Wpis z mikrobloga

@pilovsky: Akurat z tymi stópkami to może mieć racje. To nie jest żadna mistyczna tajemnica. Szczególnie, że podręcznikowo stópki powinny być na poziomie inflacji ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chodzą przypuszczenia, że po wyborach coś mogą pod to grać, ale jak będzie to zobaczymy. Teoretycznie jeśli nie będzie inflacji skokowej to da nam spore pole do popisu.

@Big_Fomo:
@mackbig: Oho, przyszedł Pan fakultet z makroekonomii, niszczyciel dobrej zabawy. Przykro mi, ale w podręcznikach od makro też jest to opisane, mówią tak nawet Profesorzy a jest to tłumaczone faktem, że trzeba zmniejszyć obieg ilości funduszy pożyczkowych na rynku jak i prowadzenie rzetelnej polityki finansowej, którą będą respektować inwestorzy.
@Arriva: Dziwne w takim razie, że nikt się do tego nie dostosował. Same konowały w tych bankach centralnych na całym świecie. Trzeba im podesłać te legendarne podręczniki.

Oho, przyszedł Pan fakultet z makroekonomii, niszczyciel dobrej zabawy.


To chyba o tobie bo wiesz lepiej niż FED, ECB i wszystkie inne banki centralne dużych gospodarek.
@mackbig: Jakoś inflacja w strefie euro nie jest tak duża jak w PL. W PL z kolei tracimy powoli kontrolę nad nią. O mnie tobie nic do gadania. Sram na ludzi, którzy są ignorantami wobec tak trudnej dziedziny jak makroekonomia. Oczywiście MACKBIG mądrzejszy od Profesorów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dawaj powiedz mi co to ECB
@Arriva:

Jakoś inflacja w strefie euro nie jest tak duża jak w PL.


I jakoś ich stopy procentowe nie są tak duże jak w PL. Są też mniejsze niż inflacja. Podobnie w Stanach.

Oczywiście MACKBIG mądrzejszy od Profesorów.


Glapiński to też profesor. Nie ma żadnego porozumienia profesorów które by mówiło to co ty. Jeden powie tak a drugi inaczej. Jak widać specjaliści twierdzą, że nie trzeba ich podnosić powyżej inflacji bo
@mackbig: Wychodzi szydło z worka, ile się znasz na ekonomii. EBC z definicji jest to wspólny bank centralny 18 krajów tworzących unię gospodarczą i walutową.

Ja posługuje się dobrą starą szkołą ekonomii, ty cholera wie czym :)
Chętnie bym z tobą pogadał, ale nie ma o czym. Nie ma porozumienia Profesorów, bo wszystko zostało już spisane, opisane i zapisane. Szkoła makro jest tylko jedna. W niej oczywiście możesz rozróżnić pewne nurty
@mackbig: I specjalnie cię zaspamuje, bo to wymaga reprymendy. Proszę tutaj odczepić się od "wykopków", którzy podawali technicznie dobre informacje, bo to ty jesteś ignorantem ekonomicznym. To, że stopy można dać na niższym pułapie wynika z wielu innych czynników, jednakże pewne schematy muszą być zachowane.

Jakoś ciekawe, że FED potrafi podnosić stopy dając wyraźne sygnał.
Dodatkowo misiu pysiu powiedz mi, przez jaki fakt według ciebie w Polsce nastąpił taki wzrost inflacji?
@Arriva:

Chętnie bym z tobą pogadał, ale nie ma o czym. Nie ma porozumienia Profesorów, bo wszystko zostało już spisane, opisane i zapisane. Szkoła makro jest tylko jedna. W niej oczywiście możesz rozróżnić pewne nurty jak ekonomia neoklasyczna czy keynesizm itp.

Jakoś ciekawe, że FED potrafi podnosić stopy dając wyraźne sygnał.


Nadal poniżej inflacji. Cały czas nie wiem dlaczego wszystkie te banki centralne nie wiedzą, że trzeba to zrobić. Nikt się
Pobierz
źródło: Inflacja-w-Polsce-na-tle-UE-i-panstw-regionu-na-czerwono-Polska-na-niebiesko-kraje-baltyckie-V4-i-Bulgaria
@mackbig: Powiem ci wprost, że nie jest to przez wojnę na Ukrainie :) Zobacz sobie, że wzrost inflacji następował już przed nią. Jedną z zasad ekonomii jest, że jeśli drukowane jest zbyt dużo pieniędzy to inflacja rośnie.

Poza tym FED stosuje konsekwentną politykę na rynkach finansowych. W jednym momencie wprowadzili QE żeby pobudzić gospodarkę, teraz wprowadzają QT i konsekwentnie podnoszą stopy. Przecież oni robią podręcznikowe zagrywki, do tego trzymając to wszystko
@mackbig: Czyli co Pan chce mi powiedzieć, że w stanach inflacja wynosi obecnie 6,5% a stopy procentowe podnoszą właśnie w granicach 5%. I chcesz powiedz mi, że to nie jest podręcznikowe zwalczanie negatywnych czynników zewnętrznych w gospodarce? Dodatkowo nie zapowiedzieli końca podwyżek stóp. Wszystko robią tak by nie wystąpił szok na rynku, przy jednoczesnym zbieraniu informacji z rynku.

Przepraszam, że się tak uniosłem, powinienem trzymać bardziej emocje na wodzy, ale Pana
@Arriva: kolego porównaj inflację u sąsiada tzw Czech.
Nie rządzi PiS
Bank centralny zaprzestał podwyżek stóp procentowych
Inflacja też wysoka.

Definicje w książkach od ekonomii to narzędzia a nie ścisła instrukcja postępowania.
Kraje zachodu nie chcą zaorac swojej gospodarki i Polska też nie powinna chcieć.
Jak pieprzniesz stopki na 16% procent to właśnie masz milony bankrutów, zniszczone małe i średnie firmy , a do tego wypalone do gołej ziemi bo nowi
@Arriva: synek a dlaczego u naszych sasiadów stopy nie sa nawet bliskie inflacji? udajesz ekonomicznego guru a wiedze masz na poziomie Glapcia
@MSDS: Szanowny Panie, napisałem, że chodzi o teorie. Co nie zmienia faktu, że jest to pewien zapisany schemat, pewne zależności zauważone i zapisane. Ekonomia, a w szczególności makro to nie jest byle jakie "wydaje mi się". Zresztą nie zmniejszysz inflacji nie ściągając pieniędzy z rynku, nie u nas w obecnej sytuacji. Ktoś pewien czas temu zauważył właśnie podobne zależności np. " 9. Ceny rosną, gdy państwo drukuje zbyt dużo pieniędzy, 10.
@TS_X9: Nie pytam cię kto. Chciałbym żebyś mi wyjaśnił, mała próba przed jakąkolwiek rozmową.
Czy założenie, że po wystąpieniu bezrobocia na rynku pracy następuje tam nowy punkt optimum jest prawidłowe :)
Przy okazji mógłbyś mi napisać wzór na PKB w zamkniętej gospodarce?
@TS_X9: @MSDS @mackbig Chłopaki możecie mi też w sposób ekonomiczny wytłumaczyć, że korona czeska od 2008 podrożała o 50%? To jak to jest z tą inflacją? Niby taka sama, to czemu nasza waluta traci siłę nabywczą względem korony?

I przy okazji chciałbym wam życzyć zdrowych wesołych świąt! :)
@Arriva: Nie rozumiem troche o co sie spierasz.

Oczywiscie faktem jest to co napisales, ze jakies podreczniki mówią, ze stopy procentowe powinny byc na poziomie inflacji.

Jednoczesnie musisz przyjac do swiadomosci, że żadne z aktualnych rządów na swiecie nie stosuje sie do tego co mowia podreczniki o których wspominasz Ty.

Jedyne pytanie, które nadal mozesz sobie zadac to "czemu?".
Dla mnie odpowiedz jest oczywista: bo sie nie opłaca. Jakby sie opłacało
@Dentka7: Jak się nie stosują? Fed się nie stosuje? Teoria to teoria jak sami stwierdziliście jednak jest ona poparta pewnymi zbieżnościami, zasadami działania. Ja się nie spieram. To inni mają poczucie obowiązku ze zwania kogoś obcego. A ty Panie Dentka jaki masz kontakt z makroekonomią? Jesteś może chociaż po licencjacie z ekonomi albo kierunków pokrewnych?

I jak to żadne z rządów się nie stosuje na świecie? A FED to co niby
Jak się nie stosują? Fed się nie stosuje?


@Arriva: Żaden bank centralny, ani FED, ani ECB, ani NBP sie do tego nie stosuje.

A ty Panie Dentka jaki masz kontakt z makroekonomią? Jesteś może chociaż po licencjacie z ekonomi albo kierunków pokrewnych?


Nie rozumiem ataku ad personam, nie musze miec doktoratu z ekonomii zeby umiec stwierdzic, ze 4 to inna liczba 7.

A FED to co niby robi?


Utrzymuje stopy procentowe
@Dentka7: To, że w ekonomii są pewne nurty takie jak ekonomia neoklasyczna czy keynesizm to jedno, jednak to wszystko jest opracowane dla przeciętnego kierunku ekonomicznego w krajach zachodnich. Więc naprawdę wypadałoby zainteresować się tym co jest wykładane na uniwersytetach etc :)

Inflacja w stanach jest na poziomie 6,5% a stopy procentowe stanęły na 5%. Zrobili wszystko podręcznikowo, powolne podnoszenie stóp(przypominam, że cykl jeszcze się nie zakończył) i sprawdzanie jakie są tego
Inflacja w stanach jest na poziomie 6,5% a stopy procentowe stanęły na 5%. Zrobili wszystko podręcznikowo, powolne podnoszenie stóp(przypominam, że cykl jeszcze się nie zakończył) i sprawdzanie jakie są tego efekty.


@Arriva: Wiec jak sam sobie odpowiedziales, stopy nie sa na poziomie inflacji. Sa nizej.

Szczególnie, że podręcznikowo stópki powinny być na poziomie inflacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Arriva: Jak dojdziemy tutaj to Ci przyznam racje.
@Dentka7: To, że jest mniejsze nie znaczy, że nie jest wystarczające. A widzisz teoria mówi o powolnym podnoszeniu stóp i dokładnej analizowaniu sytuacji na rynkach w celu weryfikacji wpływów tych konkretnych działań. Ja mogę i teoretyzować jednak ta teoria jest oparta na badaniach i analizie osób, które uwierz na ekonomii się znały. Twoja teoria za to jest wyciągnięta z... :)
A mógłbyś mi chociaż powiedzieć jak działają stopy procentowe w przypadku
To, że jest mniejsze nie znaczy, że nie jest wystarczające.


@Arriva: Całosc tej dyskusji, która odbywa sie powyzej wynika tylko z jednego zdania które napisales tutaj: https://wykop.pl/wpis/70938303/jak-widac-praktycznie-wszyscy-polscy-potezni-anali#251182957

Szczególnie, że podręcznikowo stópki powinny być na poziomie inflacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Powtórze, tak nigdzie nie ma. Nie zrobil tak poki co zaden bank na swiecie.
A czy tak bedzie? Moze tak bedzie, a moze nie bedzie, póki co
@Dentka7: Rozmowa z tobą to czyste gadaj z dupą to cię osra. To, że podniesienie stóp przed wzbiciem na dokładny poziom inflacji przyniosło oczekiwany skutek wcześniej wynika z wielu złożonych czynników. Jednak to nie znaczy, że nie zrobili tego zgodnie z przyjętą teorią. Chodzi o efekt, a nie o bezmyślne samo podnoszenie owych stóp.
Zresztą już się tak nie mądruj. Nie umiesz nawet opisać zjawisk na rynku w przypadku podniesienie pensji
@Dentka7: Myślałeś, że bez podstawowej wiedzy makroekonomiczne będziemy mogli sobie w ogóle jakiś sposób podyskutować?

Myślisz, że napiszesz część mojego zdania wyrwaną z kontekstu i jesteś wielki bonzo, jednak tym razem to chyba tiger :D
Gdybyś posiadał umiejętność czytania do końca zauważyłbyś, że jeśli jeśli inflacja nie zacznie się zachowywać jak skaczący kangur to również da nam pewne pole do popisu.
Jednak nie będę cię okłamywał, że jeśli czynnik, który mocno
Myślałeś, że bez podstawowej wiedzy makroekonomiczne będziemy mogli sobie w ogóle jakiś sposób podyskutować?


@Arriva: Mysle, ze w tym kontekscie nie potrzeba nawet wiedzy ekonomicznej, ja oceniam rzeczywistosc, a nie teoretyzuje co powinno byc / jak powinno byc.

I powtórze, ty piszesz elaboraty nie na temat, a ja po prostu pisze ze 5 jest mniejsze niz 6.5, z czym tu sie nie zgadzac?
@Dentka7: Nie możemy opierać makroekonomii na własnym widzimisię i zapewniam, że jakaś podstawowa wiedza na pewno nie zaszkodzi. Są rzeczy, które warto wiedzieć.
Nie zgadzam się z tezą, że się nie zgadzam. Po prostu staram ci się wytłumaczyć, że to również spełnia normy definicji podręcznikowej. Dlatego tłumaczę ci, że samą sentencją tego założenia jest wywołanie pewnych mechanizmów w celu ochrony gospodarki. Nie możesz tego zrobić natychmiast chociażby ze względu na kredytobiorców(trzeba
@Arriva: Cala powyzsza wypowiedz jest oczywista. Nie napisales nic odkrywczego.

Jedyne z czym Ty dyskutujesz to z tym, ze ja napisalem, ze nigdzie na swiecie stopy procentowe nie sa rowne inflacji. To jest fakt. Nie masz z czym dyskutowac.
A mógłbyś nas uraczyć wiedzą jakie są sposoby liczenia inflacji? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Arriva: Ale to jest nie na temat. Chcialbys pokierowac rozmowe na jakis boczny tor, ale to nie ma nic wspolnego z tematem o ktorym rozmawiamy.
Czekaj czy ty właśnie chcesz powiedzieć, że sposoby liczenia inflacji nie wliczają się do tematu inflacji?


@Arriva: Nie. Sposoby liczenia inflacji nie wliczaja sie do tematu: "czy aktualne stopy procentowe sa rowne inflacji".
@Dentka7: "czy aktualne stopy procentowe sa rowne inflacji" jak najbardziej jest pochodną tematu inflacji tak samo jak sposoby jej liczenia. Nie możesz rozmawiać o inflacji jeśli jedyne na co ujmiesz się wypowiedzieć to ""czy aktualne stopy procentowe sa rowne inflacji." Co jest naprawdę ambitne Panie Dentka7
Ale jak ty chcesz rozmawiać dalej jak prawdopodobnie nie wiesz co się do ciebie mówi?


Ja nawet nie wiem co Ty mi probujesz udowodnic.
Stopy procentowe są nizsze niz inflacja i jest to faktem.

To jest fakt, tu nie ma zupelnie o czym dyskutowac. Ja nie chce o niczym rozmawiac.

To ty za kazdym razem piszesz sciane tekstu, ktora nadal nie zmienia tego ze stopy procentowe sa nizsze niz inflacja.

Mozesz to
@Dentka7: No nie zmienia to faktu, że ich stopy procentowe już doganiają poziom inflacji a ocierają już się o ich inchniejszą inflację bazową(Zresztą prawdopodobnie przy następnym odczycie będą już dokładnie na tym samym poziomie) :) Jak ty nie wiesz nawet jakie są sposoby liczenia inflacji, pewnie o koszyku to słyszałeś tylko jak do biedronki poszedłeś ( ͡° ͜ʖ ͡°) Śmieszy mnie wasza grupka, kilka osób coś tam
@Dentka7: I co? Stopy są w tym momencie równe inflacji bazowej, oczywiście w USA ( ͡° ͜ʖ ͡°) To co chcesz mi teraz powiedzieć, bo przecież mieliśmy wrócić "do rozmowy" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mackbig: @MSDS @Dentka7 Pięknie chłopaki umilkliście ( ͡° ͜ʖ ͡°) Standard wśród ludzi, którzy wypowiadają się na tematy, na które nie mają pojęcia.

@mackbig: Wyślij swoje teorie ekonomiczne na 2051 Constitution Ave. NW, Washington, DC 20418, bo chyba jeszcze o nich nie wiedzą, nie wiedzą, że się tak nie robi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
I co tam kolego, bo czekam na tę wiadomość, co chciałeś napisać "jak będą równe" ( ͡° ͜ʖ ͡°)? Śmiesznie wyszło, co ( ͡° ͜ʖ ͡°)?


@Arriva: Ale sie naprodukowales. Nic nie wyszło. Ty chyba nawet nie zrozumiales moich wpisów. Teraz wymysliles sobie FED i wiercisz xD Przeciez FED przez 2 lata udowadniał naszą teze (nie tylko moja ale i poprzednich wypowiedzi).

A