Wpis z mikrobloga

Mirki,
Pracuje sobie w #it od roku.
No i tak się składa że w kwietniu kończe 26 lat i tracę te bonusy za bycie studentem i tak dalej.
No i ustaliliśmy z moim pracodawcą nową stawkę która miała wynosić 7.5k netto na UZ,
No ale okazało się ze to w chuy drogo wychodzi dla pracodawcy etc.(koło 12k miesięcznie) i zarzucili tematem że fajnie by było jak bym założył działalność.
No i jak założę działalność to mogą mi płacić 10080 zł brutto, bo wtedy ich koszty bedą wynosiły 10080,
A mi po odliczeniu wszystkich podatków, zusów i innych zostało by mi właśnie te +/- 7.5k do rączki.
No za cholere nie wiem czy nie mijają się z prawdą, bo jak przeglądam jakieś kalkulatory czy coś takiego to typów podatków na działalności jest sporo(jakieś ryczałty, liniowe).
Ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć jak to wygląda w praktyce? :D
bo u mnie w głowie coś mało tego podatku wychodzi, bo #!$%@? z pisu będą mi zabierać tylko +/- 25% wynagrodzenia, i to coś mało jak na moje :D
Troche zależy mi na czasie, bo czas na podjęcie decyzji i założenie firmy mam tylko do końca miesiąca :D

#programowanie #it #pytaniedoeksperta #programista15k #pracait #ksiegowosc
  • 55
@adrian-synal: przykre jest to, że marynarzyk po "szkole" morskiej od którego wymaga się najwyżej umiejętności podpisania się ma 30k za pół etatu, a wy spędzacie młodość na klepaniu po nocach w klawiatury i 20k to jest wasz majestat.
@zuligarson: JDG jak masz jakąś ulgę z ZUS-u to opłaca się już nawet przy 4 na rękę. Jest teraz tyle kombinacji, że naprawdę bez odpowiedniej księgowości i indywidualnego doradztwa jednemu się opłaca, a drugiemu nie.
No możliwe, ale OP na razie stwierdził, że te 10k to brutto ;)


@MacDada: i w tym samym zdaniu dalej napisał że 10080 to będą ich koszta, więc można było wywnioskować że to przez nieznajomość co jest brutto na działalności
@nophp: bzdura, nie ma żadnych kombinacji, te podatki można bardzo szybko samemu ogarnąć i się rozliczać. Zwłaszcza programiście, który w teorii powinien być inteligentną osobą. Zasady są przejrzyste. 6 miesięcy dobrowolnej ulgi na start, 24 miesiące dobrowolnego małego zusu.
* 10080 brutto

* odejmijmy zusy srusy zaokrąglijmy 1500 zł -> 10080-1500= 8580 zł

* odejmijmy vat 23% -> 8580/1,23 = 6976 zł

* odejmijmy dochodowy 17% -> 6976/1,17 = 5962 zł


@MacDada: Najpierw należy obliczyć kwotę netto (czyli bez VAT), a później dopiero odjąć składki ZUS. Od otrzymanej w ten sposób kwoty należy odjąć podatek dochodowy - jest on obliczany od kwoty dochodu, a nie od kwoty dochodu po opodatkowaniu.
przykre jest to, że marynarzyk po "szkole" morskiej od którego wymaga się najwyżej umiejętności podpisania się ma 30k za pół etatu, a wy spędzacie młodość na klepaniu po nocach w klawiatury i 20k to jest wasz majestat.


@sotilas: zacznijmy od tego że sie zesrałeś,
rok temu, w styczniu postanowiłem że zostane programistą, i wtedy pierwszy raz miałem doczynienia z programowaniem, na zasadzie "co to jest, i jak to się robi", wydaje
@MacDada: @Icouldbeyourmom
Właśnie tutaj jest problem, bo ja kojarzę temat tego że do stawki netto wliczany jest jeszcze vat dla pracodawcy,
JEDNAK dziś rozmawiałem z firmową księgową, i ona stwierdziła że to jest jeden chuy dla firmy czy te 10k to jest kwota netto czy brutto, bo to to dla pracodawcy jeden chuy.
I tutaj już troche zgłupiałem i nie chciałem się kłócić z księgową, ale zaczynam podejrzewać że nie jest
@Ra-V-ek: możesz być vatowcem lub nie, twój wybór. Pracodawca wypłaca ci np. 10k + vat, a ty wysyłasz do urzędu skarbowego vat minus vat z twoich kosztów uzyskania przychodu.
Dla pracodawcy jest to bez znaczenia, czy płaci ci vat, czy nie, bo on ten vat odzyska, gdyż jesteś jego kosztem uzyskania przychodu.
@Ra-V-ek: Jeżeli pracodawca może na ciebie przeznaczyć 10000 zł, to na UoP dostaniesz netto 5 988 zł, brutto 8700 zł, a na B2B i małym zusie dostaniesz po opodatkowaniu i na skali podatkowej 7920 zł.

Więc nie rozumiem, jak możesz pytać o oszczędność :D
@Doment: Brzmi zupełnie jak UZ :D
Nie no, wiem że b2b ma swoje minusy ALE,
mając do wyboru UZ które jest prawie równie #!$%@? i b2b które też jest #!$%@?, wolę chyba b2b bo jednak troche lepsze pieniadze, a jednak branża jest taka że b2b i tak predzej czy później mnie czeka :D
Firma to mały startup który prawdopodobnie w ciągu roku zmienię, a jak się ostatnio rozglądałem za ofertami pracy