Wpis z mikrobloga

Mirki,
Pracuje sobie w #it od roku.
No i tak się składa że w kwietniu kończe 26 lat i tracę te bonusy za bycie studentem i tak dalej.
No i ustaliliśmy z moim pracodawcą nową stawkę która miała wynosić 7.5k netto na UZ,
No ale okazało się ze to w chuy drogo wychodzi dla pracodawcy etc.(koło 12k miesięcznie) i zarzucili tematem że fajnie by było jak bym założył działalność.
No i jak założę działalność to mogą mi płacić 10080 zł brutto, bo wtedy ich koszty bedą wynosiły 10080,
A mi po odliczeniu wszystkich podatków, zusów i innych zostało by mi właśnie te +/- 7.5k do rączki.
No za cholere nie wiem czy nie mijają się z prawdą, bo jak przeglądam jakieś kalkulatory czy coś takiego to typów podatków na działalności jest sporo(jakieś ryczałty, liniowe).
Ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć jak to wygląda w praktyce? :D
bo u mnie w głowie coś mało tego podatku wychodzi, bo #!$%@? z pisu będą mi zabierać tylko +/- 25% wynagrodzenia, i to coś mało jak na moje :D
Troche zależy mi na czasie, bo czas na podjęcie decyzji i założenie firmy mam tylko do końca miesiąca :D

#programowanie #it #pytaniedoeksperta #programista15k #pracait #ksiegowosc
  • 55
@Ra-V-ek: Pieniążki się zgadzają, ale weź pod uwagę, że bez odpowiednich zapisów w umowie nie chroni Cię kodeks pracy, a więc:
– limit godzin pracy w tygodniu
– gwarantowany urlop
– limit wysokości odpowiedzialności cywilnej: jak etatowiec niechcący spali serwerownię, to płaci maks trzy pensje, a kontraktowiec płaci za całość (no chyba że się ekstra ubezpieczy).
– i parę innych drobiazgów
Czytaj, co podpisujesz.
@s---k: @saviola7
Takie coś dziś widziałem w przeglądzie prasy:

Rzeczpospolita: Fiskus chce większego podatku od informatyków


Nastąpił nagły zwrot akcji w rozliczeniach informatyków. Skarbówka już nie pozwala im na niski ryczałt. Od lutego interpretacje są negatywne. Przepisy się nie zmieniły, fiskus najwyraźniej jednak uznał, że informatycy płacą mu za mało. Jeśli robisz coś związanego z oprogramowaniem, nie masz już prawa do 8,5 proc. ryczałtu.


Więcej w: Wolta fiskusa: chce większego podatku
@Ra-V-ek: Nie nie jestem ekspertem/doradcą ani nic takiego.

Ale na oko:

* 10080 brutto
* odejmijmy zusy srusy zaokrąglijmy 1500 zł -> 10080-1500= 8580 zł
* odejmijmy vat 23% -> 8580/1,23 = 6976 zł
* odejmijmy dochodowy 17% -> 6976/1,17 = 5962 zł

Wychodzi ~6k pln „na rękę”, ale:

* zdaje się, że można na ryczałt, więc wyjdzie taniej: https://wykop.pl/link/7044703/fiskus-zmienia-zdanie-chce-wiekszego-podatku-od-informatykow
* jak robisz koszty, to podatek „obniżasz” (ale programista ma z
@Ra-V-ek: do tego proponował bym doliczenie wynagrodzenia za 26 dni urlopu, (albo wynegocjowanie) + dopłatę średnia ilość dni chorobowych w roku (hmm 10 - 14), tak za to płaci pracodawca a tak będziesz pokrywał to że swoich pieniędzy
@Ra-V-ek: polecam ten kalkulator https://ladnepodatki.pl/ wpisujesz kwote netto z faktury, masz jeszcze +23% vat także jak mówią że będą płacić 10080 brutto to uważaj bo pewnie chodzi im o kwotte netto + vat. Druga sprawa, aktualnie najwięcej osób bierze chyba ryczałt 12% oraz na początku będziesz miał ulge z zusu na start działalności, po chyba roku masz pierwszą zwyżkę, a po 2 latach już normalny zus. ALE jeśli będziesz świadczył działalność
@s---k: Programiści nie mogli być na 8.5% tylko trzeba być na 12%. Zależy od PKWiU usługi. Programowanie sie nie łapie na to. Możesz rozdzielić fakture na 2 pozycje i programowanie idzie z 12% a np. pisanie dokumentacji mogło być na 8.5% ale nie znam nikogo kto by się w to bawił.

@vytah jak już zakładasz działalnosć gospodarczą jakąkolwiek to trzeba się ubezpieczyć tj. oc przedsiębiorcy. Bez tego nie polecam.

@s---k IP
IP BOX jest na liniowce a 8.5% podatku który podnoszą jest na ryczałcie. Na ryczałcie nie masz IPBox.


@adrian-synal: aż tak bardzo się nie interesuję tematem, bo nie jestem z IT. Widziałem że na głównej był artykuł.
widac ze nie jestes ekspertem.


@zuligarson: no nie jestem, niech nikt się mną w tej materii nie sugeruje. ale przybliżoną odpowiedź idzie podać.

Same obliczenia wykonuje sie od kwoty netto a nie z vatem.


@zuligarson: OP napisał „mogą mi płacić 10080 zł brutto” – to z tego wyliczam. Uwzględniłem wywalenie VATu z brutto.

moim zdaniem to musial miec na mysli 10080 netto


@zuligarson: Możliwe -> wtedy faktycznie jakieś 7,5k