Wpis z mikrobloga

Rozczula mnie radość nietechnicznych ludz którzy cieszą się, że AI pozbawi pracy #programista15k
Oni myślą że wtedy inżynierowie zostaną bez pracy, bo nic innego nie potrafią. Otóż nie. Nawet gdyby tak się stało (nie stanie się) to programiści wygryzą ludzi z wszelkich innych, łatwiejszych zawodów (przynajmniej tych nieregulowanych) bo przeciętny programista po miesiącu będzie ogarniał ich robotę lepiej niż nie-techniczni po gównostudiach.
Także jak już chcecie się bać, to bójcie się o siebie, nie o nas.
  • 168
Ludzie poszli na Automatykę, budownictwo, elektrotechnikę, elektronikę i w końcu informatykę.


@Cierniostwor: Kiedy kończyłem liceum, na inżynierię środowiska na PW trzeba było mieć 16 pkt / 200 (słownie: szesnaście, nie tu nie ma pomyłki, nie zapomniałem zera). Na budownictwo jeszcze mniej - dziwi mnie że w ogóle egzaminy robili, bo tam się dostawali wszyscy co chcieli. Kumpel, który miał dwóję z matmy i o mało co nie wyleciał z matfizu (babka
@Creamfields:

inżynierowie


goście po jakichś bootcampach to gówno, a nie inżynierowie xD. Śmieszne, że ktoś pozwala się tak nazywać ludziom bez tego tytułu. Coś jak nauczyciele i tytuł profesora. Reszta to jakiś bełkot kuca z przerośniętym ego, co myśli, że wszystkie rozumy pozjadał. Przeciętny kuc ledwo potrafi herbatę zaparzyć, a ty piszesz o wykonywaniu innych zawodów xDD

Sam programuję więc wiem jakie to środowisko. Beka, iż myślisz, że ty możesz się
@MythicRaider: Ale ja nigdzie nie napisałem, ze jestem dobry czy najlepszy XD
Jeśli chodzi o sam kod to jestem mocno średni bo zbyt dużo nie kodzę i daję z siebie 30% xD
Ale pisać kod to małpę można nauczyć - małpa przynajmniej nie będzie pyszczyć, że zarabia 15k i JEST #!$%@? KIMŚ xD

Idąc twoim przykładem to bardziej jakby piłkarze kopali piłkę do swojej bramki, bo mieli task w jirze na
Ależ bardzo dobrze wiem ile się ładują strony - ZA DŁUGO. Bo tacy debile jak Ty myślą, że 300 ms w te czy wewte nie ma znaczenia.


@Krolik: xD. Wypij meliskę kolego, bo się podniecasz strasznie. A wyzywaniem o debili na nikim nie zrobisz wrażenia :).

Podam Ci przykład, babka w kolejce przede mną została zapytana przez sprzedawcę "ma Pani kartę naszego sklepu"? Babka na to, że nie, ale że ma
@Creamfields: Nie nazwałbym tego wygryzieniem. Sztuczną inteligencję też trzeba jakoś programować, trenować i przede wszystkim umieć obsłużyć. Jeśli dojdziemy do takiego poziomu, że sztuczna inteligencja będzie robiła całe projekty na życzenie osób kompletnie nietechnicznych (będzie w stanie ich zrozumieć i przełożyć to na aplikacje) to równie dobrze zrobi 99% umysłowej pracy w innych dziecinach więc zawód programista zejdzie jako jeden z ostatnich, daleko za innymi
I teraz mi powiedz - czy przez to odeszłeś od kolejki? Czy przez to babka nie kupiła? Albo nie zeskanowała apki? Biznes coś stracił?


@Yahoo_: oczywiście że stracił. Może w jednostkowym przypadku stracił bardzo mało, ale stracił, bo jednak obsługa klienta zajęła dłużej,a babka na kasie czekała bezproduktywnie na kod. Jeżeli wiele osób korzysta z takiej nędznej apki, to sklep musi albo zatrudnić więcej osób na kasie albo pozwolić aby tworzyły
uga buga 300ms gówniane aplikacje


@Krolik: śmieszne, że nie ogarnąłeś że @Yahoo_ pisał o 300ms odpowiedzi serwera, co jest całkowicie normalne i nigdy nawet nie byłoby zgłoszone do poprawy.

W ogóle dobry schizothread. Wykopki nie wiedzo że nikogo nie obchodzi jakie hinduskie "wzorce projektowe" znasz, albo złożoność natywnego sorta, a 1000 razy bardziej istotne jest czy dostarczysz akceptowalne etapy projektu na czas, dogadasz z klientem, postawisz serwer.
śmieszne, że nie ogarnąłeś że @Yahoo_ pisał o 300ms odpowiedzi serwera, co jest całkowicie normalne i nigdy nawet nie byłoby zgłoszone do poprawy.


@NieWiemASieWypowiem: Nie, zaczęło się od tego, że ktoś stwierdził, że zagadnienia złożoności obliczeniowej są ważną sprawą. A na to Yahoo, że 300ms nikogo nie obchodzi i że nikt nie zauważy. Jakbyś miał 300ms odpowiedzi serwera, to praktycznie każda rozbudowana strona ładowałaby się sekundy albo minuty. W tej chwili
Jakbyś miał 300ms odpowiedzi serwera, to praktycznie każda rozbudowana strona ładowałaby się sekundy albo minuty.


@Krolik: co

Zobacz sobie czas odpowiedzi w google (pic rel).

To wykop ma 30ms odpowiedzi serwera - page cache, możesz sobie zobaczyć w preview, że jest to niezalogowana wersja strony. A co zajmuje zauważalną ilość czasu to dociąganie js, parsowanie, potem js usuwa cały content w środkowej kolumnie (widać placeholdery komentarzy, pomimo tego że już te
Pobierz NieWiemASieWypowiem - > Jakbyś miał 300ms odpowiedzi serwera, to praktycznie każda ro...
źródło: Screenshot from 2023-02-03 17-10-51
Prawda jest taka, ze większość programistów to tłumoki, jak im framework albo orm zabrać to jak dziecko we mgle.


@BreathDeath: Tez mam z tego beke. Kleisz rzeczy z klockow, IDE podswietla ci czy to ci zadziala, pozniej budujesz i rozwiazujesz problemy z logow xD Kwestia nauki i powielania wzorcow. Wiekszosc pisze jakies gowna bez ktorego swiat by nie umarl (w tym ja), a glowe maja wysoko jakby rakiety w kosmos wysylali.
@NieWiemASieWypowiem:

potem js usuwa cały content w środkowej kolumnie

A to nie jest tak, że pobierają szkielet strony, a potem dociągają dynamiczną część czyli wpis i komentarze? Wydaje mi się, że nie jest to takie złe rozwiązanie. Fakt, że mogliby od razu wysłać HTMLa z wpisami i komentarzami wyrenderowanego po stronie serwera (przynajmniej dla strony która jest w URL paramsach), a potem dociągać jak faktycznie ktoś zmieni stronę. Initial load mógłby
Nawet gdyby tak się stało (nie stanie się) to programiści wygryzą ludzi z wszelkich innych, łatwiejszych zawodów (przynajmniej tych nieregulowanych) bo przeciętny programista po miesiącu będzie ogarniał ich robotę lepiej niż nie-techniczni po gównostudiach.


@Creamfields: Dokładnie. Wykopki tak narzekają na pośredników nieruchomości, fliperów i innych rentierów ale prawda jest taka, że powinni się cieszyć, bo w tych zawodach pracują kaleki życiowe, którym nigdzie indziej nei wyszło i myślą, że się na