Wpis z mikrobloga

Taka ciekawostka, wewnętrzny głos który słyszymy w głowie posiada tylko 30-50% ludzi. Nie piszę o żadnej chorobie psychicznej, a o narratorze np. wstaję rano "burwa ale mi się nie chce". Słyszę ten głos teraz gdy robię ten wpis i pewnie ty go czytając.

50-70% ludzi to NPC
  • 219
@Panas:
może to głupie, może mądre, nie wiem, ale wydaje mi się, że łatwym sposobem działającym w obie strony i ułatwiającym zrozumienie wewnętrznego głosu może być sytuacja, żeby przypomnieć sobie rozmowę z kimś.
jak nie masz wewnętrznego głosu, to spróbuj przypomnieć sobie jakieś zdanie, które twój rozmówca do ciebie powiedział, w sensie wyobraź sobie jakbyś siedział tam i rozmawiał i gdy on do ciebie mówił, przypomnij sobie jak słuchałeś jakiegoś zdania
@Panas: ciekawostka na ten temat (swoją drogą obserwacja niezwykle ciekawego człowieka)

https://www.youtube.com/watch?v=Cj4y0EUlU-Y&t=146s

W skrócie - jak poprosimy ludzi żeby odmierzyli czas, odliczając w myślach ileś sekund - niektórzy robią to werbalizując w głowie odliczanie "jeden, dwa, trzy,..." inni - wyobrażając sobie kolejne liczby jako obrazy. I co ciekawe ma to konsekwencje - ten pierwszy sposób angażuje ośrodek mowy w mózgu, ten drugi - ośrodek wzroku i pierwszy powoduje że nie da
Jak się o tym dowiedziałem to też było dla mnie dziwne xD Ja nie słyszę żadnego głosu. Jest taka pustka, same myśli są całkowicie abstrakcyjne. Jeszcze taka ciekawostka, podobno niektórzy jak zamkną oczy to potrafią sobie coś wyobrazić, ale tak jakby to faktycznie widzieli. No. To tego też nie umiem xD To nie jest tak, że nie potrafię myśleć przestrzennie, bo z tym sobie radzę bardzo dobrze, ale nie jestem w stanie
Ja potrafię zmieniać barwę tego głosu w głowię. Teraz na przykład jak to piszę to dyktuję sobie w głowie te słowa głosem Geralta z wiedźmina.


@Vidan: tez nie mam problemu. z tym
jak to możliwe? jak przebiega proces myślowy u reszty populacji? nie jestem sobie w stanie tego nawet wyobrazić, jak tak można funkcjonować


@voov100: No ja czuję, że mi się nie chce, ale póki nie mam potrzeby o tym komuś powiedzieć, to nie wydaje mi się żeby to było sformułowane w jakimś języku. Występuje po prostu jako odczucie.
@Panas: Kurde ale chodzi mi o to czy to jest faktyczny dźwięk tego głosu? Nigdy nie miałem czegoś takiego ale ciekawi mnie czy to faktycznie chodzi o to że to słyszycie, czy po prostu że macie myśli w głowie i mówicie tak w przenośni to
@blehblehbleh: jak to „dialogu”? U mnie ten głos jest mną + jak zamknę oczy to potrafię wyobrażać sobie obiekty i przestrzeń jakbym je „widział”… to wy macie jeszcze jakiś inny głos w głowie z którym możecie rozmawiać? () nawet jak czytam i chce się bardziej skupić to czytam tym głosem w głowie xD
@NewBlueSky: Trudno mi to wytłumaczyć, ale to nie jest tak jakbym to faktycznie "widział". Jak próbuję coś sobie wyobrazić, zwizualizować, to nie "widzę" tego. Nie mam uczucia, jakbym to faktycznie miał przed oczyma, to jest bardziej abstrakcyjne. Kurcze nie wiem jak to wytłumaczyć, to jakby inny zmysł?
Uwielbiam rozkminy, w jaki sposób ludzie myślą. Np. jak Twój mózg oblicza 6+7? Mój do 6 dodaje 4, czyli razem 10, a potem dodaje pozostałe 3 z siedmiu. Znajoma dodaje 6+6 a potem dodaje 1. Inna 7+7, a potem odejmuje 1 :D


@isomalta: I to jest dobry przykład. Nie wiem czy są ludzie, którzy będą sobie w głowie werbalizować prostą matematykę, bo to znacznie wydłużyłoby obliczanie.

Czasami rozwiązania problemów programistycznych przychodzą
@taki_typa: tzn to jest mowienie w mysli/glowie a nie jakby slyszecl przez uszy xd albo jak sie nad czyms zastanawiam to sobie o tym mowie w mysli, najczesciej to po prostu jakas piosenka w glowie leci

I tak jak kolega wyzej, moge dowolnie modulowac ten glos.