie tak, nie ma tu logiki, chyba że będą niedługo podnoszone stopy.
  • Odpowiedz
@mickpl: raczej mamy duże potrzeby pożyczkowe na przyszły rok i chcemy je spróbować zapewnić popytem krajowym, bo zagranicą to raczej przez słabość PLN będzie chciała pożyczać w twardych walutach.

A że banki zawalone obligacjami, fundusze u nas no to... Może jedynie PPK daje spory napływ, to idą w detal.

To ciekawie będzie dla banków, bo obligacje emisji październikowej zachęcają do dalszego przenoszenia depozytów w obligi.
  • Odpowiedz
@mickpl: są dwie możliwości, które się nie wykluczają:

1. Będą podwyżki stóp i potrzeba im hajsu, więc zachęcają,
2. Zrobili to pod wybory.

Jest jeszcze trzecia, że inflacja będzie spadać, a tym samym oprocentowanie w bankach, więc żeby Polacy nie byli stratni to podwyższyli. Niemniej, ta opcja leży obok polskich inwestycji na Ukrainie i przeprosin za Wołyń
  • Odpowiedz
@mickpl: jest to logiczne, chcą zatrzymać pieniądz z depozytów aby nie trafił na rynek. Przez niższe stopy spadają oprocentowania lokat i ludzie są mniej skorzy do oszczędzania co może zwiększyć inflację. Druga sprawa, pieniądz jest coraz droższy na świecie, więc taniej i stabilniej jest pokrywać deficyt lokalnym kapitałem.
  • Odpowiedz
@mickpl: jak rząd chce w konsekwencji kupić uzbrojenia za ogromne kwoty? Na sam sprzęt docelowo pewnie ze 100 mld USD to za to można wybudować jakieś 2,5 elektrowni atomowej. Skąd wziąć na to hajsy?
  • Odpowiedz
jest to logiczne, chcą zatrzymać pieniądz z depozytów aby nie trafił na rynek.


@ubranyGRUBAS: Narzekali że Janusz przedsiębiorca trzyma hajs na koncie zamiast rozwijać biznes to mu jeszcze dodrukowali w pandemii. Teraz trzeba robić szpagat i wyciągać gwoździe z parkietu.¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@mickpl: Może obniżka stóp jest tylko na chwilę żeby zombie mógł zrolować stary dług?
dr. Artur Bartoszewicz mówił ostatnio w wywiadzie że różnych dziwnych połączeń i zależności jest dziś na rynku tyle że modele ekonomiczne tego nie ogarniają. Może dlatego mamy w ekonomii zarządzanie typu Agile?
  • Odpowiedz
jak obligi mogą być na 6.85 skoro najlepsze lokaty z dużym (50k+) limitem teraz tyle nie mają? Zawsze wydawało mi się, że obligacje przynoszą mniejsze zyski niż lokaty bankowe


@whoru: https://www.obligacjeskarbowe.pl/ . Tak obecnie obligacje mają większe oprocentowanie niż lokaty w bankach. Dziwna sprawa bo oprocentowanie obligacji wzrosło ale lokaty w PKO zostały zmniejszone (z 6% do 5%).
@mickpl: jakie są prognozy inflacji? bo z tego co widzę
  • Odpowiedz
@mickpl: z drugiej strony są to pieniądze wzięte z rynku. Jak kupisz obligacje zamiast nowego telewizora czy wyjścia do restauracji to studzisz gospodarkę hamujesz inflację. Wygląda jakby role się zaczęły odwracać. Wcześniej NBP wciskał hamulec a Morawiecki gaz a teraz na odwrót.
  • Odpowiedz
@mickpl: a najważniejsze jest to, że obligacje glapowe (zależne od stopy) właśnie przestały nimi być. Niby bardziej atrakcyjne bo procent większy, ale dużo mniej atrakcyjne, bo niestabilne, c--j wie ile będzie za miesiąc jak nie ref NBP.
  • Odpowiedz
@gustowny_dzikus: ale obligacje nie są wypuszczane po to zęby hamować inflację tylko po to żeby finansować deficyt budżetowy państwa. Państwu często lepiej się zadłużyć ale posiadać pieniądze i zwiększyć jego prędkość, żeby już w tym momencie zainwestować, niż czekać aż w inny sposób się uzbiera. Skoro zadłużenie państwa jest duże, poza tym po wyborach będzie większe, to trzeba zachęcać do kupowania obligacji.
  • Odpowiedz