Wpis z mikrobloga

@pilovsky: Akurat z tymi stópkami to może mieć racje. To nie jest żadna mistyczna tajemnica. Szczególnie, że podręcznikowo stópki powinny być na poziomie inflacji ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chodzą przypuszczenia, że po wyborach coś mogą pod to grać, ale jak będzie to zobaczymy. Teoretycznie jeśli nie będzie inflacji skokowej to da nam spore pole do popisu.

@Big_Fomo:
@mackbig: Oho, przyszedł Pan fakultet z makroekonomii, niszczyciel dobrej zabawy. Przykro mi, ale w podręcznikach od makro też jest to opisane, mówią tak nawet Profesorzy a jest to tłumaczone faktem, że trzeba zmniejszyć obieg ilości funduszy pożyczkowych na rynku jak i prowadzenie rzetelnej polityki finansowej, którą będą respektować inwestorzy.
@mackbig: Jakoś inflacja w strefie euro nie jest tak duża jak w PL. W PL z kolei tracimy powoli kontrolę nad nią. O mnie tobie nic do gadania. Sram na ludzi, którzy są ignorantami wobec tak trudnej dziedziny jak makroekonomia. Oczywiście MACKBIG mądrzejszy od Profesorów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dawaj powiedz mi co to ECB
@Arriva:

Jakoś inflacja w strefie euro nie jest tak duża jak w PL.


I jakoś ich stopy procentowe nie są tak duże jak w PL. Są też mniejsze niż inflacja. Podobnie w Stanach.

Oczywiście MACKBIG mądrzejszy od Profesorów.


Glapiński to też profesor. Nie ma żadnego porozumienia profesorów które by mówiło to co ty. Jeden powie tak a drugi inaczej. Jak widać specjaliści twierdzą, że nie trzeba ich podnosić powyżej inflacji bo
@mackbig: Wychodzi szydło z worka, ile się znasz na ekonomii. EBC z definicji jest to wspólny bank centralny 18 krajów tworzących unię gospodarczą i walutową.

Ja posługuje się dobrą starą szkołą ekonomii, ty cholera wie czym :)
Chętnie bym z tobą pogadał, ale nie ma o czym. Nie ma porozumienia Profesorów, bo wszystko zostało już spisane, opisane i zapisane. Szkoła makro jest tylko jedna. W niej oczywiście możesz rozróżnić pewne nurty
@mackbig: I specjalnie cię zaspamuje, bo to wymaga reprymendy. Proszę tutaj odczepić się od "wykopków", którzy podawali technicznie dobre informacje, bo to ty jesteś ignorantem ekonomicznym. To, że stopy można dać na niższym pułapie wynika z wielu innych czynników, jednakże pewne schematy muszą być zachowane.

Jakoś ciekawe, że FED potrafi podnosić stopy dając wyraźne sygnał.
Dodatkowo misiu pysiu powiedz mi, przez jaki fakt według ciebie w Polsce nastąpił taki wzrost inflacji?
@Arriva:

Chętnie bym z tobą pogadał, ale nie ma o czym. Nie ma porozumienia Profesorów, bo wszystko zostało już spisane, opisane i zapisane. Szkoła makro jest tylko jedna. W niej oczywiście możesz rozróżnić pewne nurty jak ekonomia neoklasyczna czy keynesizm itp.

Jakoś ciekawe, że FED potrafi podnosić stopy dając wyraźne sygnał.


Nadal poniżej inflacji. Cały czas nie wiem dlaczego wszystkie te banki centralne nie wiedzą, że trzeba to zrobić. Nikt się
mackbig - @Arriva: 
Chętnie bym z tobą pogadał, ale nie ma o czym. Nie ma porozumieni...

źródło: Inflacja-w-Polsce-na-tle-UE-i-panstw-regionu-na-czerwono-Polska-na-niebiesko-kraje-baltyckie-V4-i-Bulgaria

Pobierz
@mackbig: Powiem ci wprost, że nie jest to przez wojnę na Ukrainie :) Zobacz sobie, że wzrost inflacji następował już przed nią. Jedną z zasad ekonomii jest, że jeśli drukowane jest zbyt dużo pieniędzy to inflacja rośnie.

Poza tym FED stosuje konsekwentną politykę na rynkach finansowych. W jednym momencie wprowadzili QE żeby pobudzić gospodarkę, teraz wprowadzają QT i konsekwentnie podnoszą stopy. Przecież oni robią podręcznikowe zagrywki, do tego trzymając to wszystko
@mackbig: Czyli co Pan chce mi powiedzieć, że w stanach inflacja wynosi obecnie 6,5% a stopy procentowe podnoszą właśnie w granicach 5%. I chcesz powiedz mi, że to nie jest podręcznikowe zwalczanie negatywnych czynników zewnętrznych w gospodarce? Dodatkowo nie zapowiedzieli końca podwyżek stóp. Wszystko robią tak by nie wystąpił szok na rynku, przy jednoczesnym zbieraniu informacji z rynku.

Przepraszam, że się tak uniosłem, powinienem trzymać bardziej emocje na wodzy, ale Pana
@Arriva: kolego porównaj inflację u sąsiada tzw Czech.
Nie rządzi PiS
Bank centralny zaprzestał podwyżek stóp procentowych
Inflacja też wysoka.

Definicje w książkach od ekonomii to narzędzia a nie ścisła instrukcja postępowania.
Kraje zachodu nie chcą zaorac swojej gospodarki i Polska też nie powinna chcieć.
Jak pieprzniesz stopki na 16% procent to właśnie masz milony bankrutów, zniszczone małe i średnie firmy , a do tego wypalone do gołej ziemi bo nowi
@Arriva: synek a dlaczego u naszych sasiadów stopy nie sa nawet bliskie inflacji? udajesz ekonomicznego guru a wiedze masz na poziomie Glapcia
@MSDS: Szanowny Panie, napisałem, że chodzi o teorie. Co nie zmienia faktu, że jest to pewien zapisany schemat, pewne zależności zauważone i zapisane. Ekonomia, a w szczególności makro to nie jest byle jakie "wydaje mi się". Zresztą nie zmniejszysz inflacji nie ściągając pieniędzy z rynku, nie u nas w obecnej sytuacji. Ktoś pewien czas temu zauważył właśnie podobne zależności np. " 9. Ceny rosną, gdy państwo drukuje zbyt dużo pieniędzy, 10.