Wpis z mikrobloga

@Operator_imadla: Dokładnie. Tak długo jak ten system premiuje gromadzenie mieszkań, a pracę karze progresywnymi podatkami, to mieszkania realnie tanieć nie będą.
Rozdawnictwo, sprowadzanie coraz większej liczby imigrantów + rosnąca atrakcyjność Polski dla ludzi z bogatszych państw (bo tam robi się nieznośnie drogo, a tu jest taniej) też nie zwiastuje poprawy sytuacji.
@Chris_Karczynski: Dokładnie to podsumowałem, aktualnie bezpiecznie i prawie bez podatku kapitał pracuje na rynku nieruchomości. Co ma wiele negatywnych skutków dla osoby próbującej coś kupić lub wynająć, żeby po prostu mieszkać. Sensowne uregulowanie tego rynku ułatwiłoby sytuacje zwykłego Kowalskiego i przesunęło opłacalność inwestycji na inne sektory rynku.
@kamil_nie: przecież podatki majątkowe są jeszcze bardziej źle niż dochodowe, bo nie zachęcają do tego, żeby pieniądze oszczędzać czy inwestować tylko na bieżąco wydawać na wszelkie dobra konsumpcyjne (już nie mówiąc o niesprawiedliwości z tego płynącej, bo inflacja zżera oszczędności, a do tego chcesz dowalić podatek), a na emeryturze krzyczeć od państwa dej. Najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem są podatki pośrednie.
@Operator_imadla:

mieszkania to jest towar który ma służyć społeczeństwu żeby poprawiać demografię


Ale bzdury xD. To w takim razie w Afryce czy w Azji musi rodzic się bardzo malo ludzi, skoro problemy z mieszkalnictwem skutkują mniejsza liczba urodzeń.

Nienawidzę takiego kurtyzowania logiki. Pogodzcie się z tym, że za coraz mniejsza liczba dzieci stoją głównie zmiany kulturowe zachodniego swiata, do którego należymy. Ludzie po prostu nie chcą mieć dzieci lub chcą mieć
Polaczkowie sytuacja mieszkaniowa nie poprawi się dopóki nie wprowadzą podatku katastralnego od 3mieszkania


@Operator_imadla: czy to będzie dotyczyć tylko mieszkań w dużym mieście jak warszawa czy też tych małych miastach jak Opoczno?
bo nie zachęcają do tego, żeby pieniądze oszczędzać czy inwestować tylko na bieżąco wydawać na wszelkie dobra konsumpcyjne


@niezdiagnozowany: to akurat pozytywne z punktu widzenia ekonomii, bo stymuluje konsumpcje. Dlatego powstal system pieniadza fiducjarnego i wiecznej inflacji na poziomie 2.5%.