Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mam 32 lata, od wielu lat zmagam się z #depresja i #nerwica, ta druga powoduje u mnie często silne objawy psychosomatyczne i stany przypominające ataki paniki. W latach 2010-2018 diagnozowałem się u kardiologa, pulmonologa, neurologa, robiłem badania krwi, wszystkie wyniki badań były w porządku. Nie palę i prawie nie piję, waga w normie, chociaż kondycja i stosunek mięśni do tkanki tłuszczowej jest do poprawy.

Od kilku (stresujących) miesięcy zaczął występować u mnie dodatkowy objaw - takie skrajnie nieprzyjemne poczucie zwężenia/napięcia w drogach oddechowych. Ostatnio przerodziło się to w prawie stale utrzymujące się poczucie nacisku na klatkę piersiową i spiętych w tym obszarze mięśni, czasem mam poczucie trudności w pełnym zaczerpnięciu powietrza i takiego duszenia się. Najgorzej jest przy zasypianiu, kiedy czasem - tuż po zaśnięciu - zrywam się, jakby nie mogąc zaczerpnąć powietrza, czasami także budzę się w stanie paniki, jakby nie mogąc oddychać. W trakcie dnia jest to rzadsze i mniej uciążliwe.

Nasilenie objawów koreluje z natężeniem stresu, Apple Watch podaje, że moje tempo oddechu to średnio 15 razy na minutę, natlenowanie krwi waha się między 89 i 100%, spoczynkowe tętno (resting heart rate) to średnio 64.

- Czy w takiej sytuacji mam się czego obawiać?
- Podejrzewać jakieś problemy oddechowe, sercowe, albo poszczepienne (na 95% nie miałem covida, rok temu szczepiłem się)? Diagnozować się dalej?
- Na ile bać się tego, że stres (z)rujnuje mój organizm i zwiększy ryzyka zdrowotne w istotny sposób? :(

Będę wdzięczny za wszelkie porady.

#pytanie #medycyna #zdrowie #lekarz #leczsiezwykopem #kardiologia #neurologia #pulmonologia #psychiatria #zaburzenialekowe #panika #atakipaniki

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63b33f963aff44a0fb1a3ba5
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mam 32 lata, od wielu lat zmagam si...

źródło: comment_1672727018Zc5fONIcrHyMRKq4YZ7QOJ.jpg

Pobierz
  • 8
@AnonimoweMirkoWyznania: jesteś zdrów jak ryba, ja mam podobnie ale bez duszności i moje tętno jest o wiele wyższe. Też mam przy zasypianiu identyczne ataki. Mnie o problemy z sercem diagnozowało 3 kardiologów, wszystkie wyniki dobre a diagnoza nerwica serca. Stres to bardzo wyniszczająca rzecz. Miałem etap gdzie było przez moment lepiej po wizycie u psychologa i braniu leków ale teraz ponownie to wróciło i udaje się tym razem do psychiatry. Polecam
@AnonimoweMirkoWyznania: jakbym czytał coś co sam mógłbym napisać. U mnie pomogła...fizjoterapia. Praca przy kompie, napięcie szyi, mięśni w górnej części kręgosłupa, w obręczy barkowej - powodowało takie sensacje, że jak leżałem na lewym boku, poduszka uciskała mi szyję to miałem wrażenie że się dosłownie dusze. Pomogła powolna zmiana nawyków w pracy, nowa poduszka do spania na boku i praca z fizjoterapeutą (rozluźnienie mięśni dookoła tchawicy itp - suche igłowanie choć bardzo
LękliwaSzuflada: @AnonimoweMirkoWyznania: Przechodziłam przez coś takiego. Chwilami aż nie mogłam oddychać, dostawałam hiperwentylacji. Badania krwi, ekg serca - wszystkie wyniki perfekcyjne. Stały ruch, słuchanie spokojnej muzyki, regularne chodzenie na siłownię, czytanie książek w ramach uspokajania się, regularny rytm dobowy - nic nie pomagało. W końcu zapisałam się do lekarza internisty na wstępną konsultację, bo nie było miejsca do psychiatry ani psychologa, a poza tym nie chciałam blokować niepotrzebnie kolejki, bo