Wpis z mikrobloga

#programista15k #programowanie #pracait
Widzę, że na mirko wyśmiewa się jak ktoś wspomni, że jest kryzys w IT. Cóż, mam doświadczenie sprzed roku i obecnie i widzę, że sytuacja z punktu widzenia przeciętnego deva się wyraźnie pogorszyła, nawet z expem 5+ lat.
Dostaję wyraźnie mniej ofert na linkedin, ale przede wszystkim, bardzo dużo mam odrzuceń albo brak odpowiedzi na etapie screeningu CV m. in. za brak komercyjnego doświadczenia z cloudem, Kafką itp. gdzie rok temu nie stanowiło to problemu. Czas reakcji HR na przesłanie CV wydłużył się jakieś 3 razy, a stawki we wiadomościach pozostały na tym samym poziomie mimo inflacji (chociaż dostawałem też oferty 200+ zł/h).

W końcu dostałem draft umowy ze stawką niższą niż się umawialiśmy i nawet niższą miałem w poprzedniej pracy (dostałem wypowiedzenie właśnie z powodu braku projektów). Wysłałem maila z blefem, że dostałem inną, trochę lepszą ofertę i czy możemy coś wynegocjować (dosłownie kilka %). Trzy godziny później dostałem telefon, że manager powiedział, że w sumie dobrze się składa że dostałem inną ofertę, bo kilka dni wcześniej dostali info z centrali, żeby na razie nie zatrudniać.
Swoją ofertę wycofali, ja zostałem z niczym i znowu muszę zaczynać cyrk z rekrutacjami. Zrobiłem picrel

Zazdroszczę, jeśli ktoś zatrudniał się ostatnio i w ogóle nie odczuł na rynku zmiany na gorsze.
NieBendePrasowac - #programista15k #programowanie #pracait
Widzę, że na mirko wyśmiew...

źródło: 2mwc77

Pobierz
  • 18
@JohnWayneGacy: nie podejmuję się tutaj analizy, nie chce zmieniać tematu na powody kryzysu, ale skupić się na obserwacji, że kryzys po prostu jest.
Wiele osób twierdzi, że to przez narzędzia AI ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak chatGPT i inne, firmy boją się zatrudniać.
Moje zdanie jest takie, że przez zwolnienie ogólnie w gospodarce i zwolnienia grupowe dużych firm w USA u nas odbija się czkawką.
@lxst: backend w javie, tematy około Springowe, zdecydowana przewaga dużych systemów monolitycznych, bazy relacyjne. We froncie też coś dłubałem w Angularze. Ostatnio na własną rękę robiłem projekcik z wykorzystaniem Kafki hostowany w AWS. Wiem, że kiepsko i na rynku poszukuje się czegoś więcej, ale rok temu nie miałem tylu odrzuceń, gdy szczerze mówiłem, że nie mam doświadczenia w mikroserwisach i ogólnie miałem sporo mniejszą wiedzę.

@wpiot mam dokładnie 7 lat, ale
Wiele osób twierdzi, że to przez narzędzia AI ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak chatGPT i inne, firmy boją się zatrudniać.


@NieBendePrasowac: nie że boją się, tylko zamrozili stanowiska na kilka lat z nadzieją, że będzie dało się je zautomatyzować i wyrzucić jakiś % programistów, którzy są bardzo drodzy. Firma zacznie wtedy znowu więcej zarabiać

Jeśli w ciągu kilku lat AI się nie usprawni aż tak optymistycznie -
@NieBendePrasowac: niezaleznie od jezyka brak znajomosci clouda i ci/cd sprawia ze jestes na gorszej pozycji przy rozpatrywaniu kandydatow przy wiekszosci ofert. Obecnie firmy dziela sie na takie ktore albo juz maja serwisy na cloudzie, albo migruja na clouda, albo rezygnuja z clouda ( ͡° ͜ʖ ͡°) Więc i tak musisz to znać, zrób sobie jakieś entry level certy do AWS/Azure i kandyduj.
@obieq: ja dzisiaj i wczoraj dostałem po 3 wiadomości tylko co z tego jak dwie od Hindusów, dwie niedopasowane stackiem/stawką, a kolejna po odpisaniu, że jestem zainteresowany przestaje się odzywać. Jedna pozostała oferta najczęściej kończy się na rozmowie z HRką, bo jednak okazuje się że wymaganie X jest typu "must have".

Gdybym pracy nie szukał to po samych otrzymywanych ofertach na LI bym nie zauważył kryzysu. Po tym co się dzieje
@NieBendePrasowac: Sorry ale z tego co piszesz to się zwyczajnie "zasiedziałeś" technologicznie. IT to taka działka gdzie trzeba trzymać rękę na pulsie, bo w kilka lat możesz zupełnie "wypaść z obiegu". Co z tego że ktoś ma 10 lat "expa" kiedy przez te 10 lat klepał CRUDy w starych technologiach znanych tylko w jednej firmie? To nie kwestia kryzysu, zawsze tak było, tylko pewnie kiedy ostatni raz się rekrutowałeś to jeszcze
Sorry ale z tego co piszesz to się zwyczajnie "zasiedziałeś" technologicznie. IT to taka działka gdzie trzeba trzymać rękę na pulsie, bo w kilka lat możesz zupełnie "wypaść z obiegu".


@5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: tu się mogę zgodzić, nie pomogło tutaj korpo i ludzie w nim, którzy tam pracowali po 10 lat (ja siedziałem 4). W takim otoczeniu miałem stosunkowo niewielką świadomość czego używa się powszechnie i jakie są wymagania rynku. Wiedza z domeny
nie że boją się, tylko zamrozili stanowiska na kilka lat z nadzieją, że będzie dało się je zautomatyzować i wyrzucić jakiś % programistów, którzy są bardzo drodzy. Firma zacznie wtedy znowu więcej zarabiać


@Pozytywny_gosc: xD firmy redukują etaty przez zbyt duże zatrudnienia w covidzie. Globalne firmy zwalniają = mniejsze idą ich śladem/wstrzymują się z wydawaniem kasy. Do tego ogólnie spowolnienia gospodarcze i upadające banki w usa, a nie żadne AI i